Wejście na Śnieżne Kotły – punkt widokowy w Karkonoszach

Śnieżne Kotły
DolnośląskiePolska

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 1

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Śnieżne Kotły trochę nas zawiodły: kiedy wreszcie do nich dotarliśmy, ani nie było tam śniegu, ani jakoś specjalnie się nie kotłowało. (Hehe.) Żarty na bok, lepiej wyjaśnijmy, po co właściwie tam poszliśmy. Ano po to, żeby osobiście rozstrzygnąć odwieczny spór górołazów: co jest fajniejsze – Śnieżka czy Śnieżne Kotły?

Śląsk jest piękny! Zobacz najlepsze atrakcje Wrocławia i okolic.

Śnieżne Kotły – jak dojść? Trasa: Szklarska Poręba – Szrenica – Łabski Szczyt – Śnieżne Kotły

Kolejka na Szrenicę

Na początek przyznamy Wam się, że nasza wycieczka na Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby to wersja light. Dlaczego? Wstyd się przyznać – wjechaliśmy na Szrenicę kolejką linową! Wiemy, to karygodne, ale w napiętym planie dnia mieliśmy przeznaczone na Śnieżne Kotły tylko kilka godzin, więc nie było innego wyjścia. Wyciąg okazał się naszym być albo nie być. (Na szczęście zeszliśmy samodzielnie, więc trochę odpokutowaliśmy swoje lenistwo.) Wiemy natomiast, że na wjazd kolejką decyduje się mnóstwo osób, zwłaszcza rodzin z dziećmi. I to jest super sprawa, jeśli nie chcecie się zmęczyć, zdrowie nie pozwala Wam na długie wyprawy albo też ogranicza Was czas.

Śnieżne Kotły Szklarska Poręba

Jeżeli jednak mamy być szczerzy, to podróż wyciągiem zmęczyła nas bardziej niż późniejszy spacer. Serio, serio. Cała kolejka skrzypi, wygląda przedpotopowo, porusza się z prędkością ślimaka, a do tego mniej więcej w połowie trzeba się przesiąść na drugi etap podróży. Plus całej przejażdżki jest taki, że przez jakieś pół godziny możecie się napawać pięknymi widokami Karkonoszy (polecamy spoglądać za siebie w trakcie podróży). Wszystko, co złe, kończy się równie szybko, jak wszystko, co dobre. Wreszcie schodzicie z krzesełek i ruszacie przed siebie szlakiem na Śnieżne Kotły. Znak rozpoznawczy tego miejsca: szary budynek z zielonym dachem, czyli schronisko na Szrenicy.

Śnieżne Kotły Szrenica

Łabski Szczyt

Trasa ze Szrenicy na Śnieżne Kotły ma w sobie element magii. Teoretycznie szliśmy cały czas pod górę, ale teren wydawał się być płaski, bo w zasadzie nogi same nas niosły. Czy zawdzięczamy to wrażenie wyjątkowej urodzie Karkonoszy? Z pewnością. Alpejski krajobraz, unikatowa roślinność, rozległe równiny i fantazyjne skałki to ich znak rozpoznawczy. Jak widać na załączonym obrazku – jeśli wybierzecie się tutaj popołudniową porą, to nawet w środku lata możecie napawać się tymi wspaniałymi widokami niemalże sami.

Śnieżne Kotły najlepsza trasa

Jednym z przystanków na trasie Szklarska Poręba – Śnieżne Kotły jest Łabski Szczyt (zwany też Violikiem) usytuowany na wysokości 1471 m n.p.m. Dlaczego zasługuje na szczególną uwagę? Kamienie (czy jak kto woli skały) na jego szczycie pokryte są charakterystycznym intensywnie żółto-zielonym nalotem. Jest to zasługa unikalnego gatunku porostów. I tutaj mała uwaga, a duża prośba. Chrońcie przyrodę i nie wchodźcie na kamienie tylko po to, żeby cyknąć sobie fajną fotkę. Równie dobre zdjęcie zrobicie “z parteru”, nie niszcząc przy tym tych delikatnych organizmów.

