Wystawa Body Worlds – Vital w Warszawie

Body Worlds
Bez limitu cenowegoDo 100 złMazowieckiePolskaWarszawa

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość oddanych głosów: 0

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

[Wystawę można było odwiedzić od grudnia 2022 do kwietnia 2023. Mamy nadzieję, że kiedyś znów zawita do Polski.] Czy widzieliście kiedyś prawdziwe zwłoki człowieka… od wewnątrz? Chcielibyście zobaczyć osmolone płuca palacza? A może zastanawiacie się, jak wyglądają poszczególne etapy rozwoju płodu człowieka? Te i inne atrakcje znajdziecie na słynnej wystawie Body Worlds – Vital w Warszawie.

Szukacie pomysłu na fajne spędzanie czasu? Najlepsze pomysły co robić w Warszawie.

Uwaga, ostrzegamy! Ten wpis zawiera obrazy i treści wyłącznie dla widzów i czytelników o mocnych nerwach oraz (nazwijmy to) niskiej wrażliwości.

Body Worlds – co to jest?

Body Worlds to wystawa stworzona z prawdziwych ludzkich ciał, szkieletów, mięśni, układów i organów poddanych skomplikowanemu procesowi plastynacji. Twórcy przygotowali ponad 160 różnych eksponatów.

Body Worlds Vital

Plastynacja – co to?

Plastynacja to rodzaj preparacji martwego ciała, dzięki któremu pozbywamy się z organizmu wody oraz tłuszczu, aby zachować naturalne kształty i kolory wnętrzności. Na zbliżeniu poniżej możecie dokładnie zobaczyć, jak wygląda struktura ciała poddanego temu skomplikowanemu procesowi.

plastynacja Warszawa

Gunther von Hagens – kto to?

Gunther von Hagens jest to niemiecki lekarz, anatom oraz patomorfolog, który jest autorem wystawy Body Worlds. Wokół tej tajemniczej postaci narodziło się mnóstwo kontrowersji i mitów. Naukowiec bywa nazywany Frankensteinem lub “Doktorem Śmierć”. Najczęstszym (nigdy niepotwierdzonym) zarzutem stawianym Hagensowi jest nielegalne pozyskiwanie ciał do przeprowadzanych badań.

Body Worlds czy prawdziwe

Body Worlds – najciekawsze eksponaty

Co szczególnie zapadło nam w pamięć na wystawie? Na pierwszym miejscu z pewnością czarne osmolone płuca palacza. Czegoś takiego nie zobaczycie na zdjęciach ze zwykłego badania RTG. A jeśli nie jesteście patomorfologami, to nie zobaczycie tego prawdopodobnie nigdzie indziej. Taki obrazek (w połączeniu z naprawdę ciekawym opisem) to świetny straszak dla nałogowych palaczy.

Body Worlds opis

Generalnie rzecz biorąc, cała wystawa ma bardzo profilaktyczny charakter. Nie dość, że zobaczycie na niej uszkodzone przez różne choroby części ciała, to jeszcze dostaniecie mnóstwo gotowych porad i wskazówek, jak takim schorzeniom zapobiegać. Zawał serca, nowotwór nerki, miażdżyca tętnic… Na Body Worlds – Vital jest okazja zobaczyć, jak rzeczywiście poszczególne choroby uszkadzają konkretne organy. To świetna motywacja, by zastosować się do udzielanych przez twórców wystawy wskazówek i zacząć o siebie dbać także od środka.

Body Worlds Warszawa

Drugą niezwykle ciekawą “atrakcją” jest też możliwość zobaczenia stadiów rozwoju ludzkiego płodu. Od maleńkiej istoty, która nie przypomina niczego człekokształtnego, po niemal noworodka. Tu określenie “cud poczęcia” albo “cud narodzin” nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Body Worlds wystawa Warszawa

Zaskoczeniem było dla nas również zobaczenie najmniejszych kości szkieletu człowieka. Wiecie, które to? Oczywiście młoteczek, kowadełko i strzemiączko, znajdujące się w uchu. Kosteczki wzięły nazwy od swoich kształtów. Czy rzeczywiście przypominają te miniaturowe narzędzia? Sami sprawdźcie – na wystawie lub zdjęciu poniżej. Jedno jest pewne: prawidłowe słyszenie byłoby bez nich niemożliwe.

Body Worlds PKiN

Stanęliście kiedyś przed odwiecznym dylematem: serce czy rozum? Na wystawie Body Worlds nie musicie wybierać, możecie zobaczyć jedno i drugie. Przekrój mózgu pozwoli Wam – bardzo dosłownie – zajrzeć w głąb czyjegoś umysłu. I to bez paranormalnych umiejętności.

Body Worlds Warszawa 2023

Niewątpliwym plusem Body World – Vital są dokładne opisy eksponatów. Dowiecie się z nich dokładnie, jak działają poszczególne organy. Twórcy podpisali też każdy z elementów danego narządu. Dzięki temu nie musicie sami szukać zastawki trójdzielnej serca albo zastanawiać się, która komora jest lewa, a która prawa. Tylko uważajcie z tym skrupulatnym czytaniem opisów. My przeczytaliśmy w zasadzie wszystko, co się dało, przez co spędziliśmy na wystawie niemal 3 godziny.

Body Worlds co to jest

Opinie na temat wystaw doktora von Hagensa są różne i najczęściej skrajne. Jedni nazywają jego ekspozycje prowokacją albo wręcz patologią. Drudzy twierdzą, że całe przedsięwzięcie jest niemoralne, bo ludzie, których możecie oglądać w gablotach, nigdy tak naprawdę nie zgodzili się na plastynację swoich zwłok. Inni zachwycają się unikalnym sposobem pokazania piękna ludzkiego ciała oraz artyzmem wystawy. Do której grupy należycie? Odwiedźcie osobiście Body Worlds – Vital w Warszawie i sami się przekonajcie.

plastynacja wystawa

Body Worlds – bilety

Ceny biletów na wystawę Body Worlds – Vital wahają się od 40-180 złotych.

 • Bilet normalny – 60 / 70 zł (poniedziałek-piątek / weekend).
 • Bilet ulgowy – 50 / 60 zł.
 • Bilet szkolny / dla osoby niepełnosprawnej – 40 / 50 zł.
 • Bilet rodzinny 2+2 – 150 / 180 zł.

Body Worlds Pałac KulturyBody Worlds Warszawa bilety

Wystawa Body Worlds w Warszawie – dojazd

Pałac Kultury i Nauki znajduje się w samym centrum Warszawy. Bez trudu dotrzecie tutaj wszelkimi środkami transportu.

 • Samochód. Na parking PKiN wjedziecie od ulicy Marszałkowskiej. Za godzinę postoju zapłacicie 6 złotych.
 • Metro. Wysiądźcie na stacji Centrum, stąd to już tylko kilka minut spacerkiem do celu.
 • Tramwaj i autobus. Najbliżej do PKiN będziecie mieć z przystanków Centrum, Dworzec Centralny, Metro Świętokrzyska czy Emilii Plater.
 • Pociąg. W zależności od przewoźnika, wysiądźcie na stacji Warszawa Centralna lub Warszawa Śródmieście.

rzeźby ze zwłokBody Worlds wystawa

Body Worlds – ciekawostki i wskazówki

 • Body Worlds to zdecydowanie najliczniej odwiedzana wystawa naukowa na świecie. Dotychczas zobaczyło ją ponad 50 milionów osób w różnych krajach świata (mniej-więcej tylu mieszkańców liczy łącznie Polska i Belgia).
 • Wystawa Body Worlds “wystąpiła” w jednym z filmów o Jamesie Bