Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie

Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek
Bez limitu cenowegoDo 100 złDo 50 złMazowieckiePolskaWarszawa

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 2

Oceń tę atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Odwiedziliśmy miejsce idealne dla dzieci i dorosłych. Małych i dużych. Chłopców i dziewczynek. Mężczyzn i kobiet. Oto jedna z najsłodszych i najurokliwszych atrakcji w Warszawie: Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek. Starsi będą mieli teraz okazję wrócić na chwilę do wspomnień z dzieciństwa. Młodsi – spróbować wyobrazić sobie świat pełen kreatywnych, analogowych rozrywek, całkowicie pozbawiony ekranów oraz Internetu.

Szukacie pomysłu na fajne spędzanie czasu? Najlepsze pomysły co robić w Warszawie i okolicy.

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek – zdjęcia

Warszawskie Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek mieściło się niegdyś w Pałacu Kultury i Nauki. Nie szukajcie go już w tej lokalizacji – zostało przeniesione z Centrum na Stare Miasto. Obecnie główna siedziba znajduje się przy ulicy Podwale 15, a Oddział Wystaw Czasowych – pod adresem Krzywe Koło 2/4. Dobra wiadomość jest taka, że jeden bilet łączony obowiązuje w obydwu miejscach.

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek – Oddział Główny, Podwale 15

My rozpoczynamy swoje zwiedzanie od Oddziału Głównego. Znajdują się tutaj dwie wystawy stałe: “W świecie dawnych domków dla lalek” oraz “Zabawki sakralne”. W szklanych gablotach zamknięte są dziesiątki miniaturowych budynków, mebli, urządzeń i akcesoriów. Błyskawiczny powrót do dzieciństwa gwarantowany już w progu.

Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek Podwale

Każdy domek dla lalek to unikalny projekt twórcy. Z daleka widać, że ktoś włożył w nie mnóstwo pracy i serca. Ręcznie robione miniaturowe dzieła sztuki nie zjechały z taśmy w fabryce – są więc naprawdę niepowtarzalne. Kiedy przyjrzycie się im z bliska, zobaczycie z jak wielką precyzją zostały wykonane pojedyncze dachówki, cegiełki czy okiennice.

Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek zdjęcia

Podobnie jest zresztą z wnętrzami. Nie chcemy narzekać, ale dzisiejsze “przemysłowe” domki dla lalek są proste i plastikowe. Te muzealne mają całe mnóstwo wyszukanych dekoracji i stylowych elementów wyposażenia. Tutaj nawet tapeta jest zdobiona kwiatami, a pościel wygląda jakby była zrobiona na “miniszydełku”.

Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek wideo

Wszystko pięknie, ładnie, ale im dalej w las, tym bardziej mamy wrażenie, że domki dla lalek powstawały głównie po to, aby przygotować dziewczynki do “typowo kobiecych” zawodów. Przyszłe “tradycyjne żony” mogły do bólu trenować zajmowanie się domem. Po kilku (młodzieńczych) latach spędzonych na takich rozrywkach, sprzątanie, gotowanie, pranie i prasowanie nie powinny mieć dla nich żadnych tajemnic.

wystawa domków dla lalek

Poza typowymi domkami, będącymi replikami mieszkań, w muzeum nie brakuje “miniaturowych zakładów pracy”. Do najciekawszych eksponatów w tej kategorii zaliczyliśmy między innymi szpital polowy, warsztat szklarza, salon fryzjerski oraz małą pocztę. Na tej ostatniej każda z mikroprzesyłek ma swój ręcznie napisany adres. Wow!

domki dla lalek Poczta Polska

Pamiętacie swoje ulubione bajki z dzieciństwa? “Za naszych czasów” jedną z najpopularniejszych dobranocek były Muminki. One także mają swój domek w muzeum. Ten pochodzi z lat 90. XX wieku i jest już (niestety) wykonany z plastiku, ale za to możecie go otwierać, zamykać i przenosić z miejsca na miejsce. Mobilne Muminki? Naszym zdaniem – petarda. W podstawówce zabieralibyśmy w odwiedziny do kolegów i koleżanek.

