Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Centrum Szyfrów Enigma
Bez limitu cenowegoDo 100 złDo 50 złPolskaPoznańWielkopolskie

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 2

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

J3śli lubici3 5zyfry, łamigłówki, k0dy czy t3ż zagadki, t0 pędźci3 d0 p0znań5ki3g0 C3ntrum 5zyfrów 3nigma. Twórc0m t3g0 mi3j5ca udał0 5ię p0łączyć 3l3m3nty muz3um z ci3kawą wy5tawą i atrakcjami int3raktywnymi. Ni3 mu5ici3 int3r350wać 5ię hi5t0rią, ż3by tutaj przyjść. P0 pr05tu wpadnijci3 w w0lny dzi3ń i bawci3 5ię d0brz3. Uwaga! Zagad3k j35t cał3 mnó5tw0 i mu5ici3 zach0wać 5zcz3gólną 05tr0żn0ść, ż3by ni3 wciągnęły Wa5 na d0br3.

Spokojnie, zaszyfrowaliśmy tylko pierwszy akapit, pozostałą część naszej relacji przeczytacie bez zbędnych utrudnień.

Szukacie pomysłu na spędzenie wolnego czasu? Sprawdźcie nasz dział Poznań – atrakcje!

Centrum Szyfrów Enigma Poznań – zdjęcia

Musicie przyznać, że Centrum Szyfrów Enigma brzmi naprawdę zagadkowo i już na starcie przyciąga tajemniczą nazwą. Pamiętajcie, że zanim tutaj wejdziecie, musicie porządnie rozgrzać swoje szare komórki. Nie nastawiajcie się na bierne oglądanie eksponatów. W środku napotkacie całe mnóstwo łamigłówek o różnym stopniu trudności, które wymagają myślenia i skupienia.

Centrum Szyfrów Enigma Poznań

Zarówno powierzchnia, jak i liczba aktywności jest naprawdę duża. Nastawcie się więc na dłuższą przygodę z szyframi. Choć Internet mówi, że na zwiedzanie wystarczą 2 godziny, według nas to nie do końca prawda. W tym czasie zdążycie tylko rzucić okiem na eksponaty i wysłuchać audioprzewodnika. Jeśli jednak chcecie na dobre wpaść w wir dobrej zabawy, przeczytać wszystkie informacje, obejrzeć krótkie filmiki i rozwiązać każdą zagadkę, potrzebujecie na nasze oko jakichś… 5 godzin. Serio!

Muzeum Enigmy

To, co wyróżnia Centrum Szyfrów Enigma spośród innych “muzealnych” placówek, to naprawdę przyjemny dla oka design. Wnętrze jest bardzo ładnie i nowocześnie zaprojektowane. Często się na tym skupiamy, ale w naszym przypadku to naprawdę mocno wpływa na ogólną ocenę miejsca. Jest trochę industrialnie (metalowe elementy, szare kolory), a trochę domowo (dużo drewna, ciepłe światło).

Centrum Szyfrów Enigma czy warto iść

Mimo kontrastu wszystko do siebie pięknie pasuje, a my wcale nie czujemy się tutaj jak w muzeum, tylko jak w przytulnym salonie we własnym domu. Ok, może nie do końca, bo w naszym mieszkaniu nie jest tak bardzo nowocześnie i multimedialnie jak tutaj. Nie mamy też tylu interaktywnych urządzeń. No i (niestety) nie odwiedza nas aż tylu gości.

Centrum Szyfrów Enigma informacje

Wróćmy jednak do meritum, czyli do aktywności, z jakich można skorzystać w czasie wizyty. Choć najciekawsze są tu oczywiście wszelkiego rodzaju łamigłówki, to tak naprawdę placówka jest dedykowana słynnej maszynie szyfrującej (od której bierze swoją nazwę) oraz trzem znanym polskim kryptologom, którzy jako pierwsi w 1932 roku złamali kod Enigmy. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski przyczynili się tym samym do skrócenia II wojny światowej oraz uratowania wielu ludzkich istnień.

Centrum Szyfrów Enigma zdjęcia

Historia kodowania informacji zaczęła się jednak o wiele wcześniej, bo już w starożytnej Grecji. Jak robili to antyczni “szyfranci”? Za pomocą skytale, czyli metody widocznej na zdjęciu powyżej. Polegała ona na zapisywaniu liter na pasku pergaminu przez nadawcę. Tylko ten odbiorca, który posiadał laskę o tej samej grubości, mógł nawinąć na nią materiał i poprawnie odczytać przesłaną wiadomość. Sprytne, prawda?

