Najpiękniejszy park w Barcelonie – Park Guell – zwiedzanie

Park Guell
Bez limitu cenowegoDo 100 złHiszpania

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 2

Oceń tę atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Park Guell w Barcelonie znajduje się w czołówce najpiękniejszych parków miejskich na świecie. Spacer w jego bajkowej scenerii z pewnością zostanie w naszych wspomnieniach na zawsze. Kto zaprojektował tę niezwykłą przestrzeń? Jakie są najważniejsze atrakcje parku? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej. W gratisie dorzucamy masę pięknych fotek, które napstrykaliśmy podczas wizyty. Bawcie się dobrze!

Zastanawiacie się, co zobaczyć w Hiszpanii? Poznajcie najlepsze atrakcje tego kraju!

Park Guell – Barcelona – zwiedzanie

Park Guell – krótka historia

Park Guell to jedno z najbardziej magicznych miejsc w Barcelonie dostępnych dla turystów, choć początkowo miało być luksusowym osiedlem dla bogatszej warstwy społecznej. Antoni Gaudi zaprojektował go na zlecenie bogatego przedsiębiorcy Eusebiego Guella, który marzył o stworzeniu eleganckiej dzielnicy inspirowanej angielskimi miastami-ogrodami. Budowa rozpoczęła się w 1900 roku. Niestety plan się nie powiódł, bo chętnych na kupno działek zabrakło. W związku z tym w 1923 roku teren przejęło miasto i przekształciło go w park.

Park Guell zdjęcia

Park Guell – jak zwiedzać? – co warto zobaczyć? – plan zwiedzania

Na początek warto wiedzieć, że Park Guell dzieli się na dwie części:

  • płatną, zwaną także Strefą Monumentalną, która obejmuje najbardziej rozpoznawalne atrakcje i budynki zaprojektowane przez Gaudiego.
  • darmową, w której znajdują się pozostałe tereny zielone, ścieżki spacerowe, punkty widokowe i alejki wokół głównej strefy.

Jak zwiedzać i co zobaczyć w Park Guell? Poniżej szczegółowy przewodnik specjalnie dla Was od nas.

  • Rozpocznijcie wizytę od wejścia głównego, które znajduje się przy ulicy Carrer d’Olot. Po przejściu przez bramę zwróćcie uwagę na dwa charakterystyczne “bajkowe domki”.
  • Jeżeli są tutaj wielbiciele sztuki, mamy dla Was ważną informację. Od progu parku obowiązuje wzmożona czujność, ponieważ na każdym kroku możecie niespodziewanie spotkać piękne mozaiki.
  • Zaraz potem zobaczycie Smocze Schody – potężne, szerokie, bogato zdobione stopnie. Ich najważniejszy punkt to sporych rozmiarów salamandra, będąca symbolem parku.
  • Za schodami mieści się hala z potężnymi kolumnami, czyli Kolumnada Hipostylowa (znana także jako Sala Stu Kolumn).
  • Obok znajdują się schody prowadzące na górę na Plac Natury zwany również Teatrem Greckim. Teren otacza długa falista ławka. Stąd roztacza się wspaniały widok na miasto.
  • W sąsiedztwie Teatru Greckiego znajdziecie bogato zdobiony tunel zwany Portykiem Praczki – to wyjątkowo fotogeniczne miejsce.
  • Stąd warto wybrać się na Wzgórze Trzech Krzyży, położone na skraju parku w jego południowej części.
  • Po wizycie zawróćcie w kierunku Teatru Greckiego – w jego sąsiedztwie możecie podziwiać Ogrody Austriackie.
  • Z nich blisko już do Domu Gaudiego (znanego również jako Muzuem Gaudiego).
  • Kontynuując spacer, traficie na malownicze ścieżki, zdobione filary i rzeźbione tunele, czyli trzy wiadukty.
  • Następnie powędrujcie w górę – malownicza ścieżka doprowadzi Was do Domu Triasa.
  • Na koniec możecie na spokojnie zwiedzić darmową część parku, spacerując po zielonych terenach i ścieżkach widokowych.
  • Nie musicie zawracać do głównej bramy przy Smoczych Schodach – możecie skorzystać z jednego z bocznych wyjść prowadzących do dzielnicy Gracia.