Muminki domek i figurki

Na deser pokażemy Wam jeszcze malutki domek, który całkowicie skradł nasze serduszka. Zdrobnienia są tutaj nieprzypadkowe: oto drewniana chatka Calineczki. Choć wygląda całkiem świeżo, powstała około 1960 roku – liczy więc ponad 60 lat! Przypomina trochę góralski domek z różanym ogrodem. Chętnie sami byśmy w takim zamieszkali.

drewniany domek dla lalek

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek – Oddział Wystaw Czasowych, Krzywe Koło 2/4

Po zobaczeniu ekspozycji stałych, czas na Oddział Wystaw Czasowych. Trasę z jednego miejsca do drugiego pokonujemy pieszo w zaledwie kilka minut. Zaraz po wejściu do środka okazuje się, że w pierwszym z pomieszczeń nie ma żadnych drzwi. Jak więc znaleźć obiecaną wystawę? Z pomocą przychodzi nam Miła Pani Kasjerka.

Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek Oddział Wystaw Czasowych

Uwaga, zdradzamy tajemnicę, z której samodzielnym rozwikłaniem nie powinniście mieć problemu, jeżeli znacie “Opowieści z Narnii”. Do kolejnego pomieszczenia wchodzimy przez… szafę. Musimy (a nawet chcemy) przyznać, że to naprawdę magiczne rozwiązanie. Za progiem czeka nas jednak małe rozczarowanie: cała ekspozycja w Oddziale Wystaw Czasowych zajmuje zaledwie jedno niewielkie pomieszczenie.

Warszawa muzeum domków dla lalek

Tradycyjnie jednak, zamiast marudzić, że mamy za mało rzeczy do obejrzenia, zaczynamy bardziej wnikliwie zapoznawać się z dostępnym materiałem. Temat całkiem wdzięczny, bo aktualna wystawa czasowa nosi tytuł “ZABAWA W DOM – ulubione zabawki czasów PRL’u”. Cieszymy się, gdyż ta ekspozycja może przybliżyć nam okres w dziejach Polski, który tak często chwalą nasi rodzice i dziadkowie, wypowiadając słynne: “Za komuny to było!”.

Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek Oddział Wystaw Czasowych Krzywe Koło

No właśnie, to co było za tej komuny? Jeśli chodzi o dziecięce zabawki, na pewno dużo kolorów i jeszcze więcej plastiku. Tutaj także trudno oprzeć się wrażeniu, że wszelkie “dziecięce gadżety” miały przygotowywać najmłodszych do roli dorosłych. Dziewczynki mogły praktykować pracę w sklepie (ważąc i kasując do woli) czy cukierni (miksując, ile wejdzie).

Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek Oddział Wystaw Czasowych zdjęcia

PRL nie zapominał o chłopcach. Na przyszłych przodowników pracy czekały zestawy małych mechaników czy rzemieślników. Ale nie tylko! Powoli zaczynano dopuszczać zabawki służące beztroskiemu spędzaniu czasu, a nie tylko naśladowaniu zajęć dorosłych. Dowodem niech będą samochodziki i roboty z poniższego zdjęcia.

Muzeum Domków Lalek zabawki dla chłopców

Jaki eksponat zaskoczył nas najbardziej na wystawie rodem z PRL. Komplet łazienkowy! W małych wanienkach nie byłoby tak naprawdę nic niespotykanego, gdyby nie fakt, że towarzyszyła im mała, czarnoskóra laleczka. Czyżby to pierwsze oznaki szerzenia tolerancji i propagowania równości w czasach głębokiej komuny? Być może.

Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek w Warszawie

Podobnie jak w placówce na Podwalu, tak i na Krzywym Kole, najładniejszy wydał nam się najbardziej klasyczny eksponat, czyli drewniane klocki firmy Zorka. Może nie dorównują LEGO, ale na pewno skutecznie rozwijają kreatywność i wyobraźnię małego budowniczego (lub “małej budowniczej”). To kolejne niewielkie dzieło sztuki prosto z dziecięcego, analogowego świata.

klocki Zorka

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek – bilety i darmowe wejście

Ceny biletów do Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek prezentują się następująco:

  • bilet normalny – 42 złote.
  • bilet ulgowy – 30 złotych.
  • bilet rodzinny (4 osoby w tym min. 1 dziecko i min. 1 dorosły) – 120 złotych.
  • bilet grupowy (grupa powyżej 10 osób) – 25 złote.

Zakupione bilety są ważne przez dwa dni i umożliwiają wejście do obydwu oddziałów muzeum.

