Manufaktura w Łodzi to fabryka dobrej energii oraz pozytywnych emocji. Miejsce, w którym można aktywnie spędzić cały dzień i ani przez chwilę się nie nudzić. Sprawdziliśmy to ostatnio na własnej skórze. I na pewno tutaj wrócimy, bo niedosyt pozostał.
Szukacie pomysłu na spędzenie wolnego czasu? Sprawdźcie nasz dział Łódź atrakcje!
Manufaktura Łódź – zdjęcia
Specjalnie dla Was zebraliśmy pięć najciekawszych atrakcji łódzkiej Manufaktury. Chodźcie z nami je zobaczyć – zarówno te na lądzie, jak i tę w powietrzu. Każda z nich po prostu rządzi w swojej kategorii. Jeśli lubicie adrenalinę, sportowe emocje, gry zręcznościowe lub muzea, to czytajcie dalej. Albo chociaż oglądajcie obrazki. 🙂
Numer 1 – #tyrolkaWmanu, czyli kolejka tyrolska na dachu Manufaktury
Godziny otwarcia:
- poniedziałek: zamknięte.
- wtorek – piątek: 16:00-21:00.
- sobota: 14:00-21:00.
- niedziela: 14:00-20:00.
Zaczynamy od najciekawszej naszym zdaniem atrakcji, czyli kolejki tyrolskiej, powszechnie znanej jako tyrolka. Za każdym razem, kiedy przechodziliśmy przez Rynek Włókniarek, zatrzymywaliśmy się na chwilę i przyglądaliśmy fruwającym nad naszymi głowami postaciom. Ale jakoś zawsze brakowało nam czasu (a może i odwagi), żeby samemu polatać. W końcu nadarzyła się okazja. Popołudnie było wolne i ciepłe, a słońce akurat właśnie miało zachodzić. (Protip: to najbardziej widowiskowa pora dnia na zjazd.)
Stacja początkowa tyrolki znajduje się na dachu Manufaktury, a konkretnie nad Muzeum Fabryki. Żeby się tutaj dostać, musicie skierować się do budynku Cinema City. Po lewej stronie od wejścia natraficie na windę, która dowiezie Was do wrót nieziemskiej, podniebnej przygody. Kiedy staniecie na płycie dachu, koniecznie rozejrzyjcie się dookoła. Wokół będzie się roztaczać panorama Łodzi. Mimo że jest mocno przemysłowa, ma w sobie coś niezwykłego.
Gdy już pozachwycaliśmy się widokami, nadeszła wiekopomna chwila: cała dwuosobowa ekipa Travel-Mates zdecydowała się poszybować w powietrzu. Właściwie to zjechać po stalowej linie, ale szybowanie w powietrzu brzmi znacznie bardziej epicko. Przemiła Pani Klaudia przeprowadziła krótki instruktaż, a potem przyodziała nas w uprzęże i kaski, które sprawiły, że poczuliśmy się maksymalnie bezpiecznie. Zresztą, będąc na miejscu, sami zobaczycie, że naprawdę nie ma się czego obawiać.
Kiedy będziecie już stać na schodkach, od przygody będzie Was dzielił już tylko jeden krok. Gdy go zrobicie, poczujecie prawdziwy wiatr we włosach i nieznośną lekkość… lotu. W pewnym momencie będziecie wisieć aż 15 metrów nad podłożem. Wysokość i prędkość jazdy złożą się na sporą dawkę adrenaliny. Ani się nie obejrzycie, a już będziecie po drugiej stronie Manufaktury, a konkretnie na stacji końcowej, mieszczącej się na dachu budynku dawnej tkalni. Czy nam się podobało? Cóż, najlepszym dowodem jest chyba to, że każdy z nas skorzystał z tej atrakcji dwukrotnie.
Numer 2 – Arena Laser Games
Godziny otwarcia:
- poniedziałek – sobota: 10:00-22:00.
