Słyszeliście o polskim Disneylandzie? Nie ma w nim wprawdzie parku rozrywki ani bohaterów bajek Walta Disney, ale jest za to cudny zamek (wieść niesie, że prawdopodobnie nawet najpiękniejszy w Polsce). Znajduje się w nim aż 365 pomieszczeń i 99 wieżyczek! Jesteście w stanie sobie to w ogóle wyobrazić?
Polska jest piękna! Zobaczcie najlepsze atrakcje na Opolszczyźnie!
Zamek Moszna – atrakcje i zwiedzanie
Wspaniałe Księżniczki i zacni Książęta! Zapraszamy na zamek mieszczący się w miejscowości o wdzięcznej nazwie… Moszna. Ucinając wszelkie wątpliwości – pochodzi ona od nazwiska rodziny Moschin, która na początku XIV wieku osiedliła się w pobliskiej wsi Łącznik. Historia zamku jest niezwykle zawiła. Właśnie przez to – a w zasadzie dzięki temu – wygląda dzisiaj tak fantazyjnie. Kolejni właściciele mieli coraz to nowe pomysły i projekty na jego rozbudowywanie.
Obiekt powstał w XVIII wieku i od tamtego czasu przechodził z rąk do rąk, z rodu do rodu. Przeżył także wielki pożar, ale – akurat w tym przypadku – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Zamek nie tylko został zrekonstruowany, ale też poszerzony o nowe skrzydło. Przetrwał dwie wojny, przez pewien czas pełnił funkcję sanatorium, a nawet ośrodka leczenia nerwic, by wreszcie stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Opolszczyzny.
Zamek Moszna można zwiedzać na różne sposoby. Część gości przychodzi tutaj obejrzeć tę niezwykłą budowlę tylko z zewnątrz i pospacerować po ogromnym parku. Inni rezerwują zwiedzanie wnętrza zamku z przewodnikiem, czyli trasę “Życie codzienne zamku” (niestety, nam się nie udało). My ostatecznie zdecydowaliśmy się na indywidualne zwiedzanie komnat oraz parku.
Każde z odwiedzonych przez nas pomieszczeń było wyposażona w system multimedialny z nagłośnieniem. Dzięki temu czuliśmy się, jakby jednak był z nami przewodnik – tylko po prostu taki, któremu nie warto zadawać pytań, bo i tak nie odpowie. Jeśli zamiast słuchać wolicie czytać, to właśnie dla Was przeznaczone są tabliczki z opisami i ciekawostkami. Znajdują się one w każdym z zamkowych pomieszczeń.
Wspominaliśmy na początku, że w Zamku Moszna znajduje się aż 365 pomieszczeń? Oczywiście nie ma możliwości zobaczenia ich wszystkich, zresztą nie byłoby to możliwe czasowo. Trasa indywidualnego zwiedzania, którą my pokonaliśmy, obejmuje 8 sal: hol, bibliotekę, salę pod pawiem, kawiarnię, galerię, gabinet hrabiego, Apartament Złoty oraz kaplicę. Każda z nich wygląda jak z innej epoki, co jeszcze wspanialej podkreśla różnorodność i wyjątkowość zamku.
Jedna z bardziej imponujących komnat to sala pod pawiem. Nazwę wzięła od płaskorzeźby ptaka, który strzeże wejścia do pomieszczenia. Ciekawostką jest, że kiedyś była to sala lustrzana. Wszędzie tam, gdzie teraz znajdują się malowidła ścienne, kiedyś powieszone były duże zwierciadła. (Brzmi jak prawdziwy raj dla Instagramerów, nieprawdaż?)
A oto miejsce, które naprzemiennie nazywane jest kawiarnią, bawialnią lub poczekalnią. I każda z tych nazw odpowiada jego funkcjom. Pomieszczenie wyposażono w mnóstwo drewnianych elementów – kasetony, balustradę i meble. Całość utrzymana jest w ciepłych kolorach, co sprawia, że panuje tu przytulna, domowa, ale i trochę tajemnicza atmosfera. To chyba najprzyjemniejsze miejsce w całym zamku.
Kolejnym zasługującym na uwagę pomieszczeniem jest Galeria Zamkowa. To z kolei chyba najbardziej wszechstronne pomieszczenie ze wszystkich. Kiedyś pełniła funkcję sali balowej, a ze względu na obecność sceny, do dzisiaj może być wykorzystywana w celach kulturalnych. Grupy teatralne czy zespoły muzyczne są tutaj mile widziane. Galeria obecnie pełni też funkcję sali konferencyjnej podczas spotkań biznesowych – może pomieścić nawet 150 osób.
Na koniec najbardziej okazała komnata w Zamku Moszna, czyli Gabinet Hrabiego, zwany też Dawnym Pokojem Pana. W zasadzie składają się na niego trzy mniejsze pomieszczenia, oddzielone schodami i kolumnami. Wszystko jest tutaj tak duże, ozdobne i majestatyczne, że aż nieco przytłaczające. Dekorator wnętrza miał rozmach! Poza zabytkowym wyposażeniem wnętrza, możecie tutaj spotkać także współczesną panienkę z okienka, widoczną na zdjęciu poniżej.
