Pustynia Błędowska – największa pustynia w Europie

Pustynia Błędowska
Bez limitu cenowegoBez limitu cenowegoDo 100 złDo 100 złDo 20 złDo 20 złDo 50 złDo 50 złKatowiceKrakówMałopolskiePolskaŚląskieZa darmoZa darmo

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość oddanych głosów: 0

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Byliście kiedyś na pustyni? Jeśli nie, to mamy dobrą informację! Wcale nie musicie jechać na Saharę czy do Dubaju. Wystarczy, że wybierzecie się na południe Polski.

Szukacie inspiracji? Najlepsze pomysły co robić w Krakowie!

Pustynia Błędowska – gdzie jest?

Pustynia Błędowska leży na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego. “Polska Sahara” najbardziej epicko prezentuje się z góry, a konkretnie z punktu obserwacyjnego na wzgórzu Czubatka w miejscowości Klucze. Byliśmy i potwierdzamy, a na dowód tego prezentujemy poniższe zdjęcie.

Pustynia Błędowska Czubatka

Największą atrakcją pustyni jest Róża Wiatrów, czyli zespół drewnianych altan i pomostów, które z góry wyglądają właśnie jak ta róża z kompasów. Z tej strony pustyni rozstawione są (niczym prawdziwa oaza) food trucki, gdzie można oddać się konsumpcji w egzotycznych warunkach. W końcu człowiek nie wielbłąd…

Punkt Widokowy Czubatka Klucze

Pustynia Błędowska – dojazd

  • Samochód. Mamy przeczucie poparte doświadczeniem, że dostać się tutaj szybko i sprawnie można jedynie autem. Bez problemu dojedziecie zarówno od strony wspomnianej wyżej Róży Wiatrów, jak i punktu widokowego Czubatka.
  • Rower. Przez tę wspaniałą atrakcję turystyczną przebiega szlak rowerowy.
  • Komunikacja publiczna. Próbowaliśmy znaleźć jakikolwiek transport na Pustynię Błędowską, ale jeśli Mapy Google i e-podróżnik nie mają nic do zaoferowania, to my tym bardziej. Podpowiemy jedynie, że najbliższe większe miasto to Olkusz.

Pustynia Błędowska dojazd

Polska Sahara – ceny

Wejście na Pustynię Błędowską jest darmowe, podobnie jak i na punkty widokowe.

Polska Sahara

Pustynia Błędowska – wskazówki i ciekawostki

  • Polska Sahara to nie tylko największy obszar pustynny w Polsce, ale i w Europie. Ma prawie 33 km2.
  • Pustynia Błędowska wystąpiła na dużym ekranie w takich produkcjach jak: “Faraon”, “Gdzie jest generał?”, “Tajemnica twierdzy szyfrów” czy “Wiedźmin”.
  • Legenda głosi, że “polska Sahara” jest dziełem diabła, który chciał zasypać piaskiem znad Bałtyku kopalnię srebra w Olkuszu. Nie wiadomo do końca, po co miałby to robić, w każdym razie gdzieś koło Klucz zahaczył o jakąś wieżę i cyk! Jest pustynia.
  • Prawda jest jednak zupełnie inna i nie ma co doszukiwać się w niej szatańskiej ingerencji. Pustynię stworzyli tak naprawdę ludzie, którzy parę setek lat temu dla celów przemysłowych organizowali masową wycinkę tutejszych lasów, a do tego nieustannie pobierali wody gruntowe. Specyficzny mikroklimat sprawił, że ogołocony obszar zaczął pustynnieć. “Polska Sahara” nie powstała więc w sposób naturalny, ale przecież ani trochę nie odbiera jej to uroku, prawda?

Pustynia Błędowska widok z góry

Polska Sahara – czy warto?

  • Patrix – 8/10. Patrząc na Pustynię Błędowską z góry robi ona spore wrażenie. Pustynia otoczona jest utwardzoną ścieżką co ułatwia spacer – nie trzeba iść przez piach. Bardzo ciekawy widok.
  • Wiolczix – 7/10. Bardzo egzotyczny widok jak na polskie warunki. Zwłaszcza, że z punktu widokowego można podziwiać jednocześnie las i pustynię (z bliska) oraz miasta i góry (w oddali). Byliśmy tam w poniedziałek, więc na polskiej Saharze nie było nie tylko wody, ale też tłumów. Podobno jednak w sezonie i w weekendy dzieją się tam rzeczy, więc plusik dla zarządu za kreatywne wykorzystanie terenu.

Pustynia Błędowska piasek

Pustynia Błędowska – mapa

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…