- niedziela: 10:00-21:00.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Arena Laser Games. Tym, którzy nigdy nie korzystali z podobnej atrakcji, wyjaśniamy: to taki bezbolesny, bezpieczny paintball. Nie dostajecie tutaj kulkami i nie leczycie później siniaków. Specjalne karabiny emitują wiązkę światła, która precyzyjnie trafia w wyznaczone na kamizelce punkty. Celny strzał wyłącza przeciwnika z gry na kilka sekund.
Cała zabawa rozgrywa się w labiryncie o powierzchni 250 metrów kwadratowych. W pomieszczeniu panuje półmrok, więc możecie poczuć mały dreszczyk emocji. Błyszczą tutaj tylko odblaskowe elementy scenografii oraz kamizelki uczestników zabawy. Oprócz ścianek, w labiryncie poustawiane są różnego rodzaju przeszkody: skrzynie, beczki czy opony. Trzeba mocno uważać, żeby nie dać się ustrzelić przeciwnikowi niespodziewanie wyskakującemu zza jednej z nich.
Laserowy paintball to naprawdę wymagająca rozrywka dla ciała i umysłu. Przede wszystkim musicie być szybcy, zwinni oraz sprytni. Trzeba tutaj nieustannie przewidywać ruchy przeciwników, obmyślać strategię (indywidualną lub zespołową) i nie dać złapać się w pułapkę. Sam refleks nie wystarczy, przyda się logiczne myślenie oraz zdolności analityczne. W zależności od wariantu gry, warto także postawić na umiejętności komunikacyjne.
W Arena Laser Games poczuliśmy się jak w grze komputerowej na żywo. Świetne dekoracje oraz efekty dźwiękowe robią naprawdę dobrą robotę. To idealne miejsce do zorganizowania urodzin albo imprezy integracyjnej. Gwarantujemy, że goście, którzy lubią aktywności fizyczne, wyjdą stąd zadowoleni. Jedyny minus całej zabawy? Czas leci tutaj zdecydowanie za szybko.
Numer 3 – Jazda!Park
Godziny otwarcia:
- poniedziałek: 10:00-00:00.
- wtorek – czwartek: 10:00-01:00.
- piątek: 10:00-02:00.
- sobota: 10:00-02:00.
- niedziela: 10:00-01:00.
A teraz jazda do Jazda!Parku, gdzie do Waszej dyspozycji jest aż 600 metrów kwadratowych doskonałej zabawy. Wiecie, taka łódzka miniatura Las Vegas. A tak zupełnie serio – Centrum Rozrywki Jazda!Park to jedno z największych tego typu miejsc w Łodzi. Przed wizytą koniecznie rozbijcie świnkę skarbonkę i przygotujcie miliony monet (konkretnie dwuzłotówek oraz pięciozłotówek).
Nas w wir rywalizacji wciągnęły przed wszystkim gry arkadowe. W Jazda!Parku znajdziecie łącznie ponad 50 automatów, a wśród nich gierki zręcznościowe i symulatory. Po zaledwie paru minutach szalonego rajdu na ścigaczu, Patryk odkrył w sobie ducha motocyklisty. Wiolczi postawiła na gry sportowe oraz logiczne, których tutaj nie brakuje. Oczywiście wspólnie rozegraliśmy kilka obowiązkowych partyjek w cymbergaja i piłkarzyki (to już nasza tradycja).
Nieważne, czy do Jazda!Parku przyjdziecie sami, czy większą ekipą – na pewno nie będziecie się nudzić. Jeśli Wasi znajomi, rodzina lub partnerzy lubią aktywnie spędzać czas, zabierzcie ich tutaj na urodziny albo randeczkę. Macie nasze słowo, że im się spodoba. Grupom szczególnie polecamy rezerwację stołów bilardowych (jest ich tutaj aż 10), a także turniej w dartsy lub minikręgle. Do wyboru, do koloru.
