Rezydencja Prezydenta RP, zwana też pieszczotliwie Zameczkiem w Wiśle, zaskoczyła nas swoim… niezbyt bogatym wnętrzem. Ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Spodziewaliśmy się marmurów, złota i czerwonych dywanów, a zastaliśmy elegancki, minimalistyczny wystrój. Chodźcie z nami, zobaczyć, gdzie rezyduje głowa państwa. I w jakich wyjątkowych okolicznościach przyrody.
W województwie śląskim czeka na Was masa atrakcji. Musicie koniecznie je zobaczyć!
Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle – zdjęcia
Na początek dwa słowa wyjaśnienia. Obiekt, jakim jest Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle, składa się z Zamku Górnego, Kaplicy Świętej Jadwigi Śląskiej oraz Zamku Dolnego z Gajówką. Te pierwsze dwa budynki są udostępnione zwiedzającym i to właśnie je Wam zaprezentujemy. Dwa kolejne pełnią funkcje konferencyjne, restauracyjne, hotelowe – można więc je odwiedzić, ale próżno szukać ich na trasie zwiedzania.
Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle powstawała w latach 1929-1931, a więc niemal 100 lat temu. Była ona darem Ludu Śląskiego dla ówczesnej głowy państwa, czyli Ignacego Mościckiego. Autorem projektu tej zacnej budowli był znany w tamtych czasach architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Już w progu, a właściwie w widocznym powyżej hallu głównym, można z łatwością dostrzec elementy charakterystyczne dla panującego wówczas stylu modernistycznego.
Czym konkretnie cechował się modernizm? Przede wszystkim stawiano na funkcjonalność i minimalizm. Wystarczy spojrzeć na salę Andrzeja Pronaszki. Widać w niej prostą sofę, skromne fotele i stolik, a także niezbyt zdobny fortepian. Całość dopełniają stonowane kolory na ścianach. Wystrojowi Zameczku bliżej do IKEA niż do pałacu w Wersalu. I to zaskakuje chyba wszystkich zwiedzających, którzy przychodząc tutaj, nie sprawdzili, co kryje jego wnętrze.
Z reprezentacyjnej werandy kierujemy się do jadalni, gdzie posiłki z prezydentami Polski jadali znani i lubiani goście ze świata polityki czy kultury. Oprócz ogromnego owalnego stołu, przy którym aż chciałoby się zasiąść, uwagę zwracają duże, solidne okna. Są one ze sobą połączone i rozciągają się na niemal na całą ścianę. Doskonałe doświetlenie pomieszczenia sprawia, że staje się ono optycznie większe oraz bardziej przestronne.
Z jadalni przechodzimy przez salon wypoczynkowy z telewizorem wprost do niewielkiego saloniku kominkowego. Pani Przewodniczka, niestety, nie zdradziła nam czy obecny prezydent w wolnym czasie rąbie drwa, “dokłada do pieca” i rozpala ogień (nie tylko w sercach wyborców). Podzieliła się z nami za to inną ciekawostką dotyczącą żyrandoli, lamp oraz kinkietów. Otóż w każdym z pomieszczeń wiślańskiego Zameczku znajduje się inne, specjalnie zaprojektowane oświetlenie. Koniecznie zwróćcie na nie uwagę w trakcie zwiedzania.
Rezydencja Prezydenta RP ma to do siebie, że nawet klatka schodowa wygląda w niej jednocześnie i skromnie, i elegancko. Stopni jest całkiem sporo, bo budynek ma aż 5 kondygnacji. My jednak kończymy “wspinaczkę” na pierwszym piętrze. Klimat się nieco zmienia. Na dole mieliśmy pomieszczenia reprezentacyjne, tutaj czuć atmosferę pracy, ale i relaksu.
Jako pierwszy odwiedzamy gabinet prezydenta RP. Uwagę szczególnie przykuwają tutaj ciekawie zdobione meble z przeszklonymi frontami. Nietrudno dopatrzeć się w tym pomieszczeniu motywów modernistycznych – minimalizm, prostota i światło aż biją oczach. My jednak zwracamy uwagę na coś innego, a mianowicie kwiaty doniczkowe. Zameczek w Wiśle zdobi mnóstwo przepięknych roślin, które doskonale znamy z domowych hodowli. W Rezydencji Prezydenta osiągają one jednak gigantyczne rozmiary. Ktoś tutaj musi doskonale dbać o te żywe eksponaty.
Pokojem, który niczym wehikuł czasu przenosi wszystkich zwiedzających do okresu dwudziestolecia międzywojennego, jest gabinet prezydenta Ignacego Mościckiego. Wieść gminna niesie, że można tutaj zobaczyć w pełni oryginalne wyposażenie. Stojąc za widocznym na zdjęciu biurkiem, mamy wrażenie, jakbyśmy cofnęli się do początków XX wieku. Patrząc na starą maszynę do pisania, pożółkłe gazety czy aparaty telefoniczne z tarczą, naprawdę czuje się powiew tamtych lat.
