Harry Potter: The Exhibition to wystawa, na której – jak widać na załączonym powyżej obrazku – można naprawdę odlecieć. My, jako typowe dzieciaki urodzone w latach 90., jesteśmy superfanami serii filmów i książek opowiadających o przygodach małego czarodzieja z blizną na czole. Dla nas to także piękna opowieść o przyjaźni, dorastaniu, bohaterstwie oraz zwycięstwie dobra nad złem. Jeśli Wy również pokochaliście uniwersum wyczarowane przez J.K. Rowling, wystawa o Harrym Potterze na pewno chwyci Was za serduszko. No to… Alohomora! Otwieramy drzwi na wystawę i zapraszamy do wspólnego zwiedzania. Będzie sporo spojlerów, więc jeżeli nie chcecie zobaczyć zbyt wiele, by nie psuć sobie niespodzianki, od razu przejdźcie do sekcji Wystawa Harry Potter – bilety.
Szukacie inspiracji? Najlepsze pomysły co robić w Krakowie!
Harry Potter: The Exhibition – co to? – zdjęcia
Harry Potter: The Exhibition to interaktywna, objazdowa wystawa, która przenosi zwiedzających do świata Harry’ego Pottera i „Fantastycznych zwierząt”. Została stworzona przez Warner Bros. Discovery Global Experiences we współpracy z Imagine Exhibitions oraz Eventim Live. I to ze światowym rozmachem! Wystawa miała swoją premierę w 2022 roku w Filadelfii i od tego czasu odwiedza różne miasta na całym świecie. Dzięki niej możecie teraz przeżywać na własnej skórze to, co oglądaliście na ekranach lub czytaliście w książkach o małym czarodzieju.
Na wystawie zobaczycie całe mnóstwo oryginalnych kostiumów oraz rekwizytów. Dokładnie tych, które były używane przez aktorów na planie filmowym. Na wejściu dostaniecie także magiczne opaski – dzięki nim będziecie mogli zdobywać punkty, wykonując interaktywne zadania. Wszystkie eksponaty (zarówno rzeczy martwe, jak i “żywe atrakcje”) są bardzo szczegółowo opisane. Na tabliczkach pojawia się masa faktów i ciekawostek, które dostarczą Wam porządnej dawki wiedzy o świecie Harry’ego Pottera. Niektóre z nich mogą zaskoczyć, a niektóre rozbawić. Na pewno jednak nie będziecie się tu nudzić.
Harry Potter: The Exhibition – atrakcje interaktywne
Wiemy, że podziwianie nawet najciekawszych eksponatów nie jest tak pasjonujące jak korzystanie z interaktywnych atrakcji. To one pozwalają dogłębnie zanurzyć się w magicznym świecie. Chcecie wiedzieć, jakie aktywności czekają na Was na Harry Potter: The Exhibition? Proszę bardzo, oto lista zadań do wykonania.
Usiądźcie w słynnej komórce pod schodami
1. Harry Potter nie miał łatwego dzieciństwa. Po śmierci rodziców z rąk Lorda Voldemorta trafił pod opiekę swoich jedynych krewnych. Ci jednak nie obdarzyli chłopca należytą troską i miłością. Wychowywali go wyjątkowo surowo, a pokój urządzili mu w skrytce pod schodami. Na wystawie możecie zobaczyć, jak małe było to pomieszczenie.
Odwiedźcie peron 9 i 3/4
2. Magiczny pociąg do Hogwartu odjeżdżał z peronu 9 i 3/4 na stacji King’s Cross w Londynie. Aby się na niego dostać, należało rozpędzić się jeszcze w mugolskim świecie, a następnie wbiec w ścianę w specjalnie oznaczonym miejscu, by ostatecznie wylądować po czarodziejskiej stronie mocy. Czy ta sztuka uda się i Wam? Oto okazja, aby się sprawdzić!
Zróbcie sobie zdjęcie w Wielkiej Sali
3. Najważniejszym oraz najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Szkole Magii i Czarodziejstwa była oczywiście Wielka Sala. To w niej odbywały się najistotniejsze spotkania, uroczystości oraz ceremonie. Przy suto zastawionych stołach uczniowie wraz z nauczycielami celebrowali najważniejsze wydarzenia. Nie przegapcie okazji, żeby zobaczyć to pomieszczenie.