Kiedy już poczujecie zmęczenie nadmiarem atrakcji, koniecznie skorzystajcie z bogatej oferty baru. Ciepłe i zimne przekąski, a także bezalkoholowe i alkoholowe napoje czekają na zamówienie. Sprawdzajcie też aktualne promocje na stronie Jazda!Parku. Atrakcyjne pakiety gier i przekąsek są w zasięgu ręki, czasami wystarczy po nie tylko sięgnąć. Podobnie jak po żółte kupony, które wydrukują dla Was automaty do gier (jak na tym zdjęciu powyżej). Odpowiednia liczba kuponów daje Wam możliwość zgarnięcia nagród. Jakich? Sami się przekonajcie.
Numer 4 – Bajkowy Labirynt
Godziny otwarcia:
- poniedziałek – sobota: 10:00-22:00.
- niedziela: 12:00-20:00.
A teraz pokażemy Wam miejsce, w którym cofnęliśmy się w czasie i przeżyliśmy drugą młodość. Bardzo wczesną młodość. Czy byliśmy najstarszymi gośćmi Centrum Rozrywki Bajkowy Labirynt? Z pewnością. Ale komu by to przeszkadzało! Zwłaszcza kiedy można na nowo poczuć się dzieciakiem, zjechać ze zjeżdżalni, przejść tor przeszkód czy poskakać na trampolinie.
Bajkowy Labirynt to tak naprawdę znana ogólnopolska sieciówka, której placówki można znaleźć w wielu miastach. Odpowiednio dostosowaną do swoich potrzeb przestrzeń znajdą tutaj maluchy, przedszkolaki, starsze dzieci i młodzi nastolatkowie. Dla tych ostatnich Bajkowy Labirynt przygotował specjalny tor przeszkód Ro-An Ninja, podobny do tego z telewizyjnego programu Ninja Warrior. Kto podejmie wyzwanie?
Oprócz zabaw ruchowych i interaktywnych, twórcy bawialni stawiają także na zajęcia kreatywne oraz warsztaty naukowe. Organizowane są tutaj imprezy okolicznościowe dla całych rodzin. Mikołajki, andrzejki, Halloween, bal karnawałowy – obchodzenie tych okazji w gronie rówieśników jest marzeniem każdego dziecka. Bajkowy Labirynt dysponuje również pokojami urodzinowymi.
Wspomnieliśmy o świetnych atrakcjach dla dzieci, ale zapomnieliśmy o czymś równie ważnym. Centrum Rozrywki Bajkowy Labirynt daje szansę na odrobinę wytchnienia dla strudzonych życiem oraz opieką nad pociechami rodziców. Jeśli tylko Wasi podopieczni ukończyli 3. rok życia i są względnie samodzielni, możecie zostawić ich pod opieką animatorów, a sami pójść na zakupy lub popijać kawkę w strefie gastro. I życie od razu stanie się piękniejsze!
Numer 5 – MS2 – Muzeum Sztuki 2
Godziny otwarcia:
- poniedziałek: zamknięte.
- wtorek: 9:00-16:00.
- środa – niedziela: 12:00-18:30.
Pokazaliśmy Wam kilka miejsc na terenie Manufaktury, w których można aktywnie spędzić czas. Ale przecież nie wszyscy lubią podniebne szaleństwa na stalowej linie, bieganie z pistoletem czy gry i zabawy zręcznościowe. Tym osobom polecamy wizytę w jednym z trzech muzeów znajdujących się na terenie Manufaktury. Są to: Muzeum Fabryki, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi. Czasu wystarczyło nam tylko na jedno z nich.
Wybór padł na ostatnią opcję. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że Muzeum Sztuki w Łodzi mieści się w aż trzech lokalizacjach. MS1 przy ulicy Więckowskiego 36 to gmach główny, MS2 na terenie Manufaktury to oddział, a Pałac Herbsta przy ulicy Przędzalnianej 72 to dom historyczny. Mamy dla Was ciekawostkę: otwarte w 1930 roku Muzeum Sztuki w Łodzi to najstarsza tego typu placówka w Polsce, w której można podziwiać sztukę nowoczesną.
