Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Muzeum Zabawek i Zabawy Kielce
Bez limitu cenowegoDo 100 złDo 50 złKielcePolskaŚwiętokrzyskie

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 1

Oceń tę atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Po raz kolejny udowadniamy, że “zabawa” i “muzeum” wzajemnie się nie wykluczają. A wręcz przeciwnie! Chcecie zobaczyć, jak spędzali dzieciństwo Wasi dziadkowie czy rodzice? Odwiedźcie z nami miejsce, w którym odbędziecie niezwykłą podróż do przeszłości.

Szukacie pomysłu na fajne spędzanie czasu? Najlepsze pomysły co robić w Kielcach.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – zdjęcia

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach otwarto w 1979 roku. Nosiło wtedy nazwę Muzeum Zabawkarstwa. Nie bez powodu powstało ono właśnie w tym mieście. Po II wojnie światowej Kielecczyzna stanowiła polską “Dolinę Zabawkową” (Amerykanie nazwaliby ją pewnie “Toys Valley”). Choć muzeum zmieniało swoją siedzibę, jedno pozostaje niezmienne – niezależnie od lokalizacji, jego eksponaty wywołują wzruszenie w sercach i na twarzach wielu odwiedzających.

Muzeum Zabawek i Zabawy

Podczas wizyty w tym sentymentalnym miejscu, będziecie mieli okazję zobaczyć kilka wystaw stałych:

  • “Miasto zabawek” – około 1200 eksponatów z 25 różnych krajów, a wśród nich kolekcje lalek, maskotek czy żołnierzyków.
  • “Zatkało kakao?” – ponad 400 zabawek, 50 książek i czasopism oraz przeszło 100 fotografii będących skarbnicą wiedzy o życiu w PRL-u.
  • “Świat modeli” – raj dla wszystkich tych, których kręcą modele statków, okrętów, samolotów, śmigłowców czy czołgów.
  • “Bohaterowie filmów animowanych” – wyjątkowa okazja, by przypomnieć sobie wizerunki postaci z dawnych bajek.
  • „Zabawajki – czyli zabawki ludowe” – idealne eksponaty dla wielbicieli “kolorowych jarmarków” i szeroko pojętego folkloru.

Muzeum organizuje również wystawy czasowe – śledźcie jego stronę internetową oraz social media, aby być na bieżąco.

Muzeum Zabawek i Zabawy Plac Wolności Kielce

Nasze TOP 10 eksponatów w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Chcecie wiedzieć, które zabawki nam spodobały się najbardziej? Bardzo proszę, oto prywatna lista Travel-Mates. Patrzcie, podziwiajcie i wspominajcie dawne czasy.

Muzeum Zabawek Kielce

Miejsce pierwsze: Miś Uszatek oraz jego znak rozpoznawczy, czyli oklapnięte uszko. Co ciekawe, cecha ta miała dodać mu autentyczności i tym samym zbliżyć go do widzów. Autorom chyba się udało, bo uroczego misia ze wzruszeniem wspominamy do dziś.

miś Coralgol

Miejsce drugie: Miś Coralgol, który dokładnie tak, jak autorzy tego bloga, bardzo chciałby nauczyć się śpiewać. Niestety, pomimo licznych prób, umiał tylko fałszować. Czy odejmowało mu to choć odrobiny uroku? W żadnym wypadku.

mały pingwin Pik Pok

Miejsce trzecie: mały pingwin Pik-Pok, który wyruszył w świat, by odnaleźć swoje miejsce na Ziemi. Dzięki temu stał się bliski nie tylko dzieciom, ale i dorosłym – zwłaszcza takim poszukiwaczom przygód i szczęścia, jak my. A do tego został międzynarodową gwiazdą!

domek dla lalek muzeum

Miejsce czwarte: porcelanowe lalki. Niektóre wyglądają całkiem przyjemnie. Inne ze swoimi ostrymi rysami twarzy mogłyby z powodzeniem występować w horrorach. Ale chyba żadnej dziewczynki nie powstrzymało to przed ich kolekcjonowaniem, prawda?

