Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego
Bez limitu cenowegoDo 100 złDo 50 złPolskaWarszawa

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość oddanych głosów: 0

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Tym razem będzie poważnie, nostalgicznie, a miejscami po prostu smutno. Zabieramy Was do Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniającego słynne “63 dni chwały”.

Szukacie fajnych rzeczy, które można robić w wolnym czasie? Najlepsze pomysły co robić w Warszawie.

Muzeum Powstania Warszawskiego – zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego zaczęliśmy od telefonu do powstańca – jednej z wielu interaktywnych atrakcji. Przykładając słuchawkę do ucha i naciskając odpowiedni guzik, posłuchaliśmy autentycznych powstańczych wspomnień. Wypowiedzi są oczywiście odtwarzane, nie dzwonicie do kogoś “na żywo”, ale naprawdę działają na wyobraźnię.

Muzeum Powstania Warszawskiego telefon

Szybko orientujemy się, że muzeum architektonicznie utrzymane jest w klimacie wojennej Warszawy. Wszystkie trzy kondygnacje urządzone są w podobnym stylu. Surowe mury, granitowy bruk i sposób oświetlenia wnętrza sprawiają, że z łatwością przenosimy się do lat 40. XX wieku.

wystawa Akcja Burza

Niezwykłą atmosferę tworzą także zachowane, oryginalne fragmenty starych budynków czy murów. Albo na przykład taka replika niemieckiego bunkra zdobytego przez powstańców warszawskich. Oczywiście można wejść do środka i spojrzeć przez te małe okienka widoczne na zdjęciu poniżej.

powstania warszawskiego muzeum

Najbardziej rzucający się w oczy eksponat Muzeum Powstania Warszawskiego to replika samolotu Consolidated B-24 Liberator. Model wykonano w skali 1:1 – jest więc naprawdę imponujących rozmiarów i gwarantujemy, że nie przejdziecie obok niego obojętnie. Ciekawostka: do jego budowy wykorzystano oryginalne części prawdziwego Liberatora zestrzelonego przez wojska niemieckie w Małopolsce.

Muzeum Powstania Warszawskiego samolot

Oddzielne pomieszczenie zajmuje drukarnia, w której znajdują się (wciąż działające!) urządzenia drukarskie. To dzięki nim w czasie wojny powstawały ulotki z hasłami powstańczymi, obwieszczenia czy podziemna prasa. Jest tu też okazja zobaczyć klasyczną maszynę do pisania (Wiolczi marzy, że będzie mieć kiedyś podobny model w salonie).

1. Muzeum Powstania Warszawskiego Grzybowska

Przechodząc wzdłuż ekspozycji, nie sposób nie zauważyć “wystawy” składającej się z zachowanych opasek żołnierzy AK. Były to po prostu kawałki materiałów w biało-czerwonych barwach, które powstańcy nosili na ramieniu. Pod opaskami znajdują się nazwiska ich właścicieli.

opaska AK

W Muzeum Powstania Warszawskiego nie mogło oczywiście zabraknąć umundurowania walczących. Zobaczycie tutaj stroje zarówno żołnierzy, jak i sanitariuszek. Trzeba oczywiście pamiętać, że powstańcy nie mieli jednolitych mundurów, często walczyli w ubraniach cywilnych lub odebranych oddziałom niemieckim.

powstanie warszawskie mundur

Jednym z najistotniejszych elementów ekwipunku powstańca była lornetka. Przyrząd ten umożliwiał wypatrywanie wroga z dalekich odległości. Charakterystyczne dla walczących były też skórzane, zapinane torby na ramię.

Muzeum Powstania Warszawskiego atrakcje

Miłośnicy broni będą mieli okazję zapoznać się z uzbrojeniem powstańców. Wśród różnego rodzaju karabinów, rewolwerów i pistoletów znajdziecie między innymi polskiego VIS-a, znanego z wojennej “zakazanej” piosenki “Pałacyk Michla”.

Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie jest

W czasie niemieckiej okupacji istniało Polskie Państwo Podziemne na czele z rządem emigracyjnym w Londynie. Tak rozbudowana organizacja konspiracyjna, której schemat znajdziecie na zdjęciu poniżej, była absolutnym fenomenem na skale światową. Żaden inny okupowany kraj nie stworzył tego typu struktur.

przysięga żołnierzy AK

Pewnie większość z Was wie, że powstańcy warszawscy poruszali się po mieście nie tylko ulicami, ale też kanałami. Ich sieć umożliwiała transport materiałów, ułatwiała łączność, a także pomagała w ewakuacji ludności. Na jednej ze ścian możecie obejrzeć fotorelację upamiętniającą słynne wyjście walczących z kanałów.