Ale przejdźmy do odwiedzonego przez nas MS2, które powstało w 2008 roku. Mieści się ono w budynku dawnej tkalni. Wnętrza budynku są piękne, nowoczesne i zadbane, ale czuć w nich ducha XIX-wiecznej Łodzi. Ceglaste i drewniane elementy wystroju tworzą niepowtarzalny klimat. Poza wystawami stałymi, na których zobaczyć można kolekcje sztuki XX i XXI wieku, MS2 organizuje także wystawy czasowe.
Niestety, ze względu na prawa autorskie nie możemy pokazać Wam zbiorów muzeum. Możemy jednak zagwarantować, że jeśli lubicie nieoczywiste, wymagające interpretacji, a przy tym nieco surowe dzieła sztuki, to MS2 jest dla Was. Poza salami wystaw, Muzeum Sztuki dysponuje także salą konferencyjną i edukacyjną oraz muzealną księgarnią. Protip od nas: kiedy będziecie przechadzać się korytarzami muzeów, zwracajcie uwagę na napisy i obrazy, które Was otaczają. Tutaj nic nie jest przypadkowe.
Manufaktura w Łodzi – bilety na poszczególne atrakcje
Tyrolka w Manu
- Bilet normalny – 60 zł.
- Bilet ulgowy – 50 zł.
- Bilet dla dzieci do lat 12 – 40 zł.
Arena Laser Games
- Klienci indywidualni (w weekendy poniższy cennik obowiązuje również dla grup zorganizowanych):
- Bilet normalny:
- 15 minut – 27 zł/os.
- 20 minut – 30 zł/os.
- 25 minut – 34 zł/os.
- Bilet ulgowy:
- 15 minut – 24 zł/os.
- 20 minut – 27 zł/os.
- 25 minut – 30 zł/os.
- Bilet normalny:
- Grupy zorganizowane (cennik obowiązuje wyłącznie w dni powszednie):
- 15 minut – 23 zł/os.
- 20 minut – 26 zł/os.
- 25 minut – 29 zł/os.
Jazda!Park
- Do Jazda!Parku nie obowiązują bilety wstępu.
- W przypadku większości automatów jedna gierka kosztuje od 2 do 5 złotych.
- Bilard to koszt 45 złotych za 1 godzinę gry (w środy obowiązuje promka TANIE GRANIE – wtedy zapłacicie 30 zł/1 godzinę gry).
Bajkowy Labirynt
- Bilet Podstawowy (75 minut)
- od poniedziałku do czwartku: 49 zł (z Kartą Stałego Klienta) / 52 zł (bez Karty Stałego Klienta).
- od piątku do niedzieli: 59 zł / 62 zł.
- Bilet Bajkowy (no limit)
- od poniedziałku do czwartku: 52 zł / 55 zł.
- od piątku do niedzieli: 62 zł / 65 zł.
- Bilet Marzeń (możliwość wyjścia i powrotu oraz usługa dodatkowa)
- od poniedziałku do czwartku: 62 zł / 65 zł.
- od piątku do niedzieli: 69 zł / 72 zł.
Muzeum Sztuki MS2
- W środy wstęp do Muzeum Sztuki MS2 jest darmowy.
- Bilet do Muzeum Sztuki MS2 kosztują odpowiednio:
- Bilet normalny – 15 zł.
- Bilet ulgowy – 8 zł.
- Bilet dla dzieci i młodzieży uczącej się (do 26 r. ż.) – 1 PLN.
- Bilet rodzinny (z Kartą Rodziny Wielodzietnej) – 8 PLN.
- Karnet do wszystkich trzech filii Muzeum Sztuki w Łodzi (ważny jeden dzień):
- Bilet normalny – 30 zł.
- Bilet ulgowy – 20 zł.
- Bilet dla dzieci i młodzieży uczącej się (do 26 r. ż.) – 1 PLN.
