Ruchome wydmy koło Łeby

ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
Bez limitu cenowegoDo 100 złDo 20 złDo 50 złPomorskieTrójmiasto

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość oddanych głosów: 0

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

A teraz zagadka! Udają małą pustynię, ale tak naprawdę wcale nią nie są. Co roku wędrują coraz dalej, zasypując kolejne leśne tereny. Są potężne i nie da się ich zatrzymać. Mimo to turyści wprost je uwielbiają i każdego sezonu tłumnie odwiedzają. Co to takiego? Słynne ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym.

Szukacie inspiracji? Najlepsze pomysły co robić w Trójmieście i okolicach!

Ruchome wydmy – co to jest?

Na początek w dwóch zdaniach wyjaśnimy, skąd się biorą ruchome wydmy. Czy ich przemieszczanie się zawdzięczamy magii albo siłom nadprzyrodzonym? Niezupełnie. Ciągle wiejący nad Bałtykiem wiatr nieustannie przedmuchuje drobne ziarenka piasku ze szczytów wydm. To powoduje ich wędrówkę na wschód. I to dosyć szybką – co roku przesuwają się nawet o 1,6 metra.

ruchome wydmy park narodowy

Ruchome Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Nadbałtyckie ruchome wydmy to największy tego typu obszar w Europie. Najwyższą z piaszczystych gór jest Wydma Łącka, która osiąga wysokość około 42 metrów. Trudno precyzyjnie ją określić, ponieważ piasek cały czas się przesypuje. Kiedy staniecie na szczycie, poczujecie się jakbyście byli jednocześnie na dachu świata, na pustyni, nad jeziorem i nad morzem. A to dlatego że pas wydm położony jest na wąskiej mierzei pomiędzy jeziorem Łebsko i Morzem Bałtyckim. Niesamowita sprawa i niespotykany widok. Można tutaj trochę pospacerować, poczuć piasek w butach i nacieszyć się widokiem naturalnego krajobrazu, niezniszczonego przez człowieka.

ruchome wydmy co to jest

Słowiński Park Narodowy – bilety

Ruchome wydmy znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Wejściówki kupicie w kasie (przy wejściu w Rąbce) lub online.

  • Bilet normalny kosztuje 9,00 zł.
  • Bilet ulgowy kosztuje 4,50 zł.

Park udostępniany jest przez cały rok od świtu (godziny przed wschodem słońca) do zmierzchu (godziny po zachodzie słońca).

ruchome wydmy Łeba

Ruchome wydmy, Łeba – dojazd

Na Wydmę Łącką dostaniecie się z miejscowości Rąbka sąsiadującej z Łebą.

  • Samochód. Jeśli przyjedziecie tutaj autem, musicie zostawić je na parkingu oddalonym około 6 km od celu. Następnie czeka Was spacer (lasem bądź wzdłuż morza) albo dojazd meleksem.
  • Rower. My odwiedziliśmy ruchome wydmy w czasie wycieczki rowerowej wzdłuż wybrzeża. Na naszych dwóch kółkach dojechaliśmy ścieżką pod samą Górę Łącką, przy której znajduje się bezpłatny parking dla rowerzystów.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy – ciekawostki i wskazówki

  • Ruchome wydmy są super, ale to atrakcja na maksymalnie godzinkę (wliczając już zrobienie kilku pamiątkowych fotek). Zastanawiacie się, co jeszcze można zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym i okolicach? Jeśli chodzi o atrakcje przyrodnicze, obowiązkowo jezioro Łebsko i Gardno. W Czołpinie (pomiędzy Rowami a Łebą) znajduje się 25-metrowa latarnia należąca do słynnego Szlaku Latarni Morskich. Wielbicielom przyrody i historii spodoba się z pewnością Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego z siedzibą w Smołdzinie oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w miejscowości Kluki.
  • Jakie zwierzę kojarzy Wam się z pustynią? Pewnie wielbłąd. A jakie zwierzę kojarzy nam się z ruchomymi wydmami? Lis. Tego rudzielca spotkaliśmy przy samym wejściu. Sprawia wrażenie oswojonego, nie boi się zbliżyć do turystów i wyraźnie liczy na smakołyki. Jest przeuroczy, ale nie dajcie się zwieść. Pamiętajcie, że dzikich zwierząt nie powinno się ani dokarmiać (tracą łowczy instynkt), ani do nich zbliżać (wścieklizna alert).

Słowiński Park Narodowy zwierzęta

Ruchome wydmy – opinie

  • Patrix – 7/10. Widok bardzo ładny. Ruchome wydmy wyglądają niczym pustynia. Idąc nimi pod górę czuje się przygodę pod stopami. Niestety nic poza wydmami nie ma tam do zobaczenia – idzie się 6 km w jedną stronę, żeby pochodzić po wydmach 30 minut.
  • Wiolczix – 9/10. Bardzo egzotyczny krajobraz jak na polskie warunki. Dzięki ruchomym wydmom i malowniczym jeziorom Słowiński Park Narodowy to chyba najpiękniejsza część polskiego wybrzeża. Musicie tu przyjechać.

ruchome wydmy nad Bałtykiem

Słowiński Park Narodowy – mapa

Ruchome Wydmy zlokalizowane są pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Łebsko.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…