Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej
Bez limitu cenowegoDo 100 złDo 50 złLublinPolska

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 1

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Kojarzycie budowlę ze zdjęcia powyżej? To słynny wiatrak z Zygmuntowa – symbol Muzeum Wsi Lubelskiej i pierwszy eksponat jaki w nim stanął. Było to w 1976 roku. Od tamtego czasu przybyła cała masa nowych obiektów. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że skansen to właśnie takie muzeum etnograficzne na świeżym powietrzu. Eksponaty, które można w nim zobaczyć są transportowane z całego kraju. Można więc powiedzieć, że Muzeum Wsi Lubelskiej to taka dawna Polska w pigułce.

Wschód Polski jest piękny! Zobaczcie najlepsze atrakcje Lublina i okolic.

Muzeum Wsi Lubelskiej – zdjęcia

Nie wiem jak Wy, ale my wprost uwielbiamy chodzić po skansenach. Obecnie mieszkamy w ogromnej, głośnej i (dosyć) nowoczesnej Warszawie, więc każda wizyta w tego typu muzeum jest dla nas podwójną podróżą: nie tylko w miejscu, ale też w czasie.

Muzeum Wsi Lubelskiej zdjęcia

Muzeum Wsi Lubelskiej podzielono na siedem “dzielnic”: Miasteczko, Nadbuże, Podlasie, Powiśle, Roztocze, Wyżyna Lubelska oraz Zespół Dworski. Część sektorów można zwiedzać wyłącznie spacerowo, w pozostałych dostępne jest oglądanie budynków również wewnątrz.

Lublin skansen

My zajrzeliśmy oczywiście do wszystkich otwartych zagród i chałup. Zabudowania kryte strzechą, klimatyczne drewniane stropy, bielone ściany i perfekcyjnie wyszlifowane meble robią wrażenie. To zdecydowanie nie jest sklejka z IKEA do samodzielnego skręcenia. Nie brakuje obrazów, oczywiście o tematyce sakralnej. No i ta podwieszana kołyska – naprawdę stylowa!

Lublin skansen wsi

Takie wnętrze, pełne drewna i dodatków wykonanych z naturalnych materiałów, mogłoby się stać inspiracją dla niejednego współczesnego projektanta wnętrz. Z jednej strony jest tutaj dosyć surowo i minimalistycznie, z drugiej – całkiem schludnie i przytulnie.

muzeum starej wsi Lublin

Nieodłącznym elementem krajobrazu polskiej wsi były oczywiście zwierzęta. Nie tylko “żywiły” mieszkańców, ale także brały udział w pracach rolniczych. W lubelskim skansenie będziecie mieli okazję zobaczyć konie, owce, króliki oraz ptactwo domowe. Stajnie, obory, grzędy i wybiegi czekają na Waszą wizytę. Brzmi kusząco, prawda?

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Nas najbardziej urzekły przedstawicielki dwóch gatunków. Po pierwsze: owce, z którymi stanęliśmy dosłownie oko w oko. Czyż nie są przeurocze? Zwłaszcza w powyższym zestawieniu, czyli elegancka, dobrze przystrzyżona owieczka kontra potężna, wełniana kula śniegowa. Z małą nostalgią zajrzeliśmy też do kurnika – jego mieszkanki przypomniały nam wizyty u dziadków i babć w dzieciństwie.

muzeum wsi Lublin

Prawdziwa polska wieś nie mogła się oczywiście obejść bez karczmy – to głównie tutaj toczyło się życie towarzyskie mieszkańców. W knajpie można było nie tylko zjeść czy wypić, ale też zrobić interes albo zwyczajnie poplotkować z sąsiadami. Budynek, który dzisiaj można zwiedzać jako piwiarnię z Siedliszcza, w rzeczywistości pełnił funkcję urzędu gminy z aresztem, a nawet sali szkolnej.