Poznajcie cztery domy Hogwartu i ich bohaterów
4. W Szkole Magii i Czarodziejstwa istniały cztery domy, do których mogli trafić młodzi adepci: Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw oraz Hufflepuff. Wyboru dokonywała Tiara Przydziału na podstawie indywidualnych cech charakteru pierwszoroczniaka. Jej decyzje nigdy nie były przypadkowe. Dowiedzcie się, kto i dlaczego zamieszkiwał poszczególne domy.
Stańcie oko w oko z bohaterami ruchomych portretów
5. Obrazy w świecie Harry’ego Pottera przedstawiały postacie, które mogły mówić i poruszać się, a nawet “podróżować” między ramami. Pełniły one również funkcje strażników. Pamiętacie Grubą Damę, która pilnowała wejścia do dormitorium Gryfonów? Nie mogło jej zabraknąć na wystawie.
Zajrzyjcie do sklepu z różdżkami
6. Zaryzykujemy stwierdzenie, że różdżka to absolutnie najważniejsze narzędzie w świecie Harry’ego Pottera. Wszak bez niej żaden czarodziej nie istnieje. Co ciekawe, to różdżka “wybiera swojego właściciela”. Dowiadujemy się o tym już na początku serii podczas wizyty w sklepie Ollivandera na ulicy Pokątnej. Na wystawie zobaczycie nie tylko różdżki w oryginalnych rozmiarach, ale także ich dwumetrowe rzeźby. Robią wrażenie.
Przesadźcie mandragorę
7. Pamiętacie mandragory? To magiczne rośliny, których krzyk mógł ogłuszyć. Uczniowie Hogwartu uczą się ich przesadzania na lekcjach zielarstwa. Zakładają przy tym ochronne nauszniki, by uniknąć niebezpiecznego wrzasku. Dojrzałe mandragory mają właściwości lecznicze – ich wywar potrafi odwrócić skutki petryfikacji. Warto więc umieć się z nimi odpowiednio obchodzić. Spróbujcie, może kiedyś przyda Wam się ta umiejętność.
Odnajdźcie swój ślad na Mapie Huncwotów
8. Mapa Huncwotów to magiczny pergamin stworzony przez Jamesa Pottera, Syriusza Blacka, Remusa Lupina oraz Petera Pettigrew. Pokazywała ona plan Hogwartu oraz aktualne położenie wszystkich osób na terenie szkoły. Aby ją aktywować, należało powiedzieć „Uroczyście przysięgam, że knuję coś niedobrego”, a dezaktywować – „Koniec psot”. Czy odnajdziecie na niej swoje nazwisko?
Odkryjcie wejście do Komnaty Tajemnic
9. Pamiętacie, gdzie znajdowało się wejście do słynnej Komnaty Tajemnic? Kto mógł otworzyć potężne drzwi prowadzące do tego pomieszczenia? Jakim językiem należało się posługiwać, by tego dokonać? Jeśli nie znacie odpowiedzi na wszystkie te pytania, koniecznie nadróbcie zaległości, nim staniecie u okrągłych wrót komnaty, strzeżonych przez podobizny straszliwych węży.
Stwórzcie własny eliksir
10. Eliksiry to magiczne mikstury o różnorodnych właściwościach – mogą leczyć, zmieniać wygląd, a nawet wywoływać silne emocje. Specjalistą od ich warzenia był oczywiście profesor Snape. Nauka eliksirów wymagała precyzji, znajomości składników oraz odpowiednich technik. Która z mikstur przydałaby Wam się najbardziej w prawdziwym życiu? Eliksir Wielosokowy? Eliksir Miłości? A może Felix Felicis, czyli “płynne szczęście”? Rozstrzygnijcie sami.
Poznajcie tajemniczą przepowiednię zaklętą w szklanej kuli
11. Podczas lekcji wróżbiarstwa uczniowie zajmowali się przewidywaniem przyszłości za pomocą różnych metod – czytano z dłoni, fusów herbacianych albo kryształowej kuli. Przedmiot ten prowadziła ekscentryczna profesor Sybilla Trelawney. Choć wielu uczniów, zwłaszcza Hermiona, podchodziło do wróżbiarstwa sceptycznie, niektóre przepowiednie okazywały się prawdziwe. Jak będzie w Waszym przypadku?
Zostańcie mistrzem Quidditcha
12. Quidditch to magiczny sport, który przynosi masę emocji kibicom. Trochę jak futbol na miotłach. Grają w niego dwie drużyny składające się z siedmiu graczy: trzech ścigających, dwóch pałkarzy, jednego obrońcy i jednego szukającego. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez rzucanie kaflem oraz złapanie złotego znicza. Sprawdźcie, jak poradzilibyście sobie podczas meczu.