Jeśli plan brzmi dla Was ciekawie, bez obaw wykorzystajcie go do poruszania się po Parku Guell. Chcecie dowiedzieć się nieco więcej o wyżej wymienionych atrakcjach? Gorąco zapraszamy do lektury i fotorelacji poniżej.

Park Guell plan zwiedzania

Park Guell – główne wejście i bajkowe pawilony

Głównego wejścia strzegą dwa pawilony przypominające piernikowe chatki polane lukrem i oprószone kolorową posypką z mozaiki. Zwykle to one jako pierwsze przychodzą na myśl doświadczonym turystom po usłyszeniu hasła “Park Guell”. Jest to Stróżówka (Porter’s Lodge) i Poczekalnia dla Gości (Visitors’ Waiting Room). Do obydwóch domków można wejść. Problem tylko w tym, że choć cudnie prezentują się z zewnątrz, to… w środku nie za bardzo jest co oglądać. W Stróżówce znajduje się małe muzeum poświęcone samemu Parkowi Guell, a w Poczekalni – sklep z pamiątkami oraz kasa biletowa.

Park Guell atrakcje

Park Guell pawilony

Park Guell – mozaiki

Mozaiki to naszym zdaniem najbardziej charakterystyczna cecha Parku Guell. Gaudi wykorzystał przy ich tworzeniu technikę trencadis, czyli układanie wzorów z potłuczonych płytek ceramicznych, szkła i porcelany. Dzięki temu uzyskał kolorowe, nieregularne kompozycje, które my określilibyśmy artystycznym nieładem lub finezyjnym chaosem. Mozaiki w parku nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale też pokazują innowacyjne podejście Gaudiego do wykorzystania różnorodnych materiałów. No i oczywiście dodają całemu miejscu wyjątkowości oraz odrobiny magii.

Park Guell mozaiki

Park Guell najdłuższa ławka świata

Park Guell – Smocze Schody i salamandra “El Drac”

Monumentalne Smocze Schody przywitają Was zaraz po przekroczeniu progu parku. Uwaga, mogą nieco przytłoczyć swoimi rozmiarami, ale też zachwycić kształtami oraz zdobieniami. Z dołu wyglądają jakby prowadziły do jakiejś baśni. Największą gwiazdą schodów jest oczywiście mozaikowa salamandra (“El Drac”), będąca symbolem parku. Niektórzy twierdzą, że to smok, inni widzą w niej jaszczurkę, ale jedno jest pewne – to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon Barcelony. Turyści wprost ją uwielbiają – niemal każdy chce zrobić sobie z nią zdjęcie. Niestety, w czasie naszej wizyty była akurat poddawana małej renowacji i całkowicie zasłonięta (trochę ją podejrzeliśmy mimo osłony, ale do zdjęć nie zapozowała). Oprócz słynnej salamandry, na schodach znajduje się również fontanna w kształcie głowy węża (tę sfotografowaliśmy) oraz trójnóg. Każda z dekoracji ma swoją ukrytą symbolikę.

Park Guell Smocze Schody

Park Guell kto zaprojektował

Park Guell – Sala Kolumnowa (aka Sala Stu Kolumn lub Sala Hypostylowa)

Wspinając się po bajkowych schodach, dotrzecie do Sali Stu Kolumn. Ta zadaszona przestrzeń początkowo została zaprojektowana jako targ. Wypełnia ją osiemdziesiąt sześć potężnych żłobkowanych kolumn (nazwa zawierająca liczbę sto jest więc nieco przekłamana). Nie da się ukryć, że w tym miejscu autor mocno inspirował się starożytną architekturą. Dach sali składa się z małych kopułek pokrytych – jakżeby inaczej – mozaiką trencadis. Stojąc pomiędzy gigantycznymi kolumnami, nawet najwyższy człowiek na świecie poczuje się malutki, gwarantujemy.

