Zamek w Chęcinach (woj. świętokrzyskie)

Zamek w Chęcinach
Bez limitu cenowegoDo 100 złDo 20 złDo 50 złKielcePolskaŚwiętokrzyskie

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość oddanych głosów: 0

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Kiedy mijamy jakikolwiek zamek, nie możemy przejechać obok niego obojętnie (zaczynamy nawet podejrzewać, że w naszych żyłach musi płynąć królewska krew). Tak było i tym razem. Gdy mknęliśmy trasą S7 z Krakowa do Warszawy przez województwo świętokrzyskie, naszym oczom ukazała się zacna twierdza na wzgórzu. W mig nabraliśmy CHĘCI na zamek w CHĘCInach.

Szukacie pomysłu na fajne spędzanie czasu? Najlepsze pomysły co robić w Kielcach.

Zamek Królewski w Chęcinach – atrakcje

Zamek w Chęcinach powstał jeszcze w średniowieczu. Przez wieki wiele razy zmieniał swoich rezydentów (jedną z jego mieszkanek była królowa Bona) i kilkukrotnie został zniszczony, a mimo to wciąż wspaniale się trzyma. Jego najbardziej charakterystycznymi elementami są dwie potężne baszty. Wyglądem przypominają ogromne kominy hutnicze, ale tak naprawdę są dostojnymi punktami widokowymi dla zwiedzających.

Zamek w Chęcinach historia

Baszty, wieże, bramy, strażnice, skarbiec, kaplice, lochy, lapidarium, pomieszczenia gospodarcze czy sale tortur – to pomieszczenia charakterystyczne dla większości twierdz. Znajdziecie je wszystkie na trasie zwiedzania zamku w Chęcinach, ale w jego przypadku na szczególną uwagę zasługują atrakcje i aktywności dla turystów. Jakie?

Zamek w Chęcinach zwiedzanie

Na początek szybkie pytanie: czy jest ktoś, kogo chcielibyście zakuć w dyby? Nie bójcie się odpowiedzieć twierdząco… W dwuosobowej ekipie Travel-Mates znalazło się dokładnie dwóch potencjalnych skazańców. Na szczęście obydwoje w porę zdołali się uwolnić.

Zamek Chęciny dyby

Dyby to nie jedyne narzędzie tortur, które stanęło na drodze Wiolczi i Patrixa. Napotkali oni także szatański fotel czarownicy.

Zamek w Chęcinach tortury

Jedni mówią, że wrzucenie pieniądza do studni/skarbca daje szczęście, drudzy zapewniają, że gwarantuje powrót do danego miejsca. Jak już wiele razy podkreślaliśmy – nie jesteśmy zbyt przesądni, ale monetę wrzuciliśmy. Gdyby któraś z wróżb miała się spełnić, obie opcje nam pasują.

Zamek w Chęcinach skarbiec

Jako wielbiciele sztuki, obejrzeliśmy także “galerię” herbów rycerskich. Przyjrzeliśmy się im z bliska i zgodnie przyznaliśmy, że ich projektantom naprawdę nie brakowało fantazji (patrz: rząd drugi od góry, przedostatnia tarcza)…

Zamek Chęciny herby

Jako że obydwoje lubimy rywalizować, stanęliśmy w szranki w pewnym (iście rycerskim) turnieju. Kto wykręcił więcej punktów dzięki magicznemu kołu fortuny? Chyba nie musimy odpowiadać, spójrzcie tylko na minę zwycięzcy.

Zamek w Chęcinach koło fortuny

Kierując się do wyjścia, cyknęliśmy sobie jeszcze fotkę z przypadkowo napotkanym kościotrupem. (Zgodnie stwierdziliśmy, że sztywny z niego gość.)

Zamek w Chęcinach atrakcje

Na koniec awansowaliśmy na chwilę społecznie na księcia Patryka i księżniczkę Wiolczi (a potem, dla odmiany, jak widać na załączonym obrazku, na księżniczkę Patrycję i księcia Wiolsona). To był naprawdę królewski wypad!