Zawitajcie do wyjątkowej chatki Hagrida
13. Chata Hagrida to przytulny domek położony na skraju Zakazanego Lasu, niedaleko Hogwartu. Może i jest nieco zaniedbana, ale za to panuje tutaj przyjazny nastrój. Można w niej znaleźć ciekawe przedmioty oraz… niezwykłe zwierzaki. Częstymi gośćmi Rubeusa byli Harry, Ron oraz Hermiona. Na wystawie Wy również możecie rozsiąść się w olbrzymim fotelu Hagrida oraz poczuć tę ciepłą, domową atmosferę.
Skorzystajcie z opcji szybkiego transportu świstoklikiem
14. Świstokliki miały niezwykłą magiczną moc, ale kryły się pod postacią zwyczajnych przedmiotów – na przykład zużytego buta. Działały jak środek teleportacji, często używany do przenoszenia większych grup czarodziejów. Aby zadziałał, wszyscy uczestnicy muszą go przytrzymać w tym samym momencie. Dotknijcie starego buta i wylądujcie w magicznym świecie Harry’ego Pottera. (My trafiliśmy na ulicę Pokątną.)
Schowajcie się pod skrzydłami rogogona węgierskiego
15. Pamiętacie Turniej Trójmagiczny? Jednym z zadań do wykonania było zabranie złotego jaja z gniazda strzeżonego przez strasznego smoka. Każdy z uczestników musiał stanąć w szranki z innym potworem. Harry’emu przypadł w udziale rogogon węgierski, uznawany za jednego z najbardziej agresywnych, szybkich i zwinnych smoków. Zresztą sami spójrzcie na tego wielkiego stwora!
Zobaczcie na własne oczy puchar Turnieju Trójmagicznego
16. Nagrodą w arcytrudnym Turnieju Trójmagicznym, rozgrywanym od 1294 roku, był drogocenny puchar. Zdobycie go przynosiło zwycięzcy ogromną sławę i satysfakcję. W czwartej części serii, “Harry Potter i Czara Ognia”, trofeum okazało się być świstoklikiem. Po dotknięciu go, Harry z Cedrikiem przenieśli się na cmentarz, gdzie czekał Lord Voldemort. Jak na żywo prezentuje się słynny puchar? Sprawdźcie.
Zasiądźcie w cukierkowym gabinecie Dolores Umbridge
17. Gabinet Dolores Umbridge to urocza przykrywka dla jej okropnego charakteru. Niech Was nie zwiedzie wnętrze w najróżniejszych odcieniach różu, stylowe meble, eleganckie filiżanki oraz wszechobecny motyw słodkich kotków. Nauczycielka obrony przed czarną magią była prawdziwym dyktatorem. Pamiętacie, jakie kary nakładała na nieposłusznych uczniów? Podpowiedź znajdziecie na ścianie jej gabinetu.
Zatrzymajcie się przy dzienniku Toma Riddle’a
18. Pamiętnik Toma Riddle’a był zarówno pierwszym horkruksem stworzonym przez Voldemorta, jak i pierwszym horkruksem zniszczonym przez Harry’ego Pottera. Mały czarodziej dokonał tego, wbijając w dziennik kieł bazyliszka. Bylibyście w stanie wymienić wszystkie horkruksy? Ich komplet znajdziecie oczywiście na wystawie.
Spójrzcie z bliska na legendarny miecz Godryka Gryffindora
19. Miecz Godryka Gryffindora to magiczna broń, pojawiająca się tylko przed tymi, którzy są prawdziwymi Gryfonami i wykazują się szczególną odwagą. Jeśli więc zobaczycie go na wystawie, potraktujcie to jako komplement. 😉 Miecz posiada zdolność wzmacniania się przez pochłanianie tego, co czyni go silniejszym, na przykład jadu bazyliszka. Dzięki temu może niszczyć horkruksy, co udowodnili Ron, Neville oraz profesor Dumbledore.
Poznajcie ciekawostki dotyczące szaty Lorda Voldemorta, w której stoczył ostateczną bitwę z Harrym
20. Jak już wcześniej wspominaliśmy, lwia część wystawy o Harrym Potterze dotyczy kostiumów oraz rekwizytów użytych na planach filmowych. Symbolika wykorzystanych materiałów czy kolorów wielokrotnie nas zaskoczyła. Pod tym względem najciekawszym eksponatem okazała się niepozorna szata Lorda Voldemorta.