Park Guell Sala Kolumnowa

Park Guell co to

Park Guell – Teatr Grecki (aka Plac Natury) – punkt widokowy i jedna z najdłuższych ławek świata

Teatr Grecki, czyli inaczej Plac Natury, to jedno z najbardziej epickich miejsc w Parku Guell. Idealne, żeby przysiąść na chwilę i podziwiać panoramę Barcelony. Pierwotnie został zaprojektowany z myślą o organizacji plenerowych widowisk oraz wydarzeń związanych z katalońską kulturą ludową. Dziś to raczej punkt widokowy, który zdobi słynna falista ławka, udekorowana wspaniałą mozaiką. Mówi się, że to jedna z najdłuższych ławek świata – mierzy aż 110 metrów. Jeśli szukacie miejsca na spotkanie ze znajomymi, odpoczynek z pięknym widokiem, kontemplowanie przyrody czy podziwianie niezwykłej architektury – to zdecydowanie jedno z najlepszych w Barcelonie.

Park Guell Teatr Grecki

Park Guell Plac Natury

Park Guell – Portyk Praczki

Portyk Praczki to nic innego, jak kamienny, pofalowany, bogato zdobiony tunel. Podtrzymują go pochylone kolumny, których dekoracje nawiązują do natury. Kto zna twórczość Gaudiego, od razu zorientuje się, że to jego “sprawka”. Niespotykana nazwa tej atrakcji pochodzi od rzeźby przedstawiającej kobietę z koszem na pranie, ukrytej wśród kolumn. Spacerując pod portykiem, można poczuć się jak w perfekcyjnie wyrzeźbionej skalnej grocie. Wyjątkowo fotogeniczne miejsce!

Park Guell Portyk Praczki

Park Guell co zobaczyć

Park Guell – Wzgórze Trzech Krzyży

Wzgórze Trzech Krzyży to kolejna kombinacja sztuki i natury, a także najwyższy punkt Parku Guell. Znajduje się nieco na uboczu, dlatego dociera na nie znacznie mniej turystów. Dzięki temu można się tutaj trochę zrelaksować, korzystając z jednej z ławeczek. Zwłaszcza, że wzgórze stanowi kolejny świetny punkt widokowy, z którego rozpościera się niesamowity widok na miasto i morze. Dodatkowo: jeśli macie ochotę obejrzeć Park Guell z innej perspektywy (a konkretnie: z loku ptaka), koniecznie zajrzyjcie w to miejsce.

Park Guell Wzgórze Trzech Krzyży

Park Guell opis

Park Guell – Ogrody Austriackie

Skąd w hiszpańskiej Barcelonie wzięły się Ogrody Austriackie? Odpowiedź jest prosta. Zawdzięczają one swoją nazwę darowiźnie drzew, krzewów i kwiatów przekazanej przez Austrię. Zostały one posadzone w 1977 roku. Kiedy Park Güell przekształcono w park publiczny, strefa ta została wykorzystana jako miejska szkółka roślin. Ogrody Austriackie to spokojna strefa, przyciągająca miłośników przyrody i ciszy. Egzotyczna (względem hiszpańskiej) flora ogrodów, zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałej roślinności.

Park Guell Ogrody Austriackie

Park Guell ogrody

Park Guell – Muzeum Gaudiego (aka Dom Gaudiego)

(Uwaga! Wejście do środka jest dodatkowo płatne – kosztuje 6 € zarówno w przypadku biletu normalnego, jak i ulgowego.)

Dom Gaudiego to kolejny “cukierkowy” budynek w Parku Guell – przynajmniej z zewnątrz. Wnętrze jest urządzone w dość surowym klimacie. Znajdziecie tam wystawę pełną osobistych przedmiotów, mebli, szkiców, modeli i pamiątek, które pomagają zrozumieć, jak wyglądał proces twórczy artysty. Czy polecamy wejście do środka? Niespecjalnie. Oczywiście wierni fani architektury czy też samej postaci Gaudiego będą zachwyceni. My liczyliśmy na więcej i drugi raz byśmy raczej do niego nie poszli. Za to “pałacykowa” bryła i bajkowa elewacja budynku bardzo nam się spodobały.