- Bilet rodzinny (z Kartą Rodziny Wielodzietnej) – 20 PLN.
Manufaktura Łódź – godziny otwarcia
- Galeria handlowa oraz sklepy przy Rynku Włókniarek otwarte są od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe w godzinach 10:00-22:00. W niedziele niehandlowe oraz święta są one nieczynne (Nowy Rok, Trzech Króli, Poniedziałek Wielkanocny, Święto Pracy, Święto Konstytucji, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Narodowe Święto Niepodległości, I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia).
- Do Qulinarium możecie wpaść od poniedziałku do soboty między 10:00 a 22:00, a w niedziele między 12:00 a 20:00.
- Restauracje przy Rynku czekają na gości przez 7 dni w tygodniu od 11:00 do 23:00.
- Kawiarnie przy Rynku możecie odwiedzić od poniedziałku do soboty między 10:00 a 22:00, a w niedziele – między 10:00 a 21:00.
- Na seans do kina Cinema City wpadajcie codziennie między 9:30 a 22:30.
Manufaktura w Łodzi – czas zwiedzania
Gdybyście chcieli zobaczyć całą Manufakturę i skorzystać ze wszystkich jej atrakcji, musielibyście poświęcić na to kilka dni. Jeśli chodzi o sprawdzone przez nas miejsca to:
- łączny czas poświęcony na tyrolkę wyniósł około 15 minut na jeden zjazd.
- jedna rozgrywka w Arena Laser Games zajęła nam 20 minut.
- w Jazda!Parku oraz Bajkowym Labiryncie można świetnie bawić się nawet przez kilka godzin.
- na zwiedzanie MS2 polecamy przeznaczyć około 30-60 minut.
Manufaktura Łódź – dojazd
Łódzka Manufaktura jest otoczona ulicami: Drewnowską, Zachodnią, Ogrodową i Karskiego.
- Pieszo/rower. Atrakcję dzieli około 1 kilometr od Placu Wolności, przy którym rozpoczyna się ulica Piotrkowska (to zaledwie 15 minut spacerem lub 5 minut jednośladem).
- Autobus. Najbliższe przystanki autobusowe to: Zachodnia – Manufaktura, Drewnowska – Zachodnia, Drewnowska – Piwna, Karskiego – Ogrodowa, Ogrodowa – Gdańska, Zachodnia – Legionów, Manufaktura parking.
- Tramwaj. Najbliższy przystanek tramwajowy to Manufaktura. Nieco dalej będziecie mieć z przystanków: Nowomiejska – Północna, Nowomiejska, Ogrodowa – Nowomiejska, Zachodnia – Legionów, Legionów – Zachodnia.
- Pociąg. Stacja kolejowa Łódź Fabryczna jest położona 2,7 kilometra od Manufaktury, a Łódź Kaliska – nieco ponad 3,5 kilometra.
- Samochód. Wokół Manufaktury znajdziecie ponad 3,5 tysiąca darmowych miejsc parkingowych.
Manufaktura w Łodzi – ciekawostki i wskazówki
- U schyłku XIX wieku w miejscu obecnej Manufaktury znajdowała się największa fabryka w kalisko-mazowieckim okręgu przemysłowym. Burzliwa historia XX wieku (wojny światowe oraz transformacja gospodarcza w latach 90.) sprawiła, że bawełniane imperium upadło.
- Jeśli przyjrzycie się obecnemu budynkowi Manufaktury i archiwalnym zdjęciom zakładów produkcyjnych, z pewnością zauważycie, że kształt części budynków został niemal identycznie odwzorowany.
- Sprawdzajcie na bieżąco kalendarz wydarzeń, które dzieją się w Manufakturze. Nam na przykład Mery Spolsky grała tutaj kiedyś – dosłownie – “do kotleta”. Jak to możliwe? W czasie Łódź Summer Festival 2024 Manufaktura miała tutaj swoją scenę. Siedząc w restauracji, jedząc obiad i popijając drineczka, byliśmy jednocześnie na koncercie.
