Muzeum kolei i pociągów – Stacja Muzeum w Warszawie

Stacja Muzeum
Bez limitu cenowegoDo 100 złDo 20 złDo 50 złPolskaWarszawa

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 1

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Czy wiecie, co to za miejsce w Polsce, gdzie pociągi nigdy się nie spóźniają, a jest ich tam całe mnóstwo? (Wiemy, że trudno w to uwierzyć, ale ono naprawdę istnieje.) Jest to Stacja Muzeum w Warszawie! Jeśli marzy Wam się “wsiąść do pociągu byle jakiego”, to chodźcie z nami.

Szukacie fajnych rzeczy, które można robić w wolnym czasie? Najlepsze pomysły co robić w Warszawie.

Stacja Muzeum w Warszawie (dawne Muzeum Kolejnictwa) – zdjęcia

Na dobry początek podróży w czasie – bileciki do kontroli, prosimy! Urocza (aczkolwiek bardzo statyczna) kasjerka będzie czekała na Was zaraz za progiem Stacji Muzeum. Zdecydowanie odradzamy podróż na gapę (prędzej za jeden uśmiech).

Stacja Muzeum bilety

Po obowiązkowej wizycie w kasie pora na… ustawienie zwrotnicy (spokojnie, tylko takiej wirtualnej, w swojej głowie). Do wyboru dwa kierunki: sala wystaw czasowych oraz skansen. My na dobry początek wybraliśmy drugą opcję (głównie dlatego, że Patryk już nie mógł się doczekać spotkania oko w oko z parowozami).

muzeum pociągów

Skansen Stacji Muzeum – TOP 5 eksponatów by Travel-Mates

W skansenie czekało na nas całe mnóstwo najróżniejszych skarbów kolei. Były to prawdziwe perełki transportu! Niektóre naprawdę oldskulowe! Jak to zwykle bywa, wybraliśmy swoich faworytów.

Miejsce 5. – Pług odśnieżny

Złotą piątkę otwiera sprzęt z 1980 roku. Mierzy ponad 16,5 metra długości, waży aż 64 tony. Wygląda trochę jak trójoki Minionek, a trochę jak parowóz Tomek (tak, ten z serialu animowanego “Tomek i przyjaciele”). Kontrastujące ze sobą żółto-niebieskie barwy wspaniale się komponują. Dzięki nim z pewnością doskonale było go widać na tle zasypanych torów, kiedy jak zwykle zaskoczyła polskich drogowców.

Stacja Muzeum pociągi

Miejsce 4. – Lokomotywa parowa Pm3-5

Wyprodukowana w Niemczech w 1940 roku. Masa parowozu w stanie służbowym to ponad 179 ton! W czasach swojej świetności była w stanie rozpędzić się do 150 km/h. Czy Wam też przypomina długą, obłą, zieloną gąsienicę z odstającymi uszami? To nie przypadek! Opływowy kształt skutecznie zmniejszał opór powietrza. Prawdziwy cud ówczesnej techniki.

Stacja Muzeum Warszawa

Miejsce 3. – Wagon dla palących

Podium otwiera wagon dla palaczy. W tym przypadku nie skupimy się ani na roczniku, ani na wadze, ani na wymiarach, a wyłącznie na przeznaczeniu. I wcale nie chodzi o to, że jesteśmy zwolennikami papierosów i jakoś specjalnie potrzebujemy takiego miejsca dla siebie. Wręcz przeciwnie. Taki wagon w składzie rozwiązuje co najmniej dwa problemy. Pierwszy – pasażerowie ryzykujący życie, wychylając się z papierosem przez otwarte cichaczem okienko. Drugi – zadymione pociągowe toalety, które często stają się dla nałogowców palarnią.

pociągi Warszawa

Miejsce 2. – Wagon artyleryjski

Jedyny zachowany w naszym kraju wagon artyleryjski pociągu pancernego. Prawdziwa bestia Stacji Muzeum. 60 ton (nie)żywej wagi. 12,5 metra długości. Pancerz gruby na 50-80 milimetrów. 2 haubice, 2 wieże obrotowe, 2 przeciwlotnicze karabiny maszynowe. Robi najbardziej tajemnicze i groźne wrażenie. Gdybyśmy mieli wybrać, który wagon chcemy zwiedzić od środka, ten byłby na pierwszym miejscu.

Stacja Muzeum wideo

Miejsce 1. – Wagon motorowy SN61-133

Wygląda na najstarszy eksponat, choć wcale nim nie jest. Został wyprodukowany w Budapeszcie w 1969 roku. Mierzy ponad 24 metry i waży niespełna 58 ton. Przy dobrych wiatrach jest w stanie rozpędzić się do 108 km/h. Mocna ingerencja “zęba czasu” wraz z postępującym procesem korozyjnym czyni go najbardziej urokliwym z eksponatów. Jeśli chcecie go zobaczyć w całej okazałości, spieszcie się. Obawiamy się, że w niedługim czasie (w najlepszym wypadku) pokryje się mchem i rdzą lub po prostu rozsypie.