Park Guell Dom Gaudiego

Park Guell zwiedzanie

Park Guell – trzy wiadukty

Trzy kamienne wiadukty (Dolny, Środkowy i Górny) wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki, a powstały przecież głównie po to, by pełnić funkcję komunikacyjną. Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji, nie tylko umożliwiają pokonywanie nachylonego terenu, ale też sprawiają, że wchodzenie pod górkę staje się czystą przyjemnością. Każdy z wiaduktów ma swój unikalny styl i charakter, który sprawia, że przenosimy się do innego świata. W tej uroczej scenerii udało nam się złapać wyjątkowy, magiczny kadr ze skrzypkiem w roli głównej. Coś pięknego.

Park Guell jak zwiedzać

Park Guell Trzy Wiadukty

Park Guell – Dom Triasa

Dom Triasa to jedna z trzech rezydencji wybudowanych w Parku Guell na dwóch jedynych działkach, które kiedykolwiek udało się sprzedać. Jego właścicielem był Martí Trias i Domènech, prawnik rodziny Guell. Budynek powstawał w latach 1903 – 1906. Prezentuje się pięknie, łączy w sobie elementy modernizmu oraz baroku. Podczas zwiedzania nacieszycie nim oko z zewnątrz, ale – niestety – nie można go zwiedzać. Dom Triasa nadal jest prywatną rezydencją i należy do potomków pierwotnego właściciela.

Park Guell bilety

Park Guell Dom Triasa

Park Guell – bezpłatna strefa – darmowe zwiedzanie

Tak jak już wspominaliśmy, Strefa Monumentalna Parku Guell jest biletowana. Na szczęście jego “zieloną część” możecie zobaczyć bez wydawania pieniędzy. Całkowicie za darmo będziecie mogli spacerować po ogrodach, podziwiając unikalne rośliny i naturalne formacje skalne. Z “bezpłatnych ścieżek” także rozpościera się niesamowity widok na Barcelonę i morze, a nawet na architektoniczne atrakcje samego Parku Guell. To doskonała okazja, by poczuć atmosferę tego miejsca, nawet nie płacąc za wstęp!

Park Guell za darmo

Park Guell ciekawostki

Park Guell – bilety

Bilety do Parku Guell kupicie w następujących cenach:

  • bilet normalny – 18 €.
  • bilet ulgowy – 13,50 € (dzieci 7-12 lat, seniorzy powyżej 65. roku życia, opiekunowie osób niepełnosprawnych).
  • darmowe wejście przysługuje dzieciom do 6. roku życia oraz osobom niepełnosprawnym.

Pamiętajcie:

  • o wcześniejszej rezerwacji biletów – w sezonie zakupienie wejściówek tego samego dnia graniczy z cudem.
  • żeby zjawić się na miejscu punktualnie – na wejście macie 30 minut od godziny wskazanej na bilecie (po upływie tego czasu staje się on nieważny).
  • kiedy wejdziecie do Parku Guell, możecie spędzić tam dowolną ilość czasu, ale po opuszczeniu go, nie możecie do niego ponownie wejść na tym sam bilecie.

Park Guell co warto zobaczyć

Park Guell – godziny otwarcia

  • Park Guell możecie zwiedzać przez cały rok.
  • Część bezpłatna otwierana jest od 8:00, a część biletowana – od 9:30.
  • Godzina zamknięcia uzależniona jest od pory roku – obiekt najwcześniej zamyka się zimą (w sezonie niskim – o 17:30), a najpóźniej latem (w sezonie wysokim – o 19:30). Dokładne godziny zamknięcia danego dnia sprawdzicie podczas rezerwowania biletów na oficjalnej stronie Parku Guell.

Park Guell godziny otwarcia

Park Guell – czas zwiedzania

  • Bilet wstępu uprawnia Was do nieograniczonego pobytu w Parku Guell w danym dniu. Możecie przyjść zaraz po otwarciu i wyjść przed samym zamknięciem.
  • Jeśli chcecie zobaczyć tylko najważniejsze atrakcje w Strefie Monumentalnej – przeznaczcie na zwiedzanie 1 – 1,5 godziny.
  • Pełne zwiedzanie ze spokojnym spacerem po całym parku, podziwianiem architektury, cieszeniem się atmosferą miejsca i zatrzymywaniem się na zdjęcia, zajmie Wam około 2,5 – 3 godzin.