Enigma Poznań Muzeum

Analogowych zagadek w Centrum Szyfrów Enigma jest całe mnóstwo. Wiele z nich jest drewnianych, więc czujecie, jakbyście dosłownie dotykali historii szyfrowania. Wraz z rozwojem techniki, szyfranci starali się unowocześniać i przyspieszać przesył tajnych informacji. Przykładem takiego urządzenia jest łącznica polowa z 1928 roku, która współpracowała z aparatami telefonicznymi, radiostacjami, radioliniami i radiotelefonami. Choć już dawno wyszła z użycia, to całkiem przyjemnie było jej wypróbować.

Muzeum Szyfrów Poznań

Czy warto pójść do Centrum Szyfrów Enigma? Jak najbardziej. Musicie tylko uważać, żeby nie dać się za mocno wciągnąć w wir zagadek. No bo spójrzcie tylko na człowieka ze zdjęcia powyżej. Wygląda jakby całkowicie wkręcił się w kodowanie i rzeczywiście próbował się połączyć z jakąś radiostacją. Czy mu się udało? Wybierzcie się do “twierdzy szyfrów”, a będziecie mieli okazję sprawdzić na własne oczy (a właściwie uszy).

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu – TOP 3 zagadki według Travel-Mates

To, co zaskakuje najbardziej w poznańskim Centrum Szyfrów Enigma, to pomysłowość autorów łamigłówek. Czasami trudno jest rozwiązać skomplikowaną zagadkę. A przecież ktoś musiał wpaść na genialny pomysł stworzenia jej! Byliśmy pod ogromnym wrażeniem niektórych eksponatów. Nie ze wszystkimi sobie poradziliśmy, głównie dlatego, że ograniczał nas czas. Mimo to przygotowaliśmy króciutki ranking “najsprytniejszych” szyfrów.

Miejsce 3. – Mikroskopijna informacja

Nie wiemy jak Wy, ale my po raz ostatni korzystaliśmy z mikroskopu w szkole podstawowej. Wtedy na pewno nie postrzegaliśmy go jako narzędzia do kodowania, raczej do oglądania w powiększeniu liści paproci. Okazuje się jednak, że byliśmy w błędzie. Kiedy na stoliku mikroskopu położyliśmy małą niepozorną płytkę i spojrzeliśmy przez okulary, okazało się, że są na niej ukryte ciągi cyfr. Taką płytkę naprawdę trudno było znaleźć ze względu na mikrorozmiar. Zaskoczeni?

Poznań Enigma

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu czy warto

Miejsce 2. – List z podwójnym dnem

Choć ten list jest napisany na całkowicie płaskiej kartce papieru, to tak naprawdę ma drugie dno. Przeczytany w całości list nie wygląda na pierwszy rzut oka podejrzanie. Ot, zwykła przyjacielskie zwierzenia. Kiedy jednak położycie na tekście odpowiedni szablon, okaże się, że ktoś bardzo sprytnie zakodował w treści korespondencji czas i miejsce spotkania. W tej metodzie kluczowe jest oczywiście posiadanie tego samego szablonu przez nadawcę i odbiorcę wiadomości. Musicie przyznać, że to całkiem błyskotliwe.

Enigma Poznań

Wystawa Enigma Poznań

Miejsce 1. – Szczerbaty grzebień

A oto wyższa szkoła (de)kodowania wymagająca kilku składników. Do tej sztuczki potrzebne są: kartka z ciągiem liczb stanowiącym szyfr; “legenda” umożliwiająca dekodowanie; grzebień z powyłamywanymi zębami. Zagadka polega na przesuwaniu grzebienia po wierszach w taki sposób, aby odnaleźć układ liter zaszyfrowanych przez taką samą parę cyfr. Brzmi skomplikowanie, ale zdecydowanie łatwiej zrozumieć zadanie w praktyce niż w teorii. Nam udało się rozwikłać zagadkę, ale chwilę musieliśmy temu poświęcić. Brawa dla szyfranta za pomysłowość.

