Odkąd Wisła stała się naszym domem, w góry zawsze mamy blisko i staramy się korzystać z tego pełną parą. Krzakoską Skałę odkryliśmy jednak stosunkowo niedawno, mimo że leży rzut beretem od naszego miejsca zamieszkania. Okazało się, że przy niewielkim wysiłku możemy podziwiać przepiękną panoramę Beskidu Śląskiego, kiedy tylko chcemy. Jeśli szukacie punktu widokowego, na który łatwo i szybko wdrapiecie się z dzieckiem czy małym pieskiem, chodźcie z nami na Krzakoską Skałę (aka Skałkę na Kobylej).
W województwie śląskim czeka na Was masa atrakcji. Musicie koniecznie je zobaczyć!
Krzakoska Skała z Wisły Głębce
Wędrówkę zaczynamy od ulicy Spokojnej w dzielnicy Wisła Głębce z cudnym widokiem na Baranią Górę. Trasa, którą Was poprowadzimy, rozpoczyna się od wąskiej asfaltowej dróżki, na której nie są w stanie swobodnie minąć się dwa auta osobowe. Uważajcie więc i trzymajcie się pobocza.
Asfalt szybko ustępuje miejsca betonowym płytom, a budynki mieszkalne – gęstej roślinności. Robi się całkiem przyjemnie. Nie słychać już silników samochodów, tylko kojącą ciszę. Kolejny odcinek trasy wiedzie przez las porośnięty wysokimi drzewami. Niektóre z nich mierzą kilkanaście (a może nawet kilkadziesiąt) metrów.
Piewszy punkt orientacyjny stanowi taka góralska eventowa wiata. Akurat kiedy przechodziliśmy obok, pewna firma miała w niej imprezę integracyjną. Takie miejsce to super pomysł na zorganizowanie wyjazdu firmowego pod hasłem “in the middle of nowhere” (choć w razie braku prowiantu do Żabki można dostać się w zaledwie 15 minut pieszo).
Po niespełna 30 minutach docieramy do rozwidlenia dróg. Tutaj rozpoczyna się “prawilnie” oznakowany szlak turystyczny. Aby dojść na Krzakoską Skałę, skręcamy w prawo (droga w lewo doprowadziłaby nas Soszów, a tam dotrzemy innym razem). Cały czas poruszamy się niebieskim szlakiem.
Mimo że Wisła od 1962 roku ma prawa miejskie, wciąż pełno jest tutaj uroczych, wiejskich krajobrazów. Wystarczy tylko nieco się oddalić od głównej drogi. Wypas krów, kóz i owiec, to obrazki, których nie widywaliśmy od dzieciństwa, a w tym niedużym górskim miasteczku mamy je na co dzień.
W sielsko – anielskich okolicznościach przyrody docieramy na Krzakoską Skałę (czy jak kto woli: Skałkę na Kobylej). Uwierzcie na słowo, że widoki wprost zapierają nam dech w piersiach. Czegoś takiego na wysokości około 720 m n.p.m. się nie spodziewaliśmy. Epicki widok sprawia, że nawet Patryk chętnie pozuje do zdjęcia. A mnie ciśnie się na usta słynny cytat (a może podświadome życzenie?): “Widzisz, Patryk, kiedyś to wszystko będzie Twoje!”.
Zasiadamy sobie wygodnie na drewnianej ławeczce z napisem “I <3 Wisła” – tej ze zdjęcia u góry strony. Pod stopami mamy morze drzew, a przed oczami przepiękną zieloną panoramę Beskidu Śląskiego, która już szykuje się do zmiany barw na jesienne. Największe budynki w Wiśle wydają się z tej perspektywy takie malutkie! Natura jest niesamowita.
Oprócz charakterystycznej ławeczki, na górze przywitała nas także wysoka drewniana rzeźba, przedstawiająca Juliana Ochorowicza. Ten genialny psycholog, filozof, pisarz i wynalazca był jednym z najznamienitszych mieszkańców Wisły. Autorem pomnika jest Artur Szołdra. Szyku i elegancji dodaje mu klasyczna arafatka (modny dodatek w licealnych czasach Travel-Mates), która chyba przypadkowo zawisnęła na szyi pana Juliana.
Widokami z Krzakoskiej Skoły zachwycamy się tak długo, że powoli zaczyna zachodzić słońce. Zdecydowanie nie polecamy (a wręcz odradzamy) chodzenia górskimi szlakami po ciemku. Ale dzięki dosyć późnej porze, w czasie drogi powrotnej udaje nam się zrobić jedno z najładniejszych zdjęć w naszej karierze, które mamy przyjemność zaprezentować poniżej. Życzymy Wam równie uroczych widoków w trakcie tej wycieczki!
Kobyla – Beskid Śląski – bilety
Wejście na Krzakoską Skałę jest całkowicie darmowe. Z punktu widokowego możecie korzystać bez limitu, przez siedem dni w tygodniu.
Kobyla – szczyt – ile się wchodzi
Wejście na Krzakoską Skałę (znaną także jako Kobyla) z ulicy Spokojnej w dzielnicy Wisła Głębce zajmie Wam około 45 minut.
Kobyla – Beskid Śląski – dojazd
Krzakoska Skała znajduje się pod adresem Osiedle Kobyla 12 w Wiśle.
- Pieszo/rower. Tradycyjnie zachęcamy do ekologicznych wycieczek pieszych i rowerowych. Spacer z centrum Wisły na Krzakoską Skałę zajmie Wam około 1h 30min. Jednośladem dojedziecie w niespełna 45 minut (ale będzie mocno pod górę).