Zamek w Chęcinach atrakcje

Zamek w Chęcinach – bilety

 • Bilety na zamek w Chęcinach kupicie w naprawdę atrakcyjnych cenach. Bilet normalny kosztuje 22 zł, bilet ulgowy – 18 zł, bilet grupowy (min. 20 osób) – 17 zł/os., bilet rodzinny (2+2) – 70 zł,  bilet lokalny – 1 zł. Posiadacze Karty Dużej Rodziny zapłacą 14 zł/os.
 • Istnieje możliwość zakupu biletu wspólnego, dzięki któremu zobaczycie zarówno zamek, jak i zabytkową “Niemczówkę” (co to za atrakcja, przeczytacie poniżej) oraz Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej w Chęcinach. Bilet normalny kosztuje 39 zł, bilet ulgowy – 32 zł, bilet grupowy (min. 20 osób) – 30 zł/os., bilet rodzinny (2+2) – 124 zł,  bilet lokalny – 3 zł. Posiadacze Karty Dużej Rodziny zapłacą 28 zł/os.

Zamek Chęciny jest otwarty codziennie przez cały rok (z wyjątkiem następujących dni: 1 stycznia, Niedziela Wielkanocna, 1 listopada, 24, 25 i 31 grudnia) w następujących godzinach:

 • Styczeń 9:00 – 15:00
 • Luty 9:00 – 16:00
 • Marzec 9:00 – 17:00
 • Kwiecień 9:00 – 19:00
 • Maj 9:00 – 19:00
 • Czerwiec 9:00 – 19:00
 • Lipiec 9:00 – 19:00
 • Sierpień 9:00 – 19:00
 • Wrzesień 9:00 – 18:00
 • Październik 9:00 – 17:00
 • Listopad 9:00 – 16:00
 • Grudzień 9:00 – 15:00

Zamek w Chęcinach bilety

Zamek Królewski Chęciny – dojazd

 • Samochód. To najbardziej komfortowy środek transportu. Chęciny znajdują się 15 km na południowy zachód od Kielc. Wystarczy odbić kawałeczek z trasy S7 i już jesteście na miejscu. U podnóża Góry Zamkowej znajdziecie wygodny parking.
 • Transport publiczny. Z Kielc dojedziecie do Chęcin autobusami ZTM lub z pomocą prywatnego przewoźnika.

Zamek w Chęcinach dojazd

Zamek Chęciny – ciekawostki i wskazówki

 • W bezchmurny dzień z zamku możecie zobaczyć Tatry (wielce prawdopodobne), a w ciemną noc podobno po murach zamku spaceruje… duch królowej Bony aka biała dama (niezbyt prawdopodobne).
 • Chęciny są położone w bardzo malowniczych okolicach. Jakie ciekawe atrakcje poza zamkiem czekają w województwie świętokrzyskim? Przede wszystkim możecie zdobyć najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, czyli Łysicę – to zaledwie 612 m n.p.m., więc idealna opcja na spokojny spacerek pod lekką górkę. Kolejnym małym wyzwaniem jest Łysa Góra (594 m n.p.m.) z Opactwem na Świętym Krzyżu. Miłośnikom “podziemnych atrakcji” polecamy malowniczą Jaskinię Raj, koniecznie w pakiecie z Centrum Neandertalczyka.Zamek Chęciny Góry Świętokrzyskie
 • Niemczówka, o której wspominaliśmy w sekcji “bilety”, to pięknie zachowana renesansowa kamienica z XVI wieku. Warto tutaj przyjść i zobaczyć kolekcję rycerskich zbroi czy Muzealną Izbę Pana Wołodyjowskiego.
 • Ta Izba znajduje się w “Niemczówce” nieprzypadko. Zamek w Chęcinach służył jako plan filmowy podczas kręcenia słynnego “Pana Wołodyjowskiego” w reżyserii Jerzego Hoffmana.Chęciny kamienica Niemczówka

Zamek Królewskich w Chęcinach – czy warto?

 • Patrix – 7/10. Nie jest to najbardziej epicki zamek w jakim byłem, ale wciąż bardzo fajny! Dodatkowo w zamku znajduje się mnóstwo wymienionych w naszym wpisie aktywności, przez co można w nim spędzić więcej czasu.
 • Wiolczix – 8/10. Poza tym, że po prostu uwielbiam wszystkie zamki, w tym chęcińskim bardzo podoba mi się duża ilość angażujących atrakcji, które czekają na gości. Zwiedzanie zwiedzaniem, ale zawsze fajnie jest coś jeszcze na tym dziedzińcu porobić. Na przykład potrzymać swojego chłopaka (aka towarzysz podróży) w dybach. Duży plusik za oświetlenie zamku – położona na wzgórzu budowla naprawdę spektakularnie i trochę tajemniczo prezentuje się po zmroku.

Zamek w Chęcinach Góra Zamkowa

Zamek w Chęcinach – mapa

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…