Centrum Szyfrów Enigma opinie

Muzeum Szyfrów Enigmy Poznań

Centrum Szyfrów Enigma Poznań – bilety

Bilety do Centrum Szyfrów Enigma dostępne są w bardzo przystępnych cenach.

  • Bilet normalny – 28 złotych.
  • Bilet ulgowy – 22 złote.
  • Bilet rodzinny (maks. 5 osób – 2 dorosłych + maks. 3 dzieci do 16. roku życia) – 60 złotych.
  • Bilet grupowy – 20 złotych.
  • Posiadacze Karty Dużej Rodziny – 10 złotych.
  • Posiadacze Karty Seniora – 14 złotych.
  • Posiadacze Poznańskiej Karty Turystycznej – bilet normalny 17 złotych, bilet ulgowy 13 złotych.
  • Dzieci do 6 roku życia, kombatanci, „Honorowi Obywatele Miasta Poznania”, „Zasłużeni Kulturze Gloria Artis”, „Zasłużeni dla Miasta Poznania” wchodzą bezpłatnie.

Centrum Szyfrów Enigma Święty Marcin

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu – godziny otwarcia

Centrum Szyfrów Enigma jest otwarte:

  • od wtorku do piątku w godzinach 9:00-18:00.
  • w soboty i niedziele w godzinach 10:00-19:00.

Centrum Szyfrów Enigma godziny otwarcia

Centrum Szyfrów Enigma Poznań – czas zwiedzania

Szacowany czas zwiedzania Centrum Szyfrów Enigma to 2 godziny. Według nas w 120 minut zdążycie tylko zapoznać się z ekspozycją i rozwiązać niektóre zagadki. Jeśli chcecie naprawdę zanurzyć się w szyfrach, kodach i łamigłówkach, a do tego zdobyć trochę wiedzy na temat kryptologii oraz kryminologii, zarezerwujcie sobie na wizytę tutaj całe popołudnie.

Centrum Szyfrów Enigma bilety

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu – dojazd

Centrum Szyfrów Enigma znajduje się przy ulicy Święty Marcin 78, w budynku Collegium Martineum (dawniej Collegium Historicum) w Poznaniu.

  • Jeśli zdecydujecie się na podróż autobusem, najbliżej będziecie mieć z przystanku Zamek.
  • Podróżujący tramwajem powinni wysiąść na przystanku Gwarna.
  • Jeśli przyjedziecie samochodem, pamiętajcie, aby opłacić parkowanie. Najbliższe miejsca postojowe znajdziecie na Placu Wolności lub Rondzie Kaponiera.

Centrum Szyfrów Enigma czas zwiedzania

Centrum Szyfrów Enigma Poznań – ciekawostki i wskazówki

  • Udział Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego w złamaniu kodu Enigmy często bywa pomijany. Media – głównie zagraniczne – przypisują wszelkie zasługi w tym temacie Alanowi Turingowi i jego ekipie. Prawda jest jednak taka, że pierwsze szyfrogramy udało się złamać w 1932 roku trzem wybitnym polskim kryptologom i matematykom.
  • Centrum Szyfrów Enigma powstało 25 września 2021 roku – tym samym jest jedną z najmłodszych tego typu placówek, jakie odwiedziliśmy do tej pory. Co ciekawe, oficjalnie nie ma statusu “muzeum”, ponieważ nie gromadzi klasycznych eksponatów, a zamiast tego stawia na interakcję. Naszym skromnym zdaniem tak właśnie powinny wyglądać ciekawe, współczesne muzea, które chcą zainteresować gości.
  • To nie przypadek, że obiekt poświęcony Rejewskiemu, Różyckiemu i Zygalskiemu powstał właśnie w Poznaniu. Genialni łamacze szyfrów byli absolwentami Uniwersytetu Poznańskiego.
  • Wybierając się do Centrum Szyfrów Enigma nastawcie się na zwiedzanie i główkowanie, a nie na picie kawki czy zjedzenie ciasteczka. Póki co nie działa tutaj żaden punkt gastronomiczny, ani nawet sklep spożywczy.
  • Centrum Szyfrów Enigma organizuje tzw. ciche godziny, czyli zwiedzanie ekspozycji w warunkach zmniejszonego bodźcowania. W tym czasie osoby wysoko wrażliwe, w spektrum autyzmu, neuronietypowe lub po prostu chcące zobaczyć wystawę w skupieniu, mają szansę zwiedzić to miejsce na specjalnych zasadach. Właściwe natężenie światła i dźwięku, wyciszające słuchawki czy pokój wyciszenia to tylko niektóre z oferowanych udogodnień. Terminy cichych godzin należy sprawdzać na stronie internetowej lub kontaktując się bezpośrednio z CSE.