Muzeum Wsi Lubelskiej karczma

Poza wizytą w karczmie mieszkańcy wsi mogli udać się na mały shopping do sklepiku wielobranżowego. Tutaj wszystkie produkty zamykano w ekologicznych opakowaniach ze szkła bądź metalu. Powinniśmy uczyć się od naszych przodków, jak dbać o ekologię (nawet jeśli u nich wynikało to z braku dostępu do plastiku). Zwróćcie też uwagę na wagę z ciężarkami – pięknie wykonana i bogato zdobiona przywołuje czar wspomnień z dzieciństwa.

Muzeum Wsi Lubelskiej opis

Kolejnym ważnym miejscem na mapie każdej wsi był oczywiście kościół. Jedni parafianie chodzili się do niego pomodlić, a inni – tak jak to bywa do dzisiaj – spełnić towarzysko. W Muzeum Wsi Lubelskiej znajdziecie taką oto piękną, drewnianą, zabytkową świątynię rzymskokatolicką.

Muzeum Wsi Lubelskiej kościół

Kościół z Matczyna został wybudowany w XVII wieku, tym samym jest najstarszym zachowanym budynkiem tego typu na Lubelszczyźnie. Wnętrze – na szczęście – nie ocieka przepychem, a mimo to prezentuje się bardzo stylowo. Chciałoby się rzec: “Nie złote, a skromne!”. Panuje w nim wyjątkowa, kameralna atmosfera.

skansen Lublin

Chatę kowala mieliśmy już okazję zobaczyć w czasie zwiedzania Podziemi Rynku w Krakowie. Jej odpowiednikiem w Muzeum Wsi Lubelskiej jest kuźnia z Urzędowa. Mogliśmy się tutaj przyjrzeć, jak wyglądało stanowisko pracy kowala, czyli przyrządy do kucia koni czy naprawy sprzętów rolniczych.

skansen Lublin

Choć znacznej większości osób skansen kojarzy się wyłącznie ze wsią, w tym lublińskim znajdziecie Muzealne Miasteczko. Będąc na jego terenie, koniecznie zajrzyjcie do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej z Wilkowa. OSP to organizacje, które od zawsze odgrywały ważną rolę w życiu społeczeństwa. Można powiedzieć, że taka remiza to obiekt łączący dawną kulturę wiejską i miejską.

Lublin skansen ceny

W dobie sieciówek odzieżowych i łatwej dostępności wszelkiego rodzaju produktów, coraz rzadziej korzystamy z usług rzemieślników. Zamiast naprawiać, wyrzucamy rzeczy do kosza i kupujemy nowe. Tymczasem w ubiegłych stuleciach ważną rolę w mieście odkrywali krawcy czy szewcy. W Muzeum Wsi Lubelskiej będziecie mogli zobaczyć, jak wyglądały ich pracownie.

Lublin skansen miasteczko

W czasie kiedy my odwiedziliśmy lubelski skansen, wszystkie obiekty w Miasteczku Muzealnym (poza remizą OSP) były zamknięte. Mogliśmy więc tylko podglądać znajdujące się w środku eksponaty przez okno. Dodawało to oczywiście uroku całej wycieczce – w końcu najciekawsze jest to, co niedostępne. Za szybkami wypatrzyliśmy mnóstwo perełek – między innymi takie ręcznie robione i bogato zdobione trzewiki.

skansen Lublin wydarzenia

Pokazaliśmy Wam już sporo eksponatów, ale zdecydowana większość jeszcze przed Wami. Czy warto było pojechać do Muzeum Wsi Lubelskiej? O tak! Nie dość, że dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek historycznych, to jeszcze na kilka godzin kompletnie przenieśliśmy się w czasie. I ani trochę nie przeszkadzał nam padający deszcz.