Muzeum Powstania Warszawskiego zwiedzanie

Przechodząc pomiędzy kolejnymi ekspozycjami, w jednym z korytarzy Muzeum Powstania Warszawskiego natkniecie się na replikę kanału przełazowego (tzw. kolektora) z charakterystycznym ostrzeżeniem “Uwaga Niemcy!”.

Muzeum Powstania Warszawskiego co warto zobaczyć

Powstańcy przekazywali sobie informacje czy przedmioty za pomocą skrytek konspiracyjnych. W przechowywaniu rzeczy pomagali im cywile. Pod podłogą mieszkań czy w ciemnych piwniczkach ukrywane były prawdziwe “skarby”, między innymi broń, amunicja, dokumenty.

Muzeum Powstania Warszawskiego adres

W muzeum najbardziej “chwytają za serce”: Sala Małego Powstańca oraz prywatne listy autorstwa walczących warszawiaków. Nie mieli oni dostępu ani do telefonów komórkowych, ani do skrzynki mailowej. Wysyłali więc wiadomości pisane odręcznie na kawałkach papieru. Ich treść bywa naprawdę wzruszająca.

muzeum powstanie Warszawa

Zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego, z pewnością natkniecie się na zawieszone przy ekspozycjach kartki z kalendarza. Są na nich daty od 1 sierpnia do 2 października (czyli od wybuchu powstania do jego zakończenia). Na każdej z kartek znajduje się szczegółowy opis wydarzeń historycznych i ruchów powstańczych, które miały miejsce tego dnia. Nam nie udało się zebrać całej kolekcji, ale Wam – kibicujemy.

muzeum w Warszawie powstania warszawskiego

Powstanie Warszawskie – czy było warto?

Zanim przejdziemy do cen biletów, lokalizacji i ciekawostek, odpowiemy jeszcze bardzo krótko na pytanie, które każdego roku pada w mediach przy okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego: czy było warto je organizować? Generalnie rzecz biorąc, nie widzimy sensu zastanawiania się nad tym prawie 80 lat od jego wybuchu. Analizowanie przyczyn, przebiegu i skutków na pewno nic już w tym temacie nie zmieni. Wydaje nam się natomiast, że skoro kilkadziesiąt tysięcy Polaków w okupowanej od pięciu lat Warszawie, z całą świadomością przewagi zbrojnej przeciwnika oraz prawdopodobnych konsekwencji, uznało że warto walczyć, to znaczy, że było warto. I nam, żyjącym sobie teraz w najspokojniejszych czasach w historii, nic do tego. Możemy tylko podziwiać za odwagę i determinację.

Pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki, szef Oddziału II Komendy Głównej AK, doskonale wyjaśnił kiedyś potrzebę zorganizowania powstania przez warszawiaków: „Trzeba było przeżyć 5 lat okupacji w Warszawie, aby czuć to, co czuła ludność i żołnierze. Trzeba było żyć dzień po dniu, godzina po godzinie przez pięć lat w cieniu więzienia na Pawiaku, trzeba było w ciągu tych miesięcy widzieć, jak znikają przyjaciele jeden po drugim, odczuć za każdym razem skurcz serca w piersi, trzeba było codziennie słyszeć odgłosy salw tak, że się już przestawało je słyszeć, przyzwyczaić się do nich, jak do dzwonów kościelnych, trzeba było milcząco asystować na rogu ulicy w smutny zimowy wieczór lub świetlisty poranek wiosenny, przy egzekucji dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu przyjaciół, braci lub nieznajomych, wziętych przypadkowo z tłumu, spędzonych pod mur, z ustami zaklejonymi gipsem i oczami wyrażającymi rozpacz lub dumę. Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić”. Ostatnie zdanie znajdziecie na ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego i zdjęciu poniżej.

muzeum powstania Warszawa

Muzeum Powstania Warszawskiego – bilety

W poniedziałki wejście do Muzeum Powstania Warszawskiego jest darmowe.