Kielce atrakcje na weekend

Miejsce piąte: najsłynniejsza zabawka polskiej sceny muzycznej, czyli “konik, z drzewa koń na biegunach”. Na jego widok w duszy od razu czuć wiosnę, a na twarzy pojawia się uśmiech. Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że “każdy powinien go mieć”?

zabawki z PRL

Miejsce szóste: niezbyt skomplikowana kolejka, która u Wiolczi budzi wspomnienie pewnych magicznych Świąt Bożego Narodzenia. Bo tego typu prostą lokomotywę z kilkoma wagonikami zażyczyła sobie w dzieciństwie w liście do Świętego Mikołaja. I właśnie taka czekała na nią niedługo potem pod choinką.

Kielce Muzeum Zabawy

Miejsce siódme: drewniany domek, czyli obowiązkowa pamiątka z każdych wakacji. W “wersji premium” miały one otwory na monety w dachu, dzięki czemu mogły pełnić funkcję skarbonki. Nie wiemy, jak Wy, ale my mieliśmy tych chatek tak dużo, że moglibyśmy stworzyć cały skansen.

Kielce Muzeum Zabawek

Miejsce ósme: piłkarzyki. Patryk do dzisiaj ma w domu rodzinnym footballowy stół, ale w bardziej nowoczesnej wersji. Na zabawce ze zdjęcia zawodnicy przymocowani są do murawy za pomocą sprężyn. W czasie gry nie wolno więc było używać zbyt dużo siły, by piłka nie lądowała co chwilę na aucie.

Kielce atrakcje turystyczne

Miejsce dziewiąte: Mała Poczta. Gry i zabawki, dzięki którym można było choć przez chwilę poudawać dorosłych, od zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Zwłaszcza Poczta. Bo kto choć raz, stojąc z mamą w kolejce do opłacenia rachunków czy wysłania listu, nie marzył o przybiciu magicznego stempla, z taką mocą, jak pani w okienku?

Muzeum Zabawy Kielce

Miejsce dziesiąte: klasy. Ile podwórek, tyle zasad. Choć była to rozrywka głównie dla dziewcząt, to nie brakowało chłopców, którzy chętnie dołączali do zabawy. Wspominamy z łezką w oku, choć już dawno nie widujemy narysowanych kredą plansz do gry, licznie zdobiących niegdyś miejskie chodniki.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – bilety

Ceny biletów do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach prezentują się następująco:

  • bilet normalny – 25 zł.
  • bilet ulgowy (uczniowie, studenci, doktoranci, nauczycieli, emeryci, renciści) – 15 zł.

Muzeum Zabawek i Zabawy bilety

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – godziny otwarcia

  • Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 8:00 – 16:00.
  • W soboty do godziny 13:00 można zwiedzać wystawy za darmo.
  • W poniedziałki muzeum jest zamknięte.

co zobaczyć w Kielcach z dziećmi

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – czas zwiedzania

  • Godzina spokojnie wystarczy Wam na zapoznanie się ze zbiorami Muzeum Zabawek i Zabawy.
  • Jeśli chcecie dokładnie przeczytać opisy wszystkich eksponatów, zarezerwujcie na zwiedzanie około dwóch godzin.

Kielce Muzeum Zabawek i Zabawy

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – dojazd

Muzeum Zabawek i Zabawy znajduje się pod adresem plac Wolności 2 w Kielcach.

  • Pieszo / rower. Atrakcję dzieli około 600 metrów od rynku (to niespełna 10 minut spacerem lub 5 minut jednośladem).
  • Autobus. Najbliższe przystanki autobusowe to: Bazylika Katedralna, Jana Pawła II / Ogrodowa, Seminaryjska / Jana Pawła II, Seminaryjska / Tarnowska.
  • Pociąg. Stacja kolejowa Kielce Główne jest położona 1,3 kilometra od muzeum.
  • Samochód. Przy Placu Wolności znajduje się prywatny płatny parking.

