Zapraszamy do Nikozji – ostatniej podzielonej stolicy na świecie. Żeby zwiedzić całe miasto trzeba przejść prawdziwą kontrolę graniczną wewnątrz miasta z dokumentem tożsamości. Część należąca do Cypru Południowego całkowicie różni się od tej należącej do Cypru Północnego. Jakie są różnice między dwoma stronami Nikozji?
Szukajcie podróżniczych inspiracji? Najlepsze pomysły co robić na Cyprze.
Nikozja – bardzo krótka historia podziału
Nikozja to prawdziwa ciekawostka polityczno-turystyczna na mapie świata. Jak pewnie wiecie, państwo Cypr podzielone jest na dwie części: Cypr Południowy i Cypr Północny. Zupełnie tak, jak jego stolica. Podział nastąpił w 1964 roku, więc sprawa jest stosunkowo świeża. Władze Turcji oznajmiły wówczas światu, że część wyspy należy do nich i nie zawahały się wprowadzić swojego postanowienia w życie. Świat nie zaakceptował ani zmian terytorialnych, ani ustanowienia tureckiego Cypru Północnego. Faktem jest jednak, że podział istnieje, a budka straży granicznej stoi w Nikozji do dzisiaj. I bez kontroli na drugą stronę nie przejdziecie.
Cypr Południowy – tu jest Europa
Po jednej stronie Nikozji, należącej do Cypru Południowego, czuje się bardzo europejski, trochę grecki klimat. Wąskie uliczki, dużo kwiatów, kolorowe drzwi i okiennice… Kto zna Bałkany choć trochę, ten wie, o czym mowa.
Must-see prawdziwych podróżników zwiedzających Cypr Południowy:
- ulica Ledra prowadząca do przejścia granicznego,
- Brama Famagustiańska,
- Shacolas Tower,
- kościół Panagia Faneromeni,
- Katedra św. Jana,
- Muzeum Cypryjskie,
- Muzeum Bizantyjskie,
- Cypryjskie Muzeum Sztuki Ludowej,
- Pomnik Niepodległości Cypru.
Cypr Północny – tu jest Azja
Po przekroczeniu granicy z Cyprem Północnym nagle pojawia się mała Turcja. Lekki chaos miesza się tutaj z delikatnym bałaganem. Na ulicach słychać, a na tablicach widać, turecki język. Zaraz za granicą próbujemy przesłodkiej i przepysznej baklawy. Odwiedzamy stary meczet. Podziwiamy kolorowe murale. Zwiedzamy miejski targ, na którym znajdujemy dosłownie wszystko. Nie kupujemy jednak ani obrazu, ani dywanu, ani pseudojedwabnego szala. Za to sprzedawca z warzywniaka częstuje nas egzotycznymi owocami, które pierwszy raz widzimy, a nazwy nie zapamiętujemy. Czujemy się trochę jak w innym świecie (albo w baśni tysiąca i jednej nocy).
Must-see prawdziwych podróżników zwiedzających Cypr Północny:
- meczet Selima,
- meczet Sarayonu,
- zajazd Buyuk Han,
- targowisko Bandabuliya,
- plac Ataturka,
- osiedle Samanbahce,
- Brama Kyreńska.
Co łączy obydwie strony Nikozji?
Jest jednak jeden element (a raczej całe tysiące elementów) wspólny dla całego Cypru i całej Nikozji. Bezpańskie koty, które spotkacie dosłownie wszędzie. Statystyki mówią, że na wyspie jest ich więcej niż ludzi (czyli ponad 1,2 miliona). Legenda głosi, że zostały sprowadzone na Cypr wieki temu, by walczyć z plagą jadowitych węży lub żmij. Nie wiadomo, ile w tym prawdy. Pewne jest natomiast, że spotkacie je na każdym kroku – w restauracji, pod sklepem, nad basenem, przy ulicy… Są po prostu częścią krajobrazu i jeśli chcecie się wybrać na Cypr, musicie to zaakceptować.
Nikozja – dojazd
- Samochód. To zdecydowanie najbardziej rekomendowany środek transportu na Cyprze. Przede wszystkim ze względu na spore odległości między miastami i “niedoskonałą” komunikację publiczną. Wsiadając za kółko, pamiętajcie o ruchu lewostronnym, który obowiązuje na całej wyspie.
- Autobus. My skorzystaliśmy z komunikacji publicznej. Autobus dowiózł nas z centrum Ayia Napy do centrum Nikozji. Do stolicy dojedziecie ze wszystkich większych miast Cypru. Rozkłady znajdziecie poniżej:
– Cyprus By Bus – Cyprus buses, bus routes and bus time tables
– InterCity Buses – Cyprus Cities Bus Transportation (intercity-buses.com)
Stolica Cypru – ceny
- Nie zaskoczymy Was pewnie, jeśli napiszemy, że po mieście możecie spacerować zupełnie za darmo.