Z darmowego wejścia mogą skorzystać:

  • dzieci o wzroście do 100 cm.
  • dorośli, którzy ukończyli 100. rok życia. : )
  • opiekunowie grup zorganizowanych (1 opiekun na 10 osób).
  • pracownicy muzeów, członkowie ICOM oraz ICOMOS.
  • dziennikarze (legitymacje SDP, SDRP, FIJ, IFJ).
  • przewodnicy turystyczni (legitymacje państwowe, PTTK).
  • kombatanci, inwalidzi wojenni.
  • posiadacze kart WARSAW PASS.

domki dla lalek wystawa

Muzeum Domków Lalek w Warszawie – godziny otwarcia

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek otwarte jest codziennie w godzinach 09:00 – 19:00.

Wyjątkiem są następujące dni, w które placówka pozostaje zamknięta:

  • Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny.
  • Wszystkich Świętych (01.11).
  • wigilia oraz Święta Bożego Narodzenia (24-26.12).

Muzeum Domków Lalek

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek – czas zwiedzania

Szacowany czas zwiedzania to około 1 godziny.

Tak naprawdę samo rzucenie okiem na eksponaty zajęłoby Wam około 30 minut (i to w obydwu lokalizacjach). Jeśli jednak chcecie poczytać opisy (niektóre są naprawdę ciekawe), pozachwycać się kunsztem artystycznym twórców i poświęcić trochę czasu na nostalgię – zarezerwujcie sobie około 1 godziny (łącznie z przejściem między oddziałami).

Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek opinie

Muzeum Domków Lalek –  Warszawa – dojazd

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek mieści się w dwóch lokalizacjach na Starym Mieście w Warszawie, oddalonych od siebie o 300 metrów:

  • Oddział Główny w Pałacu Bazylianów przy ulicy Podwale 15.
  • Oddział Wystaw Czasowych w Kamienicy Rogozińskiej przy ulicy Krzywe Koło 2/4.

Jak najłatwiej do nich dotrzeć?

  • Tradycyjnie zachęcamy do ekologicznych wycieczek pieszych i rowerowych – muzeum znajduje się około 2,5 km od centrum Warszawy (25 minut spacerem lub 10 jednośladem).
  • W pobliżu znajdują się przystanki autobusowe: Kapitulna, Stare Miasto, Plac Krasińskich.
  • Jeśli chcecie przyjechać tramwajem – najbliżej będziecie mieć z przystanku Stare Miasto.
  • Podróżując metrem, wysiądźcie na stacji Ratusz Arsenał – w niespełna 15 minut spacerem dostaniecie się do muzeum.
  • Informacja dla przyjeżdżających samochodami: muzeum nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Dostępne są oczywiście płatne parkingi miejskie przy ulicy, ale ze względu na lokalizację i ruch samochodowy (albo wzmożony, albo ograniczony) polecamy korzystanie z naprawdę sprawnie działającej komunikacji zbiorowej.

Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek bilety

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek – ciekawostki i wskazówki

  • Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek z pewnością nie grzeszy powierzchnią. Mimo to mieści kolekcję około 150 historycznych eksponatów wraz z ich miniwyposażeniem. Pojedyncze “eksponaciki” moglibyśmy więc liczyć w tysiącach.
  • Dla tych, których mimo wszystko wystawa nie zadowala, mamy świetną wiadomość. Już wkrótce muzeum powiększy się o kolekcję gier planszowych i układanek. “Stay tuned”, jak mawiają blogerzy!
  • Eksponaty w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek pochodzą z prywatnej kolekcji gromadzonej przez kilkanaście lat.
  • Placówką zarządza Fundacja Belle Epoque, której celem jest propagowanie w społeczeństwie wiedzy na temat zabawek. Oprócz wystaw, organizowane są tutaj warsztaty, wydarzenia kulturalne, lekcje muzealne oraz konkursy. Piszemy o tym, ponieważ bardzo lubimy takie niecodzienne artystyczne inicjatywy.
  • Wśród “Zabawek sakralnych” w Oddziale Głównym znajdziecie między innymi kolekcję panien młodych w sukniach ślubnych z różnych epok, figurki rodziny Amiszów, a nawet Arkę Noego z całym inwentarzem.