Stacja Muzeum Towarowa Warszawa

Stacja Muzeum – pozostałe eksponaty

Nie samymi lokomotywami i wagonami Stacja Muzeum stoi. Żeby mogły one ruszyć z miejsca potrzeba przecież jeszcze dwóch nieodzownych elementów. Pierwszy z nich to silnik, a drugi – piec. Dopiero w skansenie zorientowaliśmy się, jak olbrzymie i skomplikowane są to urządzenia. Wiolczi próbowała dosięgnąć szczytu silnika, jednak przy 160 centymetrach wzrostu nie było jej to dane. Z kolei Patryk ewidentnie chciał dołożyć do pieca, jednak z wirtualnym opałem, trudno byłoby mu wykrzesać ogień.

Stacja Muzeum w Warszawie

Stacja Muzeum informacje

Stacja Muzuem – zwiedzanie

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tour de Skansen zamykamy z nieskrywanym zadowoleniem, a następnie kierujemy się w stronę sali wystaw. Tutaj robi się zdecydowanie bardziej muzealnie. Czeka na nas sporo zdjęć, opisów oraz ciekawych eksponatów (nie tylko małe modele taboru kolejowego, ale też zegary, stroje, sztandary, obrazy i wiele innych). Choć ze względu na zdecydowanie mniejsze rozmiary, nie robią już takiego dużego wrażenia jak olbrzymie lokomotywy i ogromne wagony.

Stacja Muzeum Towarowa 3

Jednym z ciekawszych pomieszczeń na mapie muzeum jest taka oto elegancka Recepcja Rządowa na Dworcu Głównym w Warszawie. Działa niczym wehikuł czasu – możecie bez problemu cofnąć się tutaj do epoki Polski Ludowej. “Komunistycznego klimatu” dostarczają peerelowskie klasyki: kultowe meble, ozdobna paproć i biało-czerwony bukiet.

muzeum kolei Warszawa

Stacja Muzeum to także skarbnica ciekawostek z niedalekiej przeszłości kolei. Spójrzcie na przykład na taki niepozorny eksponat. Choć z daleka wygląda na wiklinowe gniazdo owadów, w rzeczywistości jest to… semafor koszowy. O tym jak działa dowiecie się z opisu na zdjęciu. Gwarantujemy, że jest tutaj więcej takich zaskakujących przedmiotów.

Stacja Muzeum cennik

Po obejrzeniu statycznych eksponatów muzealnych, z pewnością będziecie spragnieni choćby najdrobniejszej aktywności. Oczywiście Stacja Muzeum wychodzi naprzeciw oczekiwaniom aktywnych zwiedzających. Przykład? Proszę bardzo! Oto nastawnica kostkowa łącząca część nastawczo-manipulacyjną z planem świetlnym. Jeśli marzyliście o tym, aby zostać dyżurnym ruchu, to stanowisko jest przeznaczone właśnie dla Was.

Stacja Muzeum zdjęcia

Stacja Muzeum Warszawa – bilety

Ceny biletów są niezwykle przyjazne zwiedzającym.

 • Bilet normalny – 18 zł.
 • Bilet ulgowy – 9 zł.
 • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + maksymalnie 3 dzieci do 18. roku życia) – 38 zł.
 • Dzieci do 7. roku życia wchodzą za darmo.

Uwaga! W każdy poniedziałek do Stacji Muzeum wchodzicie za darmo. Sprawdziliśmy tę opcję – działa.

Stacja Muzeum darmowe wejście

“Muzeum pociągów” w Warszawie – godziny otwarcia

Stacja Muzeum otwarta jest codziennie w godzinach 9:00-17:00.
Placówka działa nieprzerwanie, 7 dni w tygodniu, niczym nasze wspaniałe PKP. 😉

Stacja Muzeum godziny otwarcia

Stacja Muzeum w Warszawie – czas zwiedzania

 • Jeśli jesteście nastawieni na “porządne zwiedzanie”, zarezerwujcie około 2-3 godziny. “Porządne zwiedzanie” oznacza dokładne obejrzenie wystaw wewnątrz budynku oraz eksponatów w skansenie.
 • Jeśli jesteście nastawieni na “pobieżne zwiedzanie” (szybki spacer trasą zwiedzania i rzucenie okiem na poszczególne obiekty), wystarczy Wam 1-1,5 godziny.

Stacja Muzeum co zobaczyć

“Muzeum pociągów” w Warszawie – dojazd

Stacja Muzeum znajduje się przy ul. Towarowej 3 na warszawskiej Woli.