plakaty z PRL

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – ciekawostki i wskazówki

  • Muzeum znajduje się obecnie w budynku z 1872 roku. W XIX wieku mieściły się w nim hale targowe.
  • Najstarszy eksponat kieleckiego Muzeum Zabawek i Zabawy to pochodząca z Niemiec lalka woskowa z XVIII wieku.
  • Nie widzieliśmy tego na własne oczy, więc musicie zweryfikować tę informację sami, ale podobno codziennie w południe z wieży zegarowej muzeum “wylatuje” świętokrzyska Baba Jaga (a właściwie jej rzeźba).
  • Placówka wydaje pismo branżowe pod tytułem “Zabawy i zabawki. Studia Antropologiczne”, poświęcone badaniom nad tytułowymi zagadnieniami.
  • Muzeum regularnie organizuje wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne czy warsztaty rodzinne. Wszystkie te aktywności mają na celu łączenie pokoleń – no i oczywiście dobrą zabawę.

co zobaczyć w Kielcach

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – opinie

  • Patrix – 8/10. To muzeum sprawiło, że znów poczułem się jak małe dziecko. Miś Coralgol, pingwin Pik-Pok, pies Reksio, czy piłkarzyki przywołały moje dziecięce wspomnienia sprzed lat! Eksponatów jest całkiem sporo. Brakuje możliwości pobawienia się zabawkami i dotknięcia ich.
  • Wiolczix – 6/10. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach to fajne miejsce, ale nie szykujcie się na jakieś wyjątkowe doznania i fajerwerki. Obiekt jest stosunkowo mały, jeśli chodzi o powierzchnię, ale niech Was to nie zniechęca – znajdziecie w nim całkiem sporo eksponatów. Zobaczyłam tu całe mnóstwo zabawek, o których opowiadali mi rodzice czy starsza siostra lub kuzynostwo. Po wizycie w tym miejscu ma się ochotę wrócić do beztroskiego czasu dzieciństwa, by znowu przytulić pluszowego misia, pobawić się lalkami czy pograć w klasy. To muzeum na pewno spodoba się osobom sentymentalnym. Myślę, że szczególnie rodzice powinni zabrać tutaj swoje kilkuletnie dzieci, aby pokazać im, jak wyglądała dobra zabawa przed czasami powszechnej elektroniki.

Muzeum Zabawek i Zabawy opinie

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – najczęściej zadawane pytania

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – jakie są godziny otwarcia?

Do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach można wybrać się od wtorku do niedzieli między godziną 8:00 a 16:00. W soboty do godziny 13:00 można skorzystać z darmowego wstępu. W poniedziałki placówka jest nieczynna.

Jakie eksponaty można zobaczyć w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach?

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach posiada bogatą kolekcję eksponatów z różnych krajów i epok. Wśród nich znajdziecie między innymi: lalki, domki dla lalek, maskotki, ołowiane żołnierzyki, drewniane figurki, zabawki mechaniczne (samochody, pociągi, samoloty), zabawki edukacyjne, instrumenty, zestawy do eksperymentów, klocki, karuzele, pozytywki, gry planszowe, układanki, puzzle, modele pojazdów i maszyn, tradycyjne rękodzieło ludowe, plakaty filmowe, figurki postaci z bajek i wiele innych pamiątek z dawnych czasów.

Czy Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oferuje zajęcia edukacyjne dla dzieci?

Tak, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach organizuje ciekawe zajęcie edukacyjne dla dzieci. Mają one na celu popularyzację kultury oraz historii zabawkarstwa. Obejmują one zarówno zwiedzanie z przewodnikiem, jak i warsztaty czy gry integracyjne.

Czy Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach posiada ofertę dla grup zorganizowanych?

Tak, kieleckie Muzeum Zabawek i Zabawy posiada ofertę dla grup zorganizowanych. W celu rezerwacji należy kontaktować się bezpośrednio z placówką pod numerem telefonu 690 559 979 lub 41 343 37 06.

Kielce atrakcje dla dzieci

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – mapa

Muzeum Zabawek i Zabawy znajdziecie przy kieleckim Placu Wolności.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…