To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na wystawie. Zdradziliśmy sporo, ale wciąż jeszcze wiele niespodzianek przed Wami. Ani zdjęcia, ani filmy nie oddadzą magicznej atmosfery, która panuje na Harry Potter: The Exhibition. Jeśli jesteście prawdziwymi fanami magicznego uniwersum J. K. Rowling, musicie znaleźć się na tym wydarzeniu. Użyjcie świstoklika, proszku fiuu lub zwykłego mugolskiego samochodu albo komunikacji miejskiej, ale dotrzyjcie na wystawę. Naprawdę warto.
Wystawa Harry Potter – bilety
Wejściówki na magiczną wystawę Harry Potter: The Exhibition kupicie w serwisie Eventim w następujących cenach:
- bilet normalny – 159 zł.
- bilet ulgowy (dzieci 4-12 lat) – 139 zł.
- bilet rodzinny (od 4 osób) – 139 zł (za osobę).
- bilet grupowy (od 10 osób) – 124 zł.
- bilet grupowy szkolny (od 20 osób) – 114 zł.
- opiekunowie grup oraz dzieci do 4 r. ż. wchodzą za darmo.
Istnieje również możliwość zakupu wejściówek umożliwiających wejście o dowolnej godzinie w dowolnym dniu:
- bilet FLEX – 229 zł.
- bilet VIP – 244 zł (dodatkowo zawiera: przejście VIP, darmowy przewodnik audio, zestaw prezentowy).
Harry Potter: The Exhibition – do kiedy?
Wystawa o Harrym Potterze potrwa od 11.04.2025 roku do 17.08.2025 roku.
Wystawa Harry Potter – godziny otwarcia
Godziny otwarcia wystawy Harry Potter: The Exhibition w Alvernia Planet koło Krakowa są następujące:
- poniedziałek – środa: 8:00 – 21:00 (ostatnie wejście o 19:00).
- czwartek: 8:00 – 22:00 (ostatnie wejście o 20:00).
- piątek: 8:00 – 23:00 (ostatnie wejście o 21:00).
- sobota, niedziela i święta: 10:00 – 23:00 (ostatnie wejście o 21:00).
Wystawa Harry Potter – dojazd
Harry Potter: The Exhibition znajduje się w obiekcie Alvernia Planet przy ulicy Ferdynanda Wspaniałego 1 w miejscowości Nieporaz (około 40 kilometrów od centrum Krakowa). Dokładną lokalizację obiektu znajdziecie na dole wpisu.
- Komunikacja publiczna. Najłatwiej będzie Wam dojechać pociągiem z Krakowa lub Katowic do stacji kolejowej Krzeszowice. Z przystanku zlokalizowanego bezpośrednio przy dworcu przez cały czas trwania wystawy i w godzinach jej otwarcia będzie kursowała komunikacja autobusowa (czas przejazdu wyniesie około 15 minut, cena biletu – 5 zł w jedną stronę).
- Samochód. Alvernia Planet znajduje przy autostradzie A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami, jadąc w kierunku Alwerni / Krzeszowic należy zjechać z trasy na węźle Rudno. Na miejscu dostępny jest parking dla odwiedzających – zapłacicie 10 zł za każdą rozpoczętą godzinę postoju.
Harry Potter: The Exhibition – czas zwiedzania
- Organizatorzy przewidzieli, że czas zwiedzania wystawy wyniesie około 1,5 – 2 godziny.
- My (jako superfani Harry’ego Pottera) braliśmy udział we wszystkich aktywnościach i zadaniach, przeczytaliśmy opis każdego eksponatu, a do tego zrobiliśmy masę zdjęć oraz nagrań – zajęło nam to około 2,5 godziny.
Wystawa Harry Potter – ciekawostki i wskazówki
- Harry Potter: The Exhibition to wydarzenie światowej rangi. Wystawę gościły już takie miasta jak: Madryt, Sao Paulo, Monachium, Wiedeń, Filadelfia, Atlanta, Barcelona, Makau, Paryż, Nowy Jork, Boston czy Melbourne.
- Jeśli tylko macie czas, proponujemy Wam bezpośrednio przed pójściem na wystawę przypomnieć sobie uniwersum Wizarding World. My w tym celu zrobiliśmy sobie w domu osiem magicznych seansów Harry’ego Pottera przez osiem wieczorów z rzędu. Dzięki temu Harry Potter: The Exhibition wzbudziła w nas jeszcze więcej emocji. Nie mieliśmy też problemu z przypomnieniem sobie konkretnych wydarzeń czy bohaterów.