Na deser zostawiliśmy sobie pałacową oranżerię. I tutaj kolejne zaskoczenia! Na stosunkowo niewielkiej powierzchni szklarni, znajduje się niewielka fontanna oraz sporo gatunków egzotycznych roślin. To bardzo klimatyczne (choć nieduże) miejsce dodaje zamkowi nieco egzotyki i płynnie przenosi turystów z zabytkowego wnętrza do klimatycznych pałacowych ogrodów.
Zamek Moszna – park
Dawno, dawno temu teren wokół zamku Moszna nie był ogrodzony – stanowił naturalną jedność z okolicznymi lasami czy polami. Obecnie wszystko jest bardziej poukładane, a przez to i na teren parku raczej trudno się dostać bez biletu wstępu. Na pewno jednak warto kupić wejściówkę i zanurzyć się nie tylko w architektonicznym, ale też w naturalnym pięknie zespołu pałacowo-parkowego.
Centralnym, najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym punktem na terenie obiektu jest multimedialna fontanna. O wyznaczonych godzinach można tutaj oglądać pokazy dźwiękowo-świetlne. Otacza ją bujna zieleń i kolorowe kwiaty. Na jej tle (niemal) symetryczna fasada zamku z potężnym tarasem prezentuje się znakomicie. Z pełnym przekonaniem stwierdzamy, że z tej perspektywy Zamek Moszna to jedna z najbardziej fotogenicznych budowli w Polsce.
Przedłużeniem fontanny jest aleja lipowa, która dzieli zielony park na dwie części. Idąc wytyczoną ścieżką szybko zauważamy, że czym dalej w ogród, tym więcej dzikości. O ile zamek i jego ścisła okolica wyglądają jak narysowane od linijki, o tyle sam park jest już znacznie mniej uporządkowany. Wiosną kwitną tu rododendrony i azalie, a latem – lipy. Jesienią liście zrzucają dęby, a zimą wiecznie żywe pozostają drzewa iglaste. Przyroda sprawia, że jest tutaj pięknie o każdej porze roku!
Pałac Moszna – bilety
Ceny biletów na zamek w Mosznej nie są wygórowane, biorąc pod uwagę epickość atrakcji.
- Zwiedzanie komnat + wejście do parku: bilet normalny – 42 złote, bilet ulgowy – 26 złotych.
- Wstęp wyłącznie do parku: bilet normalny – 18 złotych, bilet ulgowy – 11 złotych.
- Zwiedzanie “Życie Codzienne Zamku” + wstęp do parku – bilet normalny – 77 złotych, bilet ulgowy – 59 złotych.
Do zakupu biletów ulgowych uprawnione są dzieci do 15. roku życia oraz osoby uczące się (do 26. roku życia), renciści i emeryci z ważną legitymacją. Z kolei maluchy do lat 3 wchodzą z darmo na wszystkie trasy zwiedzania.
Zamek w Mosznej – godziny otwarcia
Pałac w Mosznej można zwiedzać codziennie od godziny 9:00. Ostatnie wejście na trasę “Życie Codzienne Zamku” jest o godzinie 17:30 (wymagana wcześniejsza rezerwacja), a komnaty dla zwiedzających indywidualnie zamykane są o 18:00.
Pałac w Mosznej – dojazd
- Zespół pałacowo-zamkowy leży przy ulicy Zamkowej 1 w miejscowości Moszna. Najbliższe duże miasta to: Opole (oddalone o 35 km), Katowice (110 km) oraz Wrocław (120 km). Z Opola dojedziecie do Mosznej PKS-em w nieco ponad godzinę za około 17 zł.
- Choć zwykle zachęcamy do bardziej ekologicznych środków transportów, najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się w tym przypadku dojazd samochodem. Przed zespołem pałacowo-parkowym znajdziecie dosyć duży płatny parking, na którym obowiązuje jednorazowa opłata – 10 złotych. W weekendy i Święta polecamy przyjechać tutaj jak najwcześniej, bo miejsca postojowe naprawdę szybko się zapełniają.
Zamek Moszna – ciekawostki i wskazówki
- Marzy Wam się dłuższy pobyt na zamku w Mosznej? Nie ma problemu. W pałacu działa hotel, dzięki któremu choć na chwilę możecie poczuć się jak mieszkańcy tego przybytku. Nocleg w pałacu zarezerwujecie choćby na Bookingu.
- Jeśli noc w zamku budzi w Was niepokój, możecie przynajmniej zjeść tutaj wykwitną kolację czy napić się kawy po królewsku. Na zamku prężnie działa restauracja z kawiarnią.