Park Guell ile czasu

Park Guell – dojazd

Park Guell mieści się w Barcelonie, w dzielnicy Gracia, na zboczu wzgórza El Carmel. Główne wejście znajduje się przy ulicy Carrer d’Olot.

  • Pieszo / rower. Tradycyjnie zachęcamy do ekologicznych wycieczek. Park Guell dzielą 4 kilometry od centrum Barcelony. Możecie więc wybrać się na przyjemny spacer i po około godzinie będziecie na miejscu. Jeśli chodzi o podróże jednośladem – ze względu na ukształtowanie terenu zdecydowanie lepiej wybrać w Barcelonie rower elektryczny niż tradycyjny. Przejażdżka z centrum powinna Wam zająć niecałe 20-30 minut.
  • Autobus. Najbliższy przystanek: Park Guell (bezpośrednio przy głównym wejściu).
  • Busy turystyczne. Wysiądźcie na przystanku: Park Guell.
  • Metro. Najbliższe stacje: Lesseps oraz Vallcarca (uwaga, spacer z każdej z nich zajmuje około 20 minut, będzie pod górkę, ale na szczęście w najbardziej stromym miejscu są ruchome schody).
  • Samochód. W pobliżu znajduje się płatny parking BSM Travessera de Dalt – Park Guell.

Park Guell Hiszpania

Park Guell – ciekawostki i wskazówki

  • W 1984 roku Park Guell został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Pamiętajcie, że latem bywa w Barcelonie gorąco, a wręcz upalnie. Duży obszar parku pokrywa roślinność, ale najatrakcyjniejsza część dla zwiedzających jest odkryta. Zaplanujcie zwiedzanie jej na poranek lub późne popołudnie, aby słońce za bardzo Wam nie doskwierało.
  • Jeśli chcecie uniknąć nie tylko upałów, ale też tłumów, spróbujcie odwiedzić park wczesnym rankiem. O tej porze jest znacznie spokojniej, co pozwala na lepsze doświadczenie parku i robienie zdjęć bez gromady turystów.
  • Park zawiera mnóstwo ukrytych odniesień do matematyki i geometrii (krzywe, spirale, symetryczne formy). Gaudi chciał wprowadzić w ten sposób do natury elementy naukowe.
  • Mimo że większość turystów przyciąga architektura, warto zwrócić uwagę na roślinność parku. Park Guell jest pełen rzadkich gatunków roślin, które były zaprojektowane tak, aby komponować się z naturalnym krajobrazem Katalonii.
  • W Parku Guell w Barcelonie można spotkać przeróżne ptaki. Szczególnie wyróżniają się wśród nich papugi, a konkretnie mnichy zielone. Jeśli tylko wytężycie wzrok i słuch, z pewnością przyłapiecie je na buszowaniu w koronach drzew.
  • Niewykluczone, że w ciepły, bezchmurny dzień spotkacie także wygrzewające się w promieniach słońca jaszczurki. Bądźcie czujni. : )

Park Guell Barcelona

Park Guell – opinie

  • Patrix – 9/10. Bardzo ładny i przyjemny park. Pozycja obowiązkowa podczas wycieczki do Barcelony. Park to idealne połączenie zieleni i architektonicznych dzieł sztuki, które zachwycają swoim stylem. Mi dużo radości dały również papugi na drzewach – widok bardzo egzotyczny jak na Europę.
  • Wiolczix – 10/10. Mam słabość do Barcelony – całe miasto jest dla mnie 10/10. Park Guell to jego ikona (zaraz obok Sagrada Familia), a także prawdziwe dzieło sztuki w swojej kategorii. Jeśli wybieracie się do stolicy Katalonii – musicie odwiedzić to miejsce. Jak w standardowym parku – pełno tutaj ścieżek, po których można spacerować bez końca, ale to, co naprawdę zachwyca, to architektura projektu Gaudiego. Wszystkie budowle czy mozaiki są tutaj albo duże, albo piękne, albo… duże i piękne. Na każdym kroku czeka coś ciekawego. Uroku niewątpliwie dodają parkowi wszechobecne papugi i jaszczurki. Bajka!

