Zamek Ogrodzieniec

Zamek w Ogrodzieńcu
Bez limitu cenowegoBez limitu cenowegoDo 100 złDo 100 złDo 20 złDo 20 złDo 50 złDo 50 złKatowiceKrakówPolskaŚląskie

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 1

Oceń tę atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Rycerze i rycerki Travel-Mates! Mamy dla Was zagadkę. Czy wiecie, którą z polskich twierdz można było zobaczyć w “Wiedźminie” Netflixa? My wiemy i nawet tam pojechaliśmy. Chodzi o zamek, a właściwie ruiny Zamku Ogrodzieniec na Śląsku. No to… na koń!

Szukacie pomysłu na fajne spędzanie czasu? Najlepsze pomysły co robić w Katowicach.

Zamek Ogrodzieniec – atrakcje

Dawno, dawno temu, pewnego słonecznego październikowego dnia, dwuosobowa ekipa Travel-Mates przemierzała południe Polski, a konkretnie malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wiola i Patryk, jak co dzień, poszukiwali kolejnej wspaniałej przygody. Niespiesznie wędrowali przez Śląsk, kiedy nagle ich oczom ukazało się olbrzymie zielone wzgórze z potężną kamienną twierdzą na szczycie. Rozwinęli wyświechtaną papirusową mapę Spojrzeli na GPS i już wiedzieli… “Jesteśmy w pobliżu Zamku Ogrodzieniec!”. Mieli rację. Ich oczom ukazała się najwspanialsza budowla na słynnym Szlaku Orlich Gniazd.

Epicki zamek w Ogrodzieńcu PodzamczeZamek Ogrodzieniec Wejście do sali tortur

Droga do epickiej warowni wiodła przez okazałe podzamcze zdobione przez dmuchańce dla dzieci, sklepiki z pamiątkami i budki z przekąskami. (Tu tradycja spotkała się z nowoczesnością.) Wejścia na zamek bronił ogromny skalny zwierz ze zdjęcia poniżej. Nazywany jest wiel­błądem, kaczorem lub Sfinksem. Nam przypomina w zasadzie każdego z tych stworów.

Zamek Ogrodzieniec dmuchańceOgrodzieniec Sfinks Kaczor Wielbłąd

Ale do brzegu! U samego progu twierdzy dało się mocno odczuć atmosferę średniowiecza. (Co prawda nigdy nie byliśmy w średniowieczu, ale mamy przeczucie graniczące z pewnością, że było w nim właśnie tak, jak tutaj.) Jak na ruiny budowli z XIV wieku, pozostałości Zamku Ogrodzieniec prezentują się naprawdę fantastycznie.

Zamek Ogrodzieniec dziedziniecŚredniowieczny zamek w Ogrodzieńcu

Aby nie ominąć żadnej z atrakcji, najlepiej poruszać się zgodnie z biegiem trasy zwiedzania (jest dobrze oznaczona, więc nie powinniście się zgubić). Prowadzi między innymi przez basztę bramną, rozległy dziedziniec, kuchnię kurną, pozostałości biblioteki, izby rycerskie, basztę skazańców aż do skarbca i prochowni.

Zamek Ogrodzieniec rycerzZamek Ogrodzieniec księżniczka

My trzymaliśmy się ściśle mapki, którą dostaliśmy od Przemiłej Pani w Kasie, dlatego z pewnością zobaczyliśmy wszystkie pomieszczenia udostępnione zwiedzającym. Kiedy już Wiola odbyła niezasłużoną karę w dybach, udaliśmy się do sali (obrzydliwych) tortur. Poziom okrucieństwa opisywanych “atrakcji” przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Dlatego też to pomieszczenie polecamy wyłącznie osobom o mocnych nerwach. Kończąc opis naszej niezwykłej podróży (poniekąd w czasie), radzimy pozostać na terenie zamku do zachodu słońca. Nie pożałujecie.

Zamek Ogrodzieniec dybyZamek w Ogrodzieńcu sala tortur

Zamek Ogrodzieniec – bilety i godziny otwarcia

Bilet normalny na zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec kosztuje 26 zł, a ulgowy – 18 zł.

Zamek Ogrodzieniec możecie zwiedzać codziennie w godzinach 9:00-20:00.

Zamek w Ogrodzieńcu mury

Zamek Ogrodzieniec – dojazd

  • Prawdziwy rycerz bez trudu zdobędzie tę twierdzę konno.
  • My zdecydowaliśmy się na konie mechaniczne – samochodem dojedziecie tutaj szybko i łatwo. Ogrodzieniec leży niecałe 50 km od Katowic i zaledwie 65 km od Krakowa.
  • Niezmotoryzowanym polecamy dojazd PKP do Zawiercia – stąd to już tylko 12km do Ogrodzieńca. Bez trudu złapiecie autobus kursujący między tymi dwoma miejscowościami.