Najwyższa pora na wizytę w miejscu, do którego nawet król prezydent chadza piechotą, czyli salon kąpielowy wraz z toaletą w oddzielnym pomieszczeniu. W samym centrum pierwszego z pomieszczeń znajduje się wanna. Jej widok już od progu zachęca do odprężającej kąpiel. Oczywiście takie luksusy mogą spotkać tylko gospodarza lub jego gości, nie turystów. Jeśli wodne zabiegi okażą się zbyt męczące, wskazany jest relaks na specjalnie przeznaczonej do tego sofie. Meble do odpoczynku oraz widoczne przez okna okoliczne lasy i góry sprawiają, że panuje tu atmosfera leśnego spa.
Kolejna ciekawostka czeka na nas w toalecie. Czy wypada pokazywać takie miejsce? Owszem, jeśli świadczy o dbaniu o czystość i higienę. A okazuje się, że tak właśnie jest z prezydencką toaletą, bowiem już w latach 30. XX wieku znajdował się w niej bidet. Ale to nie jedyny “cud techniki” Zameczku w Wiśle. Już niemal 100 lat temu był on wyposażony we własną dwukomorową oczyszczalnię ścieków. Całkiem postępowo, prawda?
Ostatnim punktem zwiedzania wnętrza rezydencji jest salonik myśliwski. Całkiem uroczy, gdyby nie leśne trofea, które go zdobią. Chwilę później opuszczamy wnętrze Zameczku w Wiśle i udajemy się na dziedziniec, skąd Pani Przewodniczka prowadzi nas do Kaplicy pw. św. Jadwigi Śląskiej. Obiekt ten znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Co ciekawe, służy przedstawicielom dwóch wyznań – katolikom oraz luteranom.
Wnętrze kaplicy jest dosyć skromne i surowe. Centralny punkt stanowi ołtarz, po którego bokach umieszczono dary przekazane przez prezydentów lub pierwsze damy (Jolantę Kwaśniewską, Aleksandra Kwaśniewskiego, Marię Kaczyńską, Andrzeja Dudę). Wierni mogą w każdą w niedzielę wziąć udział w nabożeństwach odprawianych w kaplicy – o 10:30 w ewangelickim, a o 12:00 w katolickim. Wejść można oczywiście za okazaniem dowodu osobistego.
Na tym kończy się nasza wizyta w Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle. Opuszczając teren, mijamy jeszcze korty tenisowe, które znajdują się tutaj od początku istnienia Zamku. Przy bramie wjazdowej rozglądamy się wokół – widoki zapierają dech w piersiach. Cóż, bycie prezydentem to naprawdę fajna robota! ; )
Rezydencja Prezydenta Wisła – bilety
Zwiedzanie Zamku Wisła jest bezpłatne. Wymaga jednak wcześniejszych zapisów. Rezerwacji możecie dokonać telefonicznie (pod numerem 33 854 65 00) lub mailowo (zamekwisla@zamekwisla.pl). Z uwagi na duże zainteresowanie zwiedzaniem Rezydencji Prezydenta RP, polecamy kontaktować się z obiektem z minimum tygodniowym wyprzedzeniem.
Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle – godziny otwarcia
- Zwiedzanie Rezydencji Prezydenta RP możliwe jest wyłącznie w określone dni w wyznaczonych godzinach, a konkretnie od środy do soboty o 11:00, 12:30 i 14:00.
- Istnieje także możliwość zorganizowania odpłatnego zwiedzania poza wyżej wymienionymi terminami. W tej sprawie należy kontaktować się bezpośrednio z administracją Zamku.
Zamek Wisła – czas zwiedzania
Zwiedzanie Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle zajmuje około 1 godziny (+/- 45 minut spaceruje się po wnętrzu Zamku, +/- 15 minut – po dziedzińcu oraz kaplicy).
Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle – dojazd
Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle znajduje się przy ulicy Zameczek.
- Pieszo/rower. Tradycyjnie zachęcamy do ekologicznych wycieczek pieszych i rowerowych. Zamek w Wiśle dzieli niespełna 9 kilometrów od Rynku w Wiśle – to około 2 godziny spacerem lub 25 minut jednośladem w pięknych okolicznościach górskiej przyrody.
- Autobus. Najbliższe przystanki autobusowe znajdują się około 20-25 minut spacerem od Rezydencji Prezydenta. Niestety, rozkłady jazdy są nam nieznane. Bezpośrednio pod obiekt nie dojeżdża, niestety, komunikacja publiczna.
- Pociąg. Jeśli planujecie wycieczkę pociągiem, najbliższa stacja kolejowa to Wisła Głębce. Ale stąd czeka Was jeszcze stosunkowo długi spacer do Zameczku w Wiśle – około 1h 30 min. Oczywiście widoki wynagrodzą Wam odległość. 🙂
- Samochód. Nie po raz pierwszy auto okazuje się najdogodniejszym środkiem transportu w górach. Dotrzecie nim pod samą bramę Zamku w Wiśle. Naprzeciwko będzie na Was czekać darmowy parking.