- Jeśli chodzi o ceny w restauracjach i kawiarniach, to są bardzo podobne do tych w większych kurortach Cypru (jak Paphos czy Ayia Napa). Bez tragedii więc.
Nikozja – wskazówki
- Inna nazwa Nikozji to Lefkozja. Więc jeśli jedziecie samochodem i nie widzicie znaków na Nikozję, możecie śmiało kierować się na Lefkozję. Z pełnym sukcesem.
- Na wycieczkę do stolicy Cypru koniecznie zabierzcie ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Nam udało się przejść na część północną z dowodami – doszły nas słuchy, że odkąd w kwietniu 2022 Turcja zniosła obowiązek paszportowy i wizowy dla Polaków, nie ma z tym żadnego problemu. Wcześniej zdarzały się podobno sytuacje, że bez paszportu ani rusz.
- Nie róbcie zdjęć i nie kręćcie filmików na przejściu granicznym ani kilka/kilkanaście metrów za nim. Jest duża szansa, że panowie mundurowi szybko się Wami zainteresują.
- Nie pytajcie mieszkańców strony greckiej o atrakcje po stronie tureckiej. Albo na odwrót. Jedni i drudzy zachowują się tak, jakby druga część Nikozji nie istniała albo nigdy tam nie byli. Mieliśmy wrażenie, że trochę się jakby nie lubią i raczej nie zapraszają się na kawkę (choć może to być złudne wrażenie).
- Z cyklu anty-wskazówka. To miasto do zwiedzenia w jeden dzień. Góra dwa. Fajnie jest zobaczyć to wszystko, co wyżej opisaliśmy, ale najbardziej atrakcyjne turystycznie ono nie jest. Jeśli nie sprawdzaliście na mapie: leży w środku kraju i nie ma dostępu do morza.
Stolica Cypru – opinie
- Patrix – 6/10. Przejście graniczne wewnątrz miasta jest bardzo dziwnym uczuciem. Ciekawe są dwa różne światy w jednym mieście. Nikozja ma swój klimat. Natomiast nie jest to zbyt turystyczne miasto jakim zazwyczaj bywają stolice. Nie znajdziecie tu wielu ultrawspaniałych atrkacji.
- Wiolczix – 8/10. Nigdzie na świecie nie widziałam czegoś tak unikatowego, jak wyżej wspomniane przejście graniczne. Całe miasto jest bardzo bałkańskie, z wyraźnym podziałem “kulturowym” na część turecką i grecko-cypryjską. Ciekawe zjawisko. Poza tym to “miasto jak miasto” z uroczym deptakiem i fajnymi knajpkami na obiad/kawkę/drineczka.
Nikozja, Cypr – najczęściej zadawane pytania
Czy Nikozja jest Turecka?
Nikozja jest w połowie turecka, a w połowie grecka. To jedyna podzielona stolica na świecie.
Czy warto jechać do Nikozji?
Zdecydowanie warto pojechać do Nikozji. Przede wszystkim dlatego, że jest to jedyna podzielona stolica na świecie – w środku miasta czeka na Was prawdziwe “przejście graniczne” z kontrolą paszportową (honorowany jest też dowód osobisty). Oprócz tego w Nikozji znajduje się sporo atrakcji turystycznych, między innymi: ulica Ledra prowadząca do przejścia granicznego, Brama Famagustiańska, Shacolas Tower, kościół Panagia Faneromeni, Katedra św. Jana, Muzeum Cypryjskie, Muzeum Bizantyjskie, Cypryjskie Muzeum Sztuki Ludowej, Pomnik Niepodległości Cypru, meczet Selima, meczet Sarayonu, zajazd Buyuk Han, targowisko Bandabuliya, plac Ataturka, osiedle Samanbahce, Brama Kyreńska.
Jaka jest inna nazwa Nikozji?
Miasto Nikozja to inaczej Lefkozja. Pochodzenie tej pierwszej nazwy nie jest znane. Natomiast ta druga, Lefkozja, najprawdopodobniej wzięła się od króla Lefkosa.
Co warto zobaczyć w Nikozji?
W Nikozji warto zobaczyć takie atrakcje jak: ulica Ledra prowadząca do przejścia granicznego, Brama Famagustiańska, Shacolas Tower, kościół Panagia Faneromeni, Katedra św. Jana, Muzeum Cypryjskie, Muzeum Bizantyjskie, Cypryjskie Muzeum Sztuki Ludowej, Pomnik Niepodległości Cypru, meczet Selima, meczet Sarayonu, zajazd Buyuk Han, targowisko Bandabuliya, plac Ataturka, osiedle Samanbahce, Brama Kyreńska.
Nikozja – mapa
Nikozja znajduje się w północnej części kraju, na granicy Cypru Południowego i Północnego.