Śnieżne Kotły Łabski Szczyt

RTON – budynek na Śnieżnych Kotłach

Czym bardziej będziecie się zbliżać do punktu widokowego na Śnieżnych Kotłach, tym bardziej będzie rósł w Waszych oczach charakterystyczny wysoki budynek z czerwona dachówką. Obecnie jest to Radiowo-telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły (w skrócie RTON), będący własnością firmy EmiTel. Otwarta w 1960 roku wieża RTV mierzy 24 metry wysokości i wygląda naprawdę okazale (zwłaszcza, że w sąsiedztwie nie ma żadnych innych budynków). Ciekawsza jest jednak jej historia niż stan bieżący.

Śnieżne Kotły latem

Generalnie budynek ten powstał w 1897 roku w celach turystycznych, jako Schronisko “Nad Śnieżnymi Kotłami”. Był tak ekskluzywny, że nazywano go nawet “hotelem górskim”. W czasie II wojny światowej obiekt został przejęty przez wojsko niemieckie, które zorganizowało sobie w nim stację radiolokacyjną. Po jej zakończeniu, schronisko z powrotem stało się “własnością” Polski. Wykonano w nim generalny remont, a że (podobno) przypominał krakowski zamek królewski, został nazwany “Wawelem”. Długo jednak nie posłużył turystom. W 1960 roku transmitowano z niego igrzyska olimpijskie w Rzymie i od tamtej pory pełnił już wyłącznie funkcję stacji nadawczej.

Śnieżne Kotły budynek

Śnieżne Kotły – szczyt i punkt widokowy

Czy omówiliśmy już wszystkie nasze przystanki na trasie Szklarska Poręba-Śnieżne Kotły? Owszem. Czy wreszcie dotarliśmy do punktu widokowego? Tak jest! Czy niesamowity krajobraz zaparł nam dech w piersiach? Zdecydowanie. I to nie tylko dlatego, że w czasie naszej wizyty wiał tak silny wiatr, że nie mogliśmy złapać tchu, czapki z daszkiem uciekały nam z głów, a włosy Wiolczi zasłaniały jej widoczność. O Śnieżnych Kotłach nie bez powodu mówi się, że to “najbardziej tatrzański zakątek Karkonoszy”. Jest tu skaliście, stromo, a kiedy spojrzycie w dół – po prostu przerażająco. To jedno z tych miejsc, które potwierdza, że natura to niesamowita artystka i rzeźbiarka!

Śnieżne Kotły zdjęcia

Zachwyty zachwytami, ale jeszcze krótka lekcja geografii od Travel-Mates, żebyście dokładnie wiedzieli, co oglądacie. Otóż Śnieżne Kotły to cyrki lodowcowe (lub inaczej kary), czyli zagłębienia otoczone z trzech stron stromymi ścianami. Wyróżniamy tutaj Mały Śnieżny Kocioł oraz Wielki Śnieżny Kocioł. Ten pierwszy jest głęboki na 300 metrów, a ten drugi – na 250 metrów. Wysokość ich ścian wynosi od 100 do 150 metrów. Nie polecamy tej atrakcji osobom z lękiem wysokości. No chyba, że zamiast spoglądać w dół, będą patrzeć przed siebie. A jest co podziwiać. Ze Śnieżnych Kotłów roztacza się widok na Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską i Rudawy Janowicke. Wiolczi natomiast najbardziej spodobały się Śnieżne Stawki, czyli okresowe jeziorka na dnie kotłów widoczne na zdjęciu poniżej.

Śnieżne Kotły wysokość

Ile kosztuje wejście na Śnieżne Kotły? – Bilety do Karkonoskiego Parku Narodowego

Pamiętajcie, że zgodnie z obowiązującym regulaminem Karkonoskiego Parku Narodowego, za wejście na jego teren należy zapłacić. Bilety najłatwiej kupicie online. Kwota jest naprawdę symboliczna.

 • Bilet 1-dniowy indywidualny – 9 zł normalny, 4,50 zł ulgowy.
 • Bilet 2-dniowy indywidualny – 18 zł normalny, 9 zł ulgowy.
 • Bilet 3-dniowy indywidualny – 24 zł normalny, 12 zł ulgowy.
 • Bilet 1-dniowy dla uczestników grup z przewodnikiem sudeckim – 8 zł normalny, 4 zł ulgowy.