- Latem na terenie Manufaktury możecie wygrzewać się na plaży. Piasek, leżaki, beach bar i możliwość gry w siatkówkę sprawią, że nie będziecie mieli ochoty wyjeżdżać nad morze czy jezioro. 😉 W sezonie zimowym z kolei pojawia się tutaj lodowisko. Można na nim śmigać na łyżwach do woli. Rynek Włókniarek jest także miejscem organizowania licznych imprez i eventów.
Manufaktura Łódź – opinie
- Patrix – 10/10. Najlepszy tego typu kompleks w Polsce. Manufaktura w Łodzi to dziesiątki atrakcji i aktywności! Nam udało odwiedzić się 5 fajnych miejsc (zupełnie niezwiązanych z zakupami), ale jest ich tu o wiele więcej. Aby skorzystać ze wszystkich atrakcji musielibyśmy spędzić w Manufakturze tydzień. Do tego beach bar, plaża i możliwość pogrania w siatkówkę na piasku. To miejsce zupełnie inne niż wszystkie. Wow!
- Wiolczix – 10/10. W Łodzi bywam, ale raczej rzadko. Do czasu ostatniej wizyty wydawało mi się, że Manufaktura to głównie sklepy, restauracje i kino. No i oczywiście ta tyrolka, którą widać z dołu, ale jakoś nigdy nie było mi po drodze, żeby z niej skorzystać. Aż do tych wakacji! Okazuje się, że Manufaktura to mega rozrywkowe miejsce – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nigdy jeszcze wizyta w tego typu kompleksie nie dostarczyła nam tyle radości, endorfin i adrenaliny. Szczere polecanko!
Manufaktura w Łodzi – najczęściej zadawane pytania
Co warto zobaczyć w Manufakturze?
Manufaktura to gigantyczny kompleks. Znajdziecie w nim: sklepy, restauracje, kawiarnie oraz miejsca, gdzie można aktywnie i kulturalnie spędzić wolny czas. Są to między innymi: laserowy paintball Arena Laser Games, bawialnia dla dzieci Bajkowy Labirynt, kino Cinema City, Egurrola Dance Studio, Experymentarium, park rozrywki Jazda!Park, kręgielnia Grakula, Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki MS2, silownia SATURN FITNESS, ścianka wspinaczkowa Stratosfera oraz Teatr Mały.
Co było w Manufakturze w Łodzi?
W miejscu obecnego kompleksu Manufaktura znajdowała się fabryka przetwórstwa bawełny Izraela Poznańskiego powstała w latach 1872–1892.
Kto jest właścicielem Manufaktury?
Właściciel łódzkiej Manufaktury to Union Investment Real Estate GmbH – zarejestrowana w Niemczech firma specjalizująca się w otwartych funduszach nieruchomości. Zarządcą budynku jest Apsys Polska.
Ile lat ma Manufaktura w Łodzi?
Łódzka Manufaktura została otwarte w 2006 roku. Obecny kompleks powstał w miejscu dawnej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego, która powstawała w latach 1872–1892.
Ile metrów ma Manufaktura Łódź?
Powierzchnia użytkowa łódzkiej Manufaktury to 270000 m², czyli 27 hektarów. Dla porównania – Rynek Główny Starego Miasta w Krakowie, będący jednym z największych rynków w Europie, ma za zaledwie 4 hektary powierzchni.
Co jest większe Manufaktura czy Galeria Łódzka?
Powstała w 2002 roku Galeria Łódzka ma powierzchnię 45000 m2, a Manufaktura – 270000 m², z czego 127000 m² stanowi część handlowa. Manufaktura pozostaje więc niekwestionowanym gigantem – nie tylko w Łodzi, ale i w całej Polsce.
Manufaktura Łódź – mapa
Manufaktura Łódź to miejsce tętniące życiem. Podobnie jak najsłynniejsza ulica w mieście, czyli Piotrkowska. Dzieli je zaledwie kilometr spacerem.