- Zamek Moszna organizuje eventy biznesowe i kulturalne, a także imprezy okolicznościowe. Jeśli nie macie pomysłu, gdzie spędzić andrzejki, sylwestra czy bal karnawałowy to śmiało możecie sprawdzić pałacową ofertę.
- Wszystkie przyszłe pary młode zachęcamy również do magicznych sesji narzeczeńskich oraz ślubnych na terenie parku. Podlegają one opłacie 150 zł, w ramach której mogą wejść maksymalnie cztery osoby.
Pałac Moszna – opinie
- Patrix – 8/10. Zamek Moszna wygląda naprawdę epicko! Kiedy zobaczyłem go z zewnątrz to jedyna myśl, jaka mi się pojawiła to „Wow!”! Przecież to zamek niczym z bajki! Zwiedzanie pomieszczeń jest również całkiem przyjemne, jednak robi mniejsze wrażenie niż jego zewnętrzny wygląd. Polecam usiąść sobie przed nim w wiosenny lub letni dzień i wpatrywać się w tę niezwykłą architekturę!
- Wiolczix – 10/10. Obowiązkowa pozycja na podróżniczej mapie Polski (i to nie tylko dla wszystkich prawdziwych księżniczek). Trzeba przyznać, że ktoś miał ogromny rozmach, budując tak gigantyczną posiadłość w tak wspaniałym stylu. Bo – co tu dużo mówić, skoro widać na pierwszy rzut oka – ta budowla jest absolutną architektoniczną perełką. I do tego ten wspaniały ogród z fontanną. Rewelacja. Gdyby zamek Moszna miał zostać cukierkiem, zapewne byłby wedlowskim Bajecznym.
Zamek w Mosznej – najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje wstęp na Zamek Moszna?
Cena biletu wstępu na Zamek Moszna uzależniona jest od wybranej trasy zwiedzania. Bilet normalny wyłącznie do parku kosztuje odpowiednio 16 złotych, a ulgowy – 10 złotych. Bilet normalny na indywidualne zwiedzanie komnat oraz wstęp do parku kosztuje 38 złotych, a ulgowy – 24 złote. Bilet normalny na zwiedzanie zamku z przewodnikiem + wstęp do parku kosztuje 74 złote, a ulgowy – 56 złotych.
Ile kosztuje nocleg w Zamku w Mosznej?
Zasady działania Zamku Moszna są zbliżone do standardowych hoteli. Stąd też ceny noclegów uzależnione są od dnia tygodnia (tańsze od poniedziałku do czwartku, droższe w weekend), obłożenia hotelu, standardu pokoju oraz wyprzedzenia, z jakim rezerwuje się pobyt. Według portalu Booking.com 1 doba weekendowa w pokoju dwuosobowym z prywatną łazienką poza pokojem i wliczonym śniadaniem kosztuje około 500 złotych. Z kolei za 1 dobę weekendową w apartamencie o powierzchni 60m2 z wliczonym śniadaniem trzeba będzie zapłacić około 700 złotych. Obydwie kwoty podane są dla rezerwacji z około miesięcznym wyprzedzeniem.
Ile się zwiedza zamek w Mosznej?
Indywidualne zwiedzanie komnat oraz oranżerii Zamku Moszna zajmuje nieco ponad godzinę. Na niezbyt szybki spacer parkiem zarezerwujcie około pół godziny. Tyle wystarczy, żeby zobaczyć cały obiekt. Jeśli chcecie odetchnąć świeżym powietrzem w cieniu lipy albo rozkoszować się kawą w pałacowej kawiarni, musicie doliczyć dodatkowy czas.
W jaki rejonie Polski jest Zamek Moszna?
Zamek Moszna znajduje się w województwie opolskim, pomiędzy miastami Krapkowice oraz Prudnik. Tereny te nazywane są popularnie Opolszczyzną.
Kiedy najlepiej jechać do zamku w Mosznej?
Zespół pałacowo-parkowy w Mosznej prezentuje się wspaniale o każdej porze roku, jednak najlepiej przyjechać tutaj wiosną, kiedy w ogrodzie kwitną azalie i różaneczniki, a cała zieleń otaczająca zamek budzi się do życia.
Kto jest właścicielem pałacu w Mosznej?
Obecny właściciel pałacu w Mosznej to Urząd Marszałkowski, który w 2013 roku założył spółkę Moszna Zamek sp. z o.o.
Czy w Mosznej straszy?
Oczywiście. 😉 Według licznych miejscowych legend i podań na zamku w Mosznej kręcą się duchy, na czele z białą damą. Nie wiadomo tylko, czy jest to postać zmarłej w pałacu angielskiej guwernantki czy może służącej, która popełniła tutaj samobójstwo. Tego typu opowieści należy oczywiście włożyć między bajki, ponieważ istnienie duchów nie zostało naukowo udowodnione – tak na zamku w Mosznej, jak i każdym innym.
Pałac w Mosznej – mapa
Zamek w Mosznej znajdziecie w województwie opolskim.