Zamek w Ogrodzieńcu trasa zwiedzania

Zamek Ogrodzieniec – ciekawostki i wskazówki

  • Na wstępie wspominaliśmy już, że na Zamku Ogrodzieniec kręcono serial Netflixa “Wiedźmin”. Ale to nie wszystko! Ta epicka twierdza wystąpiła także w “Janosiku” i “Zemście”.
  • Słyszeliście o Ogrodzienieckiej Twierdzy Światła? To iluminacja, która rozbłyska po zmroku od listopada do lutego. Podświetlony jest zarówno zamek, jak i rozstawione na jego terenie obiekty. #zimowyklimat

Zamek w Ogrodzieńcu trasa zwiedzania

Zamek Ogrodzieniec – czy warto?

  • Patrix – 10/10. Naprawdę epicki zamek! Kiedy przejeżdżaliśmy przez miejscowość Podzamcze (nieopodal zamku) i zobaczyłem go zza szyby samochodu wykrzyknąłem “WOW!”. Chwilę później Wiolczix powiedziała mi, że tam idziemy! Superka! Zamek Ogrodzieniec robi olbrzymie wrażenie. Jest wielki, a ruiny są w świetnym stanie. Poczułem się jakbym grał znów w Wiedźmina: Dziki Gon! Duże polecanki. Fotki nie oddają epickości spaceru po nim!
  • Wiolczix – 8/10. Jak na prawdziwą księżniczkę przystało, uwielbiam wszystkie zamki i pałace. Czym bardziej epickie, tym lepiej. Ogrodzieniec jest bardzo wysoko moim prywatnym rankingu. W czasie zwiedzanek totalnie przeniosłam się w czasie, chodząc po historycznych murach i wyglądając przez zabytkowe okna. Polecam szczególnie wszystkim miłośnikom historii.

Zamek Ogrodzieniec Podzamcze – najczęściej zadawane pytania

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu?

Na zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec poświęćcie minimum 1 godzinę. Jeśli należycie do grupy “ciekawych i dociekliwych” turystów, zarezerwujcie sobie około 2 godzin.

Ile kosztuje bilet do Zamku Ogrodzieniec?

Bilet normalny do Zamku Ogrodzieniec kosztuje 26 złotych, a ulgowy – 18 złotych. Dzieci do 3. roku życia wchodzą za darmo.

Kto jest właścicielem zamku w Ogrodzieńcu?

Właścicielem Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu jest gmina Ogrodzieniec. Obecnie, od 1995 roku, obiekt jest w zarządzaniu spółki gminnej „Zamek”.

Co zwiedzić – Ogrodzieniec i okolice?

Największą atrakcją w rejonie Ogrodzieńca jest oczywiście Zamek Ogrodzieniec mieszczący się w Podzamczu. W pobliżu na turystów czekają także: Park Rozrywki, Park Miniatur, Park Doświadczeń Fizycznych, Tor saneczkowy, Dom Legend i Strachów, Park Linowy Adrenalinapark, Linia umocnień wojennych i bunkrów, Sanktuarium Matki Bożej w Podzamczu, Rezerwat Ruskie Góry, Rezerwat Góra Chełm, Krępa, Giebło, miasto Pilica, Zamek Pilcza w Smoleniu, Skały Zegarowe, Skarżyce, Park Wodny JURA w Łazach, Wzgórze Kromołowiec w Niegowonicach, Pustynia Błędowska, Ruiny Zamku w Siewierzu, Zamek Mirów, Zamek Bobolice, Złoty Potok, Ojców, Ojcowski Park Narodowy. Wszystkie te atrakcje znajdują się w odległości maksymalnie 50 kilometrów od Zamku Ogrodzieniec.

Zamek Ogrodzieniec – mapa

Zamek Ogrodzieniec znajduje się w Podzamczu.

1 komentarz. Zostaw komentarz

  • Jako ogrodzienieczanin musze się przyczepić: Zamek Ogrodzieniec nie leży na Śląsku. To woj. śląskie, a nie Śląsk. Śląsk to kraina, która zaczyna się w Katowicach, a woj. śląskie zajmuje faktyczny Śląsk tylko w połowie. Reszta to Małopolska i Ogrodzieniec leży w Małopolsce. Nie należy mylić tego pojęcia z woj. małopolskim, bo Małopolska to kraina historyczna, której woj. małopolskie jest tylko małą częścią. Ogrodzieniec leży w Małopolsce, nawet jeśli nazwa województwa na to nie wskazuje.

    Pozdrawiam

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…