W pozostałe dni ceny wejściówek przedstawiają się następująco:

 • bilet normalny – 30 zł.
 • bilet ulgowy – 25 zł.
 • bilet grupowy – 20 zł.
 • bilet z Kartą Dużej Rodziny – 10 zł / osobę.
 • zwiedzanie z przewodnikiem w języku polskim – 150 zł.
 • zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim / niemieckim / francuskim / rosyjskim / włoskim / hiszpańskim – 200 zł.
 • lekcja muzealna – 250 zł.
 • audioprzewodnik (wypożyczenie) – 10 zł.
 • audioprzewodnik (na własny smartfon) – 5 zł.

Muzeum Powstania Warszawskiego bilety

Muzeum Powstania Warszawskiego – godziny otwarcia

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarte jest od 10:00 do 18:00 we wszystkie dni tygodnia poza wtorkiem.

muzeum powstania Grzybowska

Muzeum Powstania Warszawskiego – dojazd

Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się przy ul. Grzybowskiej 79 na warszawskiej Woli. Lokalizacja ta jest świetnie skomunikowana z innymi dzielnicami miasta.

 • Zachęcamy do ekologicznych wycieczek pieszych i rowerowych – muzeum znajduje się niespełna 3km od centrum Warszawy.
 • W pobliżu znajdują się przystanki autobusowe o (mało zaskakującej) nazwie Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Jeśli chcecie przyjechać tramwajem – najbliżej będziecie mieć z przystanku Okopowa.
 • Podróżujący metrem powinni wysiąść na stacji Rondo Daszyńskiego – w kilka minut spacerem dostaniecie się do muzeum.
 • Informacja dla przyjeżdżających samochodami: Muzeum Powstania Warszawskiego nie ma własnego parkingu i znajduje się w strefie płatnego parkowania. W dni robocze w godzinach 08:00-18:00 należy więc opłacić postój w parkomacie lub online. Płatne parkingi prywatne znajdziecie również w pobliskich budynkach pod adresami: plac Europejski 1 (Warsaw Spire) oraz Jaktorowska 1 (wjazd od ulicy Karolkowej).

powstanie muzeum Warszawa

Muzeum Powstania Warszawskiego – ciekawostki i wskazówki

 • Pierwsze plany założenia Muzeum Powstania Warszawskiego zrodziły się już w latach 50. XX wieku. Rzecz jasna, z powodów politycznych, nie mogło być o tym mowy. Komuniści skutecznie blokowali wszelkie inicjatywy związane z upamiętnieniem bohaterstwa Polaków.
 • W 2002 roku Lech Kaczyński, ówczesny prezydent Warszawy, a późniejszy prezydent Polski, złożył obietnicę otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego przed 60. rocznicą wybuchu tego zbrojnego zrywu. Obietnicy dotrzymał – nowoczesna placówka w samym sercu Woli została otwarta 31. lipca 2004 roku.
 • W muzeum zgromadzono ponad 30 tysięcy eksponatów. Wśród nich znajdziecie między innymi broń, mundury, opaski żołnierzy AK, przedmioty codziennego użytku, dokumenty, autentyczne zdjęcia z okresu wojennego, ręcznie pisane listy, maszyny, a nawet zachowane fragmenty starych budynków.
 • Na terenie muzeum znajduje się kino. Obejrzycie w nim kilkuminutowy film “Miasto ruin”. Seans jest oczywiście w cenie wejściówki do muzeum.

powstanie warszawskie muzeum

Muzeum Powstania Warszawskiego – opinie

 • Patrix – 10/10. Bardzo wzruszające i nostalgiczne muzeum. Jest to niezwykłe miejsce poświęcone bohaterom, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce. Dziękuję.
 • Wiolczix – 10/10. Polska jest według mnie jednym z krajów o najciekawszej historii na świecie. A Muzeum Powstania Warszawskiego pozwala ją poznać w niezwykle klimatyczny, magiczny sposób. Przekraczając próg ogrodzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, zostaliśmy przeniesieni w całkowicie inny świat (na szczęście zupełnie nam nieznany). Oczywiście przez to, że eksponaty i “atrakcje” są bardzo realistyczne, z muzeum wyjdziecie pewnie w nostalgicznych i melancholijnych nastrojach, ale z pewnością warto odwiedzić je przynajmniej raz. Obowiązkowa pozycja na mapie zwiedzania stolicy – i to nie tylko dla prawdziwych patriotów.

Muzeum Powstania Warszawskiego opinie

Muzeum Powstania Warszawskiego – mapa

Muzeum Powstania Warszawskiego znajdziecie w dzielnicy Wola.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…