Rezydencja Prezydenta Wisła – ciekawostki i wskazówki
- Zameczek Wisła nie jest wyłącznie “sezonową rezydencją” prezydenta. Odbywają się tu także wizyty państwowe, konferencje, narady, spotkania, eventy czy imprezy rekreacyjne. Obiekt świadczy również obsługę hotelową. Co to oznacza? Że każdy z nas może nocować lub “balować” na terenie Zamku. I to po
królewskuprezydencku! Po uprzedniej rezerwacji i odpłatnie, rzecz jasna. - W 2024 roku Zamek w Wiśle został udostępniony przez prezydenta dzieciom oraz młodzieży z terenów dotkniętych powodzią. Kilkudziesięcioosobowym grupom zaoferowano bezpłatny pobyt z wyżywieniem w ramach “zielonych szkół”. Szanujemy KPRP za ten miły gest.
- Poniżej możecie podziwiać dzieło sztuki wykonane przez Górali z Zakopanego dla prezydenta Andrzeja Dudy w 2019 roku. To jeden z darów przekazanych przez polityków, o których wspominaliśmy w relacji ze zwiedzania. W realu szukajcie go na ścianie po prawej stronie od ołtarza.
Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle – opinie
- Patrix – 6/10. Spodziewałem się epickiego miejsca, a okazało się, że Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle nie zmieniła się od stu lat, a co za tym idzie jest dość skromna i old-schoolowa. Zameczek jest położony w niezwykle urokliwym miejscu – otaczająca natura pozwala odetchnąć. Fajnie zobaczyć wnętrza, w których odpoczywa i spotyka się z innymi politykami prezydent. Ciekawie było zobaczyć to miejsce, natomiast nie spodziewajcie się “fajerwerków”. Pani przewodniczka, z którą zwiedza się rezydencje, przypomina charakterem nauczycielkę historii z lat ’90 – albo się lubi taki styl oprowadzania, albo nie. Mi średnio przypadł do gustu.
- Wiolczix – 7/10. Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle to nietypowy obiekt. W niczym nie przypomina Pałacu Prezydenckiego – ani z zewnątrz, ani wewnątrz. Pozytywnie zaskoczył mnie klasyczny, dosyć “skromny” wystrój tego miejsca. Doceniam oczywiście zmysł artystyczny architekta i projektanta wnętrz, choć mnie osobiście ten styl nie przekonuje. (Ale to nie mnie ma przekonywać, tylko kolejnych prezydentów.) Co najbardziej podoba mi się w Zamku w Wiśle? Położenie. Widoki z okna są po prostu cudne. Gdybym miała taką możliwość, uciekałabym tu chyba od miejskiego zgiełku w każdy weekend, żeby się wyciszyć, odpocząć i nacieszyć oko widokami. Na szczęście nie muszę, bo od pewnego czasu sama tutaj mieszkam. 😉 Turystycznie rzecz oceniając: raczej nie jechałabym z drugiego końca Polski, żeby zwiedzić Zameczek, ale gdybym była w okolicy, na pewno bym zajrzała.
Zamek Wisła – najczęściej zadawane pytania
Gdzie prezydent ma rezydencje?
Oficjalne rezydencje prezydenta RP to: Pałac Prezydencki w Warszawie, Zespół Rezydencji Prezydenta RP Belweder w Warszawie, Rezydencja Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle – Narodowy Zespół Zabytkowy, Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku.
Czy można zwiedzać rezydencję prezydenta w Wiśle?
Tak, Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle jest otwarta dla turystów. Darmowe zwiedzanie z przewodnikiem organizowane jest od środy do soboty o 11:00, 12:30, 14:00. Rezerwacji można dokonywać telefonicznie lub mailowo (0-33 854-65-00, zamekwisla@zamekwisla.pl) z minimum tygodniowym wyprzedzeniem.
Rezydencja Prezydenta RP Wisła – co zobaczyć?
W Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle można zwiedzać Zamek Górny z dziedzińcem oraz drewnianą Kaplicę pw. św. Jadwigi Śląskiej. Wewnątrz Zamku można podziwiać: hall główny, salonik myśliwski, salę Andrzeja Pronaszki, jadalnię, salon wypoczynkowy, klatkę schodową, gabinety (prezydenta RP oraz Ignacego Mościckiego) i salon kąpielowy. W drewnianej kaplicy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ołtarz. Na zewnątrz znajduje się elegancki dziedziniec, a cała rezydencja otoczona jest bujną zielenią i majestatem gór.
Czy prezydent jest w Wiśle?
Gdzie obecnie przebywa prezydent – nie wiadomo. : ) Dokładną lokalizację zna chyba tylko on sam i jego najbliżsi. W Wiśle natomiast na pewno znajduje się Rezydencja Prezydenta RP. Jak udało nam się ustalić – głowa państwa od czasu do czasu przebywa w tutejszym Zamku, gdzie przyjmuje gości z kraju i zagranicy. Obecny prezydent lubi także wypoczywać w pięknych okolicznościach przyrody, zwłaszcza zimą, ze względu na bliskość tras narciarskich.
Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle – mapa
Rezydencja Prezydenta RP znajduje się w Wiśle Czarne, na stoku Zadniego Gronia.