- Autobus. Jadąc autobusem, wysiądźcie na przystanku Wisła Turystyczna – tuż przy ulicy Spokojnej.
- Pociąg. Jeśli wybierzecie się tutaj pociągiem, wysiądźcie na stacji Wisła Głębce. Podróż z Katowic (bez przesiadki) Kolejami Śląskimi zajmie Wam niespełna 2h. Ze stacji dotrzecie na ulicę Spokojną w 25 minut.
- Samochód. Właściwie możecie dojechać pod samiuśką Krzakoską Skałę samochodem. Do punktu widokowego prowadzi asfaltowa droga, więc nie będziecie mieć problemu z poruszaniem się po niej autem. Tylko uważajcie, bo momentami jest naprawdę wąsko.
Kobyla – szczyt – ciekawostki i wskazówki
- Na Krzakoskiej Skale odwiedził nas mały (niegroźny) kundel, który przybiegł z nieogrodzonego gospodarstwa znajdującego się przy punkcie widokowym. W drodze powrotnej z kolei niespodziewanie napotkaliśmy owczarka australijskiego, który “obszczekał” nas ze swojego podwórka. I nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że brama wjazdowa na prywatną posesję była otwarta. Jeśli więc boicie się psów (tak jak Wiolczi), to weźcie pod uwagę, że właściciele domów nie zawsze dbają o bezpieczeństwo przechodniów i często zostawiają otwartą furtkę, co dla turysty kończy się niechcianym spotkaniem z nieznajomym czworonogiem.
- Krzakoska Skała słynie nie tylko z pięknych widoków, drewnianej ławeczki oraz rzeźby Juliana Ochorowicza. To także najbardziej znana ściana wspinaczkowa w Beskidzie Śląskim. Jej naturalna budowa sprawia, że jest idealnym miejscem do uprawiania tego sportu.
- Skałka na Kobylej mierzy aż 15 metrów. W związku z tym, stojąc na krawędzi, lepiej uważajcie na siebie. Bądźcie ostrożni, zwłaszcza kiedy pada deszcz, sypie śnieg lub wieje silny wiatr.
- Drewnianych ławeczek, z których możemy podziwiać górskie widoki, jest w Wiśle więcej. Oprócz Krzakoskiej Skały znajdziecie je również na Cieńkowie, Stożku, Soszowie, Czuplu i Cieślarze.
- Idąc na Krzakoską Skałę z Wisły Głębce, znaleźliśmy idealne miejsce piknikowe z takimi oto widokami. Kawa i ciasto na takiej polanie smakują o niebo lepiej!
Kobyla – Beskid Śląski – opinie
- Patrix – 10/10. Biorąc pod uwagę, że zdobycie tej góry zajmuje jedynie 45 minut, a czekam na nim tak piękny widok panoramy miasta, daje 10/10. Niewielki wysiłek sprawi, że spędzicie miły czas ciesząc się wspaniałymi widokami panoramy miasta i pobliskich górskich szczytów.
- Wiolczix – 8/10. Skałka na Kobylej mocno mnie zaskoczyła. Drewniana rzeźba oraz ławka na szczycie są bardzo urocze, a panorama okolicy z punktu widokowego po prostu niesamowita. Równie niepozorny okazał się jakiś czas temu Nosal. Jeśli nie chcecie się zmęczyć lub nie możecie zbyt długo chodzić po górach, a chcecie podziwiać niezwykłe widoki, Krzakoska Skała na Kobylej jest w zasięgu Waszej ręki (i nóg). Wystarczy tylko przyjechać do Wisły. : )
Krzakoska Skała – najczęściej zadawane pytania
Krzakoska Skała – jak dojechać? Krzakoska Skała – jak wejść?
Na Krzakoską Skałę w Wiśle dotrzecie niebieskim szlakiem. My dostaliśmy się na nią z dzielnicy Wisła Głębce. Spacer rozpoczęliśmy na ulicy Spokojnej i po około 45 minutach zameldowaliśmy się przy punkcie widokowym. Do Skałki na Kobylej możecie też dojść przez Wisłę Jawornik, Wisłę Dziechcinkę lub schodząc z Soszowa.
Co jest na Krzakoskiej Skale?
Na Krzakoskiej Skale znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego. Stoją tutaj także dwa charakterystyczne drewniane elementy: ławeczka z napisem “I <3 Wisła” oraz rzeźba Juliana Ochorowicza. Krzakoska Skała, znana jako Skałka na Kobylej, pełni również funkcję ścianki wspinaczkowej.
Drewniana ławeczka Wisła – gdzie?
Drewniane ławeczki znajdują się w kilku malowniczych punktach w Wiśle. Możecie je spotkać w takich miejscach jak: Cieńków, Cieślar, Czupel, Soszów oraz Stożek.
Jakie góry w Wiśle? Jakie szczyty z Wisły?
Wisła to świetna baza wypadowa dla górskich wędrowców. Będąc tutaj, musicie zdobyć: Trzy Kopce Wiślańskie, Stożek, Soszów Wielki, Baranią Górę, Malinowską Skałę oraz Wierch Skalnity (Skolnity). W sąsiednim Ustroniu wejdźcie na Czantorię, a ze Szczyrku zdobądźcie Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego.
Kobyla – Beskid Śląski – mapa
Krzakoska Skała, czyli Skałka na Kobylej, położona jest w Pasmie Stożka i Czantorii na Osiedlu Kobyla w Wiśle.