Śnieżne Kotły łatwy szlak

Śnieżne Kotły – ile się idzie?

W naszych relacjach dzielimy się z Wami tylko sprawdzonymi na własnej skórze przygodami. A to oznacza, że napiszemy Wam, ile czasu zajmuje trasa Szklarska Poręba – Szrenica (wjazd kolejką) – Śnieżne Kotły – Szklarska Poręba.

 • Wjazd kolejką Szklarska Poręba – Szrenica: zajmuje około 30 minut.
 • Spacer Szrenica – Śnieżne Kotły: zajmuje około 1 godziny.
 • Zejście Śnieżne Kotły – Szklarska Poręba: zajmuje około 2 godzin 15 minut.

Internet mówi, że gdybyście zdecydowali się pokonać pieszo trasę Szklarska Poręba – Schronisko Hala Szrenicka – Trzy Świnki – Łabski Szczyt – Śnieżne Kotły – Śnieżne Stawki – Schronisko Pod Łabskim Szczytem – Szklarska Poręba, zajęłoby Wam to niespełna 7 godzin.

Śnieżne Kotły ile się idzie

Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby – dojazd

 • Transport publiczny. Najbliższym dużym i dobrze skomunikowanym miastem w pobliżu Szklarskiej Poręby jest Wrocław (130 km). Dostaniecie się do niego zarówno pociągami, jak i autobusami z innych dużych miast. Z Wrocławia w +/- 3 godziny dojedziecie do Szklarskiej Poręby PKP lub Kolejami Dolnośląskimi.
 • Samochód. W pobliżu kolei linowej na Szrenicę, czyli Szrenica Ski Arena, znajdziecie wiele miejskich i prywatnych parkingów samochodowych (oczywiście tańsze będą te miejskie).

Śnieżne Kotły szlak

Śnieżne Kotły – ciekawostki i wskazówki

 • Dawno, dawno temu Śnieżne Kotły nazywały się Śnieżne Jamy. (Może nie jest to najbardziej przydatna informacja, ale możecie błysnąć nią w towarzystwie w czasie wycieczki.)
 • Jeśli wybieracie się na Śnieżne Kotły z opcją “kolejka na Szrenicę”, pamiętajcie o wcześniejszym sprawdzeniu rozkładu jazdy. Wyciąg kończy pracę w godzinach popołudniowych. Uważajcie więc, żeby nie okazało się, że zdrowie, pogoda albo ciemność nie pozwalają Wam na samodzielne zejście, a tymczasem Szrenica Ski Arena już dawno zamknięta.
 • Budowa geologiczna Śnieżnych Kotłów to idealne miejsce zakwaterowania dla dolnośląskich zjaw i upiorów – tak przynajmniej mówią ludowe podania. Niejeden świadek widział jak przez rumowiska skalne, wąskie szczeliny czy bujną roślinność przemykał włochaty czarny diabeł. Niestety, jak się pewnie domyślacie, nikomu nie udało się tego momentu uwiecznić – czart był zbyt szybki i zwinny. Cóż, pozostaje nam wierzyć na słowo lub samemu udać się na “szatańskie poszukiwania”. 😉
 • Przez nieostrożność turystów, o wypadkach na Śnieżnych Kotłach można by napisać całą książkę. Jeden z incydentów szczególnie zapisał się na kartach historii. Wydarzył się w 1911 roku. Grupa przyjaciół w potężnej mgle wędrowała na nartach szlakiem Karkonoszy. Jeden z uczestników grupy kompletnie stracił widoczność i rozpędzony runął w otchłań Śnieżnych Kotłów. Ratownicy chcieli ruszyć mu z pomocą, ale warunki były zbyt niebezpieczne. Ku zdziwieniu wszystkich mężczyzna samodzielnie wydostał się ze śmiertelnej pułapki. Oczywiście po drodze tracił przytomność i kilkukrotnie osuwał się ze stromych skał, niemniej jednak przeżył, nabawiając się wyłącznie stłuczeń i zadrapań.