Park Guell czy warto

Park Guell – najczęściej zadawane pytania

Park Guell – co to?

Park Guell to wyjątkowy park i kompleks architektoniczny znajdujący się w Barcelonie, który stanowi jedno z najbardziej znanych dzieł Antoni Gaudiego oraz jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta. Jest to przestronny ogród o powierzchni około 12 hektarów zaprojektowany w stylu modernistycznym pełen mozaik, kolorowych rzeźb i surrealistycznych form. Jego główne atrakcje to słynna mozaikowa salamandra przy wejściu, olbrzymi taras z najdłuższą na świecie ławką dla turystów oraz widokiem na miasto, a także Muzeum Gaudiego.

Park Guell – kto zaprojektował?

Park Guell został zaprojektowany przez Antoni Gaudiego, który jest jednym z najbardziej znanych i innowacyjnych architektów modernizmu katalońskiego. Gaudi wykorzystał swój unikalny styl, tworząc przestrzeń pełną fantazyjnych kształtów i kolorów. Projekt powstał na zlecenie bogatego przemysłowca Eusebia Guella, który początkowo chciał stworzyć eleganckie osiedle mieszkaniowe na tym terenie. Plan ten się nie powiódł, a park ostatecznie stał się publicznym terenem.

Park Guell – kiedy powstał?

Budowa Parku Guell rozpoczęła się w 1900 roku, kiedy Antoni Gaudi zaczął realizować swój projekt, który miał na celu stworzenie ekskluzywnego osiedla dla zamożnych rodzin. Prace nad parkiem były długotrwałe, a projekt, mimo że nie został ukończony zgodnie z pierwotnym zamysłem, przekształcił się w piękny ogród. Ostatecznie w 1922 roku park został otwarty dla ogółu mieszkańców Barcelony, a nie jako osiedle mieszkaniowe.

Park Guell – czy można wejść z psem?

Do Parku Guell można wejść z psem, ale obowiązują pewne zasady i ograniczenia. Do biletowanej części można wprowadzić zwierzęta wyłącznie na smyczy. Wyjątkiem od tej zasady są: Plac Natury, Sali Hipostylowa, Smocze Schody, Ogrody Austriackie oraz Portyk Praczki, gdzie w ogóle nie wolno wprowadzać psów. W przypadku niedostosowania się do obowiązujących przepisów, właściciele zwierząt będą odpowiadać za wszelkie szkody, które ich pupile wyrządzą. W bezpłatnej, leśnej części Parku Guell psy mogą być spuszczane ze smyczy pod warunkiem, że pozostają blisko opiekunów i są pod ich całkowitą kontrolą. Nie dotyczy to ras potencjalnie niebezpiecznych, które muszą być zawsze trzymane na smyczy i w kagańcu, zgodnie z wymogami prawnymi.

Park Guell – zwiedzanie za darmo. Park Guell – część bezpłatna.

W Parku Guell możliwe jest zwiedzanie za darmo, jednak tylko jego “części leśnej”. Na rozległym ogrodowym terenie można spacerować wśród drzew, krzewów i unikalnych roślin, a także podziwiać wspaniałe widoki na Barcelonę. To także popularna trasa dla spacerowiczów, biegaczy oraz właścicieli psów.

Park Guell – czy można wejść wcześniej?

Park Guell otwiera się codziennie o godzinie 8:00, jednak część płatna, w której znajdują się główne atrakcje Gaudiego, jest dostępna dopiero od godziny 9:30. Jeśli więc chcecie odwiedzić park z samego rana, macie możliwość spacerowania po części bezpłatnej, gdzie można podziwiać ogrody i cieszyć się naturą bez konieczności zakupu biletu. Na słynne atrakcje turystyczne trzeba poczekać do godziny 9:30.

Park Guell ile się zwiedza

Park Guell – mapa

Park Guell znajduje się w dzielnicy Gracia w Barcelonie.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…