- Jeszcze przed wejściem zastanówcie się, do jakiego domu powinniście należeć, czyją różdżkę chcielibyście posiadać oraz jakie zwierzę wybralibyście na swojego patronusa. Tak tylko podpowiadamy.
- Przypomnijcie sobie również podstawowe zaklęcia – jedno może się szczególnie przydać już na początku imprezy.
- Naszym ulubionym eksponatem okazała się peleryna niewidka. Koniecznie odnajdźcie ją na wystawie.
- Wskazówka praktyczna: toalety znajdują się na zewnątrz, skorzystajcie z nich przed wejściem do obiektu.
Harry Potter: The Exhibition – opinie
- Patrix – 10/10. Ta wystawa jest świetna! Przeniesie Was prosto do świata Harry’ego Pottera. Mam wrażenie, że każdy jej element został perfekcyjnie przygotowany. Odwzorowanie detali robi olbrzymie wrażenie. Wiele eksponatów jest oryginalna i pochodzi prosto z planu filmowego. Z wystawy Harry Potter: The Exhibition dowiecie się też całej masy ciekawostek o magicznym świecie HP! Polecam.
- Wiolczix – 10/10. Harry Potter: The Exhibition totalnie mnie porwała. To wystawa, w której wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Dekoracje są przepiękne. Każda interaktywna atrakcja działała bez zarzutu. Formuła “zawodów”, w której zwiedzający zbierają punkty dla poszczególnych domów za wykonywane zadania, bardzo przypadła mi do gustu. Naprawdę nie znajduję ani jednego powodu do narzekania. Bawiłam się świetnie i zakładam, że Wy też będziecie. Książki oraz filmy o Harrym Potterze i jego ekipie to dla mnie piękne wspomnienie beztroskiego dzieciństwa. Cieszę się, że choć na chwilę mogłam do niego wrócić dzięki tej wystawie. Dobra robota, Warner Bros!
Wystawa Harry Potter – najczęściej zadawane pytania
Czy w Polsce będzie wystawa Harry Potter: The Exhibition?
Tak. Wystawa Harry Potter: The Exhibition odbędzie się w Alvernia Planet w Nieporazie koło Krakowa. Rozpocznie się 11 kwietnia 2025 roku, a zakończy 17 sierpnia 2025 roku.
Ile trwa wystawa Harry Potter? Ile czasu zajmuje zwiedzanie wystawy o Harrym Potterze?
Zwiedzanie wystawy Harry Potter: The Exhibition zwykle zajmuje odwiedzającym około 1 – 1,5 godziny. Odbywa się samodzielnie, istnieje możliwość wypożyczenia audioprzewodnika. Na dogłębne zwiedzanie wystawy połączone z robieniem zdjęć, przeznaczcie około 2 – 2,5 godziny.
Ile kosztuje bilet na wystawę Harry’ego Pottera?
Bilet normalny na wystawę Harry Potter: The Exhibition kosztuje 159 złotych. Za bilet ulgowy lub bilet rodzinny należy zapłacić 139 zł. Nieco tańsze są bilety grupowe – kosztują od 114 zł (przy 20 osobach) do 124 zł (przy 10 osobach). Bezpłatne wejście przysługuje opiekunom grup oraz dzieciom do 4 r. ż.
Co się stanie, jeśli spóźnię się na wystawę Harry Potter: The Exhibition?
Bilety na wydarzenie Harry Potter: The Exhibition są przypisane do konkretnej godziny. W przypadku spóźnienia obsługa postara się umożliwić wejście, jeśli tylko będą wolne miejsca. Może być jednak konieczne oczekiwanie na dostępność.
Czy można wejść na wystawę, wyjść z niej i wrócić?
Nie. Bilet uprawnia do jednorazowego wejścia. Po opuszczeniu wystawy powrót nie jest możliwy, chyba że w sytuacjach awaryjnych po uzgodnieniu z personelem.
Czy wystawa o Harrym Potterze jest dla dzieci? Dla kogo jest przeznaczona wystawa Harry Potter: The Exhibition?
Tak, wystawa jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Dzieci do 15. roku życia powinny być pod opieką osoby dorosłej.
Harry Potter: The Exhibition – Alvernia Planet – mapa
“Kosmiczne miasteczko” Alvernia Planet znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4.