Śnieżne Kotły Karkonosze

Śnieżne Kotły – opinie

 • Patrix – 10/10. Bardzo przyjemna trasa, z którą bez problemu poradzą sobie początkujący. Widok ze Śnieżnych Kotłów był niesamowity. Miałem wrażenie stania nad przepaścią. Pięknie. Podczas wejścia spotkało nas dużo zieleni. Polecanki.
 • Wiolczix – 9/10. W górach jest wszystko, co kocham, dlatego całkowicie obiektywnych recenzji musielibyście szukać gdzie indziej. 😉 Ale wróćmy do Śnieżnych Kotłów… Dla mnie wędrówka ze Szrenicy do punktu widokowego przy RTON była przyjemnym i łatwym spacerkiem. Szliśmy późnym sierpniowym popołudniem, więc słońce już nie grzało tak mocno. Za to na powrocie powoli już zachodziło, więc widoki były niesamowite. U celu ostro wiało, ale to na plus. Po pierwsze trochę się schłodziliśmy, po drugie zdjęcia wyszły nam jak z profesjonalnej sesji modelingowej (efekt poniżej). A tak zupełnie serio – uważajcie tam na górze, bo choć sam kocioł jest niesamowity, to lepiej nie stać na jego krawędzi i nie wychylać się, żeby nie zostać zwianym. Osobiście oczko wyżej oceniam wyprawę na Śnieżkę, ale jeśli tylko znajdziecie czas na Śnieżne Kotły, koniecznie pójdźcie je zobaczyć.

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły – najczęściej zadawane pytania

Śnieżne Kotły – co to?

Śnieżne Kotły to położone w zachodniej części Karkonoszy kotły polodowcowe. Składa się na nie Mały Śnieżny Kocioł oraz Wielki Śnieżny Kocioł. W ich obrębie znajdują się także Śnieżne Stawki (czyli małe jeziorka) oraz moreny (czołowe, boczne i denna). Z perspektywy turysty Śnieżne Kotły wyglądają jak dwa potężne urwiska z trzech stron otoczone wysokimi, stromymi ścianami.

Ile metrów mają Śnieżne Kotły?

Wielki Śnieżny Kocioł jest głęboki na około 250 metrów, jego ściany mierzą około 150 metrów, a dno znajduje się na wysokości 1245 m n.p.m. Drugi z kotłów jest “mały” jedynie z nazwy. Jego głębokość to około 300 metrów, wysokość ścian – około 100 metrów, a dno sięga około 1175 m n.p.m.

Co jest na Śnieżnych Kotłach?

Na Śnieżnych Kotłach, na wysokości 1490 m n.p.m., znajduje się RTON Śnieżne Kotły, czyli Radiowo-telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły. Budynek z wysoką na 24 metry wieżą od 1960 roku pełni funkcję stacji przekaźnikowej. W przeszłości mieściło się w tym miejscu schronisko turystyczne, które w czasie II wojny światowej zostało zaadaptowane przez Luftwaffe na na stację radiolokacyjną.

Skąd najlepiej na Śnieżne Kotły?

Najlepszy, najłatwiejszy i najszybszy szlak na Śnieżne Kotły wiedzie ze Szklarskiej Poręby przez: Wodospad Kamieńczyka – Schronisko Hala Szrenicka – Trzy Świnki – Mokrą Przełęcz – Łabski Szczyt – Śnieżne Kotły. Można w całości pokonać trasę pieszo lub ułatwić sobie zadanie, korzystając z kolei linowej na Szrenicę (Szrenica Ski Arena). Niezależnie od wybranego wariantu, wędrówka będzie piękna i przyjemna.

Jak długo idzie się na Śnieżne Kotły?

Piesza wędrówka żółtym szlakiem ze Szklarskiej Poręby na Śnieżne kotły zajmie Wam około 3 godzin. Jeśli wybierzecie wjazd kolejką linową na Szrenicę, czas ten znacznie się skróci – nam wyprawa w tej wersji zajęła nieco ponad 1,5 godziny. Dla nas trasa była łatwa do pokonania, ale podobno przy mniej sprzyjającej pogodzie, a zwłaszcza zimą, może okazać się wymagająca. Z pewnością jednak wynagrodzą Wam to malownicze widoki.

Śnieżne Kotły mapa

Śnieżne Kotły – mapa

Śnieżne Kotły leżą na w województwie dolnośląskim, w Karkonoszach, na terenie gminy Piechowice. Rzut beretem od granicy polsko-czeskiej.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…