 • Tradycyjnie zachęcamy do ekologicznych wycieczek pieszych i rowerowych – muzeum znajduje się 2 km od centrum Warszawy (25 minut spacerem lub 10 jednośladem).
 • W pobliżu znajdują się przystanki autobusowe: Plac Zawiszy oraz Rondo Daszyńskiego.
 • Jeśli chcecie przyjechać tramwajem – najbliżej będziecie mieć z przystanków Plac Zawiszy lub Rondo Daszyńskiego.
 • Podróżując metrem, wysiądźcie na stacji Rondo Daszyńskiego – w 7 minut spacerem dostaniecie się do Stacji Muzeum.
 • Zdecydowaliście się na podróż pociągiem? Muzeum leży rzut beretem od stacji Warszawa Główna i Warszawa Ochota. I całkiem nie daleko od Warszawy Centralnej. Przyjechać pociągiem do muzeum pociągów? Klasa sama w sobie.
 • Informacja dla przyjeżdżających samochodami: przy Stacji Muzeum znajduje się bezpłatny parking (zaraz przed wejściem).

Stacja Muzeum dojazd

Stacja Muzeum Warszawa – ciekawostki i wskazówki

 • Stacja Muzeum organizuje przejazdy symulatorem lokomotywy. Niestety, ta atrakcja jest tak rozchwytywana, że nie udało nam się na nią zapisać (choć regularnie polujemy na bilety). Jeśli macie ochotę na przejażdżkę, uważnie śledźcie harmonogram jazdy. Może będziecie mieć więcej szczęścia. Koszt: 20 złotych.
 • Macie ochotę sprawdzić przed wizytą, czy aby na pewno warto pójść do Stacji Muzeum? Wejdźcie na oficjalną stronę placówki i wybierzcie się na wirtualny spacer.
 • Kolej uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych środków transportu. Słusznie, bo katastrofy na torach zdarzają się rzadko. Historia zna jednak tragiczne, często kuriozalne wypadki kolejowe, często wynikające z winy człowieka. Możecie szczegółowo poczytać o nich na wystawie w jednym z wagonów stojących na terenie skansenu.

muzeum kolei

“Muzeum pociągów” w Warszawie – opinie

 • Patrix – 8/10. Wizyta w Stacji Muzeum bardzo mi się podobała! Pociągi robią olbrzymie wrażeniem! Możliwość wejścia do maszyn środka dała mi mnóstwo radości. Zobaczenie prawdziwego silnika lokomotywy to również fajna atrakcja. Mały minus za to, że niektóre pociągi (np. wagon dla dyplomatów) są otwarte dla zwiedzających kilka dni w roku. Aby zwiedzić wnętrza wszystkich wagonów trzeba iść odwiedzić muzeum kilka razy.
 • Wiolczix – 7/10. Stacja Muzeum to cudowna atrakcja… dla pasjonatów kolei. Muzeum jest świetne, ale tylko wtedy jeśli jesteście mocno wkręceni w tematy “pociągowe”. Jeśli chodzi o część muzealną (wewnątrz), byłam wręcz przytłoczona ogromną ilością najróżniejszych eksponatów. Zdecydowanie bardziej kręcił mnie skansen (na zewnątrz). Stare lokomotywy i wagony mają swój klimat. Szczególnie te, które wyglądają jak pociąg do Hogwartu albo mają drewniane retro-wnętrze. Czuć w nich ducha starej kolei!

Stacja Muzeum opinie

Stacja Muzeum w Warszawie – najczęściej zadawane pytania

Gdzie można zobaczyć stare lokomotywy?

Stare lokomotywy można zobaczyć w wielu miejscach w Polsce. Jednym z najbardziej znanych jest Stacja Muzeum w Warszawie przy ulicy Towarowej 3. Miejsce to łączy w sobie klasyczne muzeum z wystawami stałymi i czasowymi oraz bogaty w eksponaty skansen. Poza starymi lokomotywami znajdują się w nim oldskulowe wagony o najróżniejszym pochodzeniu i przeznaczeniu.

Ile kosztuje bilet do Stacji Muzeum?

Bilet normalny do Stacji Muzeum kosztuje zaledwie 18 złotych, a ulgowy – 9 zł. Dzieci do 7. roku życia wchodzą bezpłatne.

Stacja Muzeum – kiedy darmowe zwiedzanie?

Darmowe zwiedzanie w Stacji Muzeum odbywa się w każdy poniedziałek. Za darmo to najuczciwsza cena, polecamy więc z niej skorzystać.

Stacja Muzeum – symulator lokomotywy?

Stacja Muzeum organizuje przejazdy symulatorem lokomotywy EU07 (od 2 do 6 razy w miesiącu). Cena biletu to 20 złotych. Czas przejażdżki wynosi 15 minut. Bilety można kupić online lub w kasie muzeum. Atrakcja cieszy się na tyle dużą popularnością, że wejściówki rozchodzą się w błyskawicznym tempie.

muzeum pociągów Warszawa

“Muzeum pociągów” w Warszawie – mapa

Stację Muzeum znajdziecie na warszawskiej Woli w pobliżu Placu Zawiszy i w niedalekiej odległości od Ronda Daszyńskiego.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…