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie cennik

W pakiecie do sielskich obrazków czekają też drewniane tabliczki z dokładnymi opisami atrakcji (robią klimat). A my, mimo że wcale nie kupiliśmy biletu na zwiedzanie z przewodnikiem, przez znaczną część dnia mieliśmy nieodłącznego towarzysza podróży. Dokładnie tego, który siedzi sobie wygodnie na progu chaty z poniższego zdjęcia. Kto wie, może z Wami też będzie miał ochotę pospacerować i oprowadzić Was po okolicy.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej – bilety

Bilety do Muzeum Wsi Lubelskiej kosztują odpowiednio:

 • Bilet normalny – 30 zł.
 • Bilet ulgowy – 20 zł.
 • Bilet rodzinny – 60 zł (dla posiadaczy: Karty Dużej Rodziny, Regionalnej Karty Dużej Rodziny, karty „Rodzina 3+”).
 • Dzieci do 7. roku życia wchodzą bezpłatnie.

muzeum wsi Lublin cennik

Muzeum Wsi Lubelskiej – godziny otwarcia

Godziny otwarcia Muzeum Wsi Lubelskiej wyglądają następująco:

 • Od stycznia do marca: wtorek – niedziela od 9:00 do 15:00.
 • W kwietniu: 7 dni w tygodniu od 9:00 do 17:00.
 • Od maja do września: 7 dni w tygodniu od 9:00 do 19:00
 • W październiku: 7 dni w tygodniu od 9:00 do 17:00
 • Od listopada do grudnia: wtorek – niedziela od 9:00 do 15:00.

Ostatnie wejście jest możliwe najpóźniej na godzinę przed zamknięciem.

Muzeum jest nieczynne w Nowy Rok, Wielkanoc, Wszystkich Świętych oraz od 24-31.12.

skansen Lublin mapa

Muzeum Wsi Lubelskiej – czas zwiedzania

Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej z przewodnikiem zajmuje około 1,5 godziny. My, na własną rękę, spacerowaliśmy po tutejszym skansenie około… 3 godzin. W deszczu i pod wiatr. 🙂 Ale my to my, zazwyczaj spędzamy na danej atrakcji +/- 2 razy więcej czasu niż wynosi średnia.

Lublin skansen godziny otwarcia

Muzeum Wsi Lubelskiej – dojazd

Muzeum Wsi Lubelskiej znajduje się przy ul. Warszawskiej 96 w Lublinie.

 • Tradycyjnie zachęcamy do ekologicznych wycieczek pieszych i rowerowych – muzeum znajduje się 5 km od centrum Lublina (1 h 15 min spacerem lub niespełna 30 min jednośladem).
 • W pobliżu znajdują się przystanki autobusowe: Skansen oraz Warszawska – cerkiew.
 • Informacja dla przyjeżdżających samochodami: przy Muzeum Wsi Lubelskiej znajdziecie bezpłatny niestrzeżony miejski parking samochodowy.

Lublin skansen dojazd

Muzeum Wsi Lubelskiej – ciekawostki i wskazówki

 • Marzy Wam się klimatyczny ślub? W Muzeum Wsi Lubelskiej możecie “powiedzieć sobie tak” w drewnianym kościele z Matczyna. Będzie skromnie, ale pięknie.
 • Lubelski skansen niejednokrotnie stał się planem filmowym. Powstawały tutaj zdjęcia (między innymi) do “Bitwy Warszawskiej 1920”, “Korony Królów”, “Samych Swoich. Początek”, “Wołynia” czy “Znachora”.
 • Jeżeli nie jesteście jeszcze przekonani, czy warto wybrać się do Muzeum Wsi Lubelskiej, koniecznie skorzystajcie z opcji wirtualnego spaceru, który skansen oferuje na swojej stronie internetowej. Będziecie mieli okazję zobaczyć 5 obiektów, 9 ekspozycji i 24 wnętrza. To już całkiem sporo, aby upewnić się, że po prostu trzeba tutaj przyjechać!
 • Jeśli wybieracie się do Muzeum Wsi Lubelskiej w deszczową pogodę i po sezonie wakacyjnym, to z pewnością nie będziecie narzekać na tłumy. My w czasie kilkugodzinnej wycieczki minęliśmy zaledwie dwie pary zwiedzających. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda latem, wtedy w skansenie bywa naprawdę tłoczno. Minusem spacerów w jesiennej, deszczowej aurze jest jednak niewątpliwie ryzyko utonięcia w błocie. Wiedzeni doświadczeniem Wiolczi, nie ubierajcie jasnych butów, nawet jeśli są ciepłe, wygodne i nieprzemakalne.