Muzeum Szyfrów cennik Poznań

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu – opinie

  • Patrix – 10/10. To miejsce jest niesamowite! Jeżeli lubicie rozwiązywać zagadki i łamigłówki, to z pewnością będziecie zachwyceni. Rozwiązanie ich wszystkich zajmie Wam z pewnością kilka godzin. Ja w Centrum Szyfrów Enigma poznałem historyczne i aktualne metody szyfrowania wiadomości, o których nie miałem pojęcia. To jedno z najfajniejszych miejsc na mapie Poznania.
  • Wiolczix – 10/10. Do Centrum Szyfrów Enigma wybraliśmy się dzień po ślubie naszych znajomych – mimo niewyspania i lekkiego poweselnego szumu w głowie, to miejsce dostaje ode mnie maksymalną ocenkę. Czy to dlatego, że wszelkiego rodzaju szyfry i zagadki to moja specjalność? Z pewnością tak, ale nie tylko dlatego. Centrum Szyfrów jest bardzo klimatycznie urządzone, wnętrze ładnie (a nawet trochę tajemniczo) zaprojektowane, a eksponaty naprawdę ciekawe. Twórcy muzeów powinni uczyć się od Enigmy, jak zainteresować i wciągnąć do wspólnej zabawy odwiedzających. Co ważne, poziom trudności niektórych zagadek jest naprawdę wysoki (choć oczywiście zdarzają się też naprawdę banalne). Można tu przyjść i ekipą znajomych, i całą rodziną. Dla mnie to była super przygoda, ale niestety w 3 godziny nie udało nam się rozwiązać wszystkich zagadek. Na pewno po nie wrócimy, prawda Patryczku?

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu

Centrum Szyfrów Enigma Poznań – najczęściej zadawane pytania

Ile trwa zwiedzanie Muzeum Enigmy?

Zdania na temat czasu zwiedzania Muzeum Enigmy (a właściwie Centrum Szyfrów Enigma) są mocno podzielone. Według twórców obiektu zajmuje ono około 2 godziny. Według nas (ciekawskich, wnikliwych i uważnych odwiedzających) prawdziwi zapaleni łamacze szyfrów powinni zarezerwować sobie około 5 godzin, żeby porządnie wyeksplorować całą ekspozycję.

Ile kosztuje bilet do Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu?

Wejściówki do Centrum Szyfrów Enigma są w naprawdę rozsądnych cenach. Bilet normalny kosztuje 28 złotych, ulgowy – 22 złote, rodzinny – 60 złotych, a grupowy – 20 złotych. Za darmo wejdą dzieci do 6 roku życia, kombatanci, „Honorowi Obywatele Miasta Poznania”, „Zasłużeni Kulturze Gloria Artis” oraz „Zasłużeni dla Miasta Poznania”. Z kolei posiadacze Karty Dużej Rodziny, Karty Seniora, Poznańskiej Karty Turystycznej i Karty OK Poznań mogą liczyć na zniżki.

Czy Centrum Szyfrów Enigma to muzeum?

Centrum Szyfrów Enigma oficjalnie nie jest muzeum, ponieważ nie zajmuje się gromadzeniem, badaniem i opieką nad eksponatami muzealnymi (jak mówi definicja). Twórcy postawili na atrakcje interaktywne i prezentowanie historii szyfrów w sposób “namacalny” dla zwiedzających.

Czy w Centrum Szyfrów Enigma dostępny jest audioprzewodnik?

Centrum Szyfrów Enigma oferuje zwiedzanie ekspozycji z audioprzewodnikiem. Można wybierać spośród pięciu wersji językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Obsługa sprzętu jest wyjątkowo łatwa – wystarczy znaleźć się w zasięgu danego nadajnika, a odpowiednie nagranie uruchomi się automatycznie. Oczywiście można też sterować audioprzewodnikiem samodzielnie.

Centrum Szyfrów Enigma czy warto

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu – mapa

Centrum Szyfrów Enigma znajdziecie w… samym centrum Poznania, rzut beretem od Rynku Starego Miasta.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…