lalka panna młoda

Muzeum Domków Lalek w Warszawie – opinie

  • Patrix – 6/10. Muzeum pozwala przenieść się do magicznego czasu dzieciństwa. Ręcznie robione zabawki wyglądają niesamowicie i imponują pod względem artystycznym. Jako “chłopak” też znalazłem kilka eksponatów, które mnie zainteresowały. To dlaczego oceniam Muzeum Domków Lalek w Warszawie na 6/10? Muzeum jest bardzo malutkie. Zwiedzenie całego zajmie od 30 do 60 minut. Uważam, że cena 35 zł nieadekwatna do długości trwania atrakcji.
  • Wiolczix – 9/10. W Muzeum Domków Lalek znów na chwilę poczułam się małą dziewczynką. To były dwie godziny prawdziwej beztroski! A przejście przez szafę to już w ogóle spełnienie marzeń z dzieciństwa. Ręcznie robione zabawki może nie są perfekcyjne, ale na pewno zachwycają. Przy prawie każdym eksponacie zastanawiałam się, jakim talentem, cierpliwością, pomysłowością i precyzyjnością trzeba być obdarzonym, żeby tworzyć takie miniarcydzieła. Jedyny minus to brak przestrzeni w obydwu lokalizacjach, przez co w czasie zwiedzania czułam się trochę klaustrofobicznie. Polecam dziewczynkom, chłopcom, kobietom i mężczyznom. : )

domki dla lalek Warszawa

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek – najczęściej zadawane pytania

Muzeum Domków Lalek – Pałac Kultury i Nauki (PKiN) – gdzie przeniesiono?

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek powstało w 2016 roku – mieściło się wówczas w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Zostało jednak przeniesione ze ścisłego centrum na Stare Miasto. Oddział Główny znajduje się w Pałacu Bazylianów przy ulicy Podwale 15, a Oddział Wystaw Czasowych w Kamienicy Rogozińskiej przy ulicy Krzywe Koło 2/4. Te dwa adresy dzieli zaledwie 300 metrów. Według nas nowa lokalizacja jest znacznie bardziej klimatyczna.

Muzeum Domków Lalek – bilety?

Bilet normalny do Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek kosztuje 35 złotych, ulgowy – 25 złotych, rodzinny – 99 złotych, a grupowy – 23 złote. Cena za zobaczenie takiego sentymentalnego zbioru eksponatów z pewnością nie jest wygórowana. : )

Muzeum Domków Lalek – darmowe wejście?

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek oferuje darmowej wejście: dzieciom poniżej 100 cm wzrostu, dorosłym powyżej 100. roku życia, posiadaczom kart WARSAW PASS, opiekunom grup zorganizowanych, pracownikom muzeów, dziennikarzom z legitymacją, przewodnikom turystycznym, kombatantom, inwalidom wojennym.

Ile czasu trwa zwiedzanie Muzeum Domków Lalek w Warszawie?

Pobieżne zwiedzanie Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek zajmie Wam około 30 minut. Bardziej wnikliwym zwiedzającym proponujemy zarezerwować około 1 godziny.

Muzeum Domków Lalek – czy warto?

Czy warto pójść do Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek? Ależ oczywiście. Obszerna kolekcja miniaturowych budowli zachwyca swoim pięknem oraz przywołuje wspomnienia. Krótkie opisy nie zanudzają zwiedzających, za to zawierają całą masę zwięźle sformułowanych ciekawostek. Eksponaty z powodzeniem zainteresują zarówno dorosłych, jak i dzieci, a to sprawia, że Muzeum Domków Lalek jest idealnym pomysłem na wycieczkę dla całych rodzin. Zwłaszcza wielopokoleniowych.

Czy Muzeum Domków Lalek jest interesujące / odpowiednie dla chłopców?

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek nie ma płci. Znajdzie się tutaj coś interesującego zarówno dla dziewczyn, jak i chłopców (niezależnie od wieku). Jeśli młodzi mężczyźni nie będą zainteresowani małymi żelazkami czy kuchenkami, to z może z większą ciekawością przyjrzą się miejscom pracy szklarza, rzeźnika lub mechanika? Klocki, roboty oraz samochody pewnie także nie umkną ich uwadze.

domki dla lalek

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek – Warszawa – mapa

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek działa w dwóch miejscach.
“Główną siedzibę” znajdziecie przy ulicy Podwale 15:

Oddział Wystaw Czasowych znajduje się przy ulicy Krzywe Koło 2/4:

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…