skansen Lublin darmowe wejście

Muzeum Wsi Lubelskiej – opinie

 • Patrix – 10/10. To muzeum jest absolutnie niesamowite. Pochodzę z terenów wiejskich, więc zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej było dla mnie podróżą w przeszłość. To idealne miejsce, aby zabrać tutaj dziadka lub babcię ze wsi. Ten cudowny skansen przypomni im dzieciństwo. Zwiedzanie było dla mnie niezwykle ciekawe – zobaczyłem jak wyglądała wieś dziesiątki lat temu. To miejsce pozwoliło mi uspokoić głowę i docenić piękno produkcji żywności, po którą na codzień sięgam w marketach. Polecam.
 • Wiolczix – 10/10. Co to była za podróż! Warto jechać na “Daleki Wschód” Polski, żeby zobaczyć to miejsce. Zarówno budynki, jak i zwierzęta są tutaj utrzymane w świetnym stanie. Skansen pięknie prezentuje się nawet zimą (a co dopiero wiosną czy latem, kiedy jest zielono i wszystko kwitnie!). Muzeum Wsi Lubelskiej wyróżnia się obecnością Miasteczka Muzealnego, dzięki czemu zwiedzający mają okazję poznać życie i wiejskie, i miejskie. Moją ulubioną “dzielnicą” jest chyba Powiśle, składające się z kilku zagród i zbiorników wodnych. Wydaje mi się, że mogłabym tutaj zamieszkać. : )

Muzeum Wsi Lubelskiej opinie

Muzeum Wsi Lubelskiej – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje bilet do Muzeum Wsi Lubelskiej?

Bilety normalny do Muzeum Wsi Lubelskiej kosztuje 30 złotych, a ulgowy – 20 złotych. Posiadacze „Karty Dużej Rodziny”, „Regionalnej Karty Dużej Rodziny” lub karty „Rodzina 3+” mogą kupić bilet rodzinny za 60 złotych.

Ile zwiedza się Muzeum Wsi Lubelskiej?

Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej z przewodnikiem trwa około 1,5 godziny (każda grupa zorganizowana musi wykupić usługę przewodnicką). My poruszaliśmy się po skansenie na własną rękę. Spędziliśmy tutaj około 3 godzin, oglądając eksponaty bez pośpiechu i dosyć dokładnie. To, ile czasu zajmie Wam zwiedzanie, zależy tylko od Was. Jednorazowa wejściówka uprawnia Was do nieograniczonego czasu pobytu na terenie muzeum.

Muzeum Wsi Lubelskiej – czy można z psem?

Muzeum Wsi Lubelskiej przewiduje w regulaminie możliwość zwiedzania obiektu z psem. Musi on jednak przez cały czas pozostawać na smyczy i w kagańcu. Właściciel jest zobowiązany do sprzątania wszelkich nieczystości po swoim podopiecznym. Poza psami przewodnikami i psami asystującymi, nie wolno wprowadzać czworonogów do środka obiektów muzealnych.

Co to znaczy słowo skansen?

Skansen to muzeum etnograficzne, powstałe na świeżym powietrzu, które gromadzi zabytki (budynki i przedmioty) przenoszone z różnych miejsc danego kraju. Nazwa ta pochodzi z języka szwedzkiego. Pierwsze tego typu muzeum nazywało się właśnie park Skansen i zostało założone w 1891 roku w Sztokholmie.

skansen Lublin bilety

Muzeum Wsi Lubelskiej – mapa

Muzeum Wsi Lubelskiej położone jest w dzielnicy Sławin, w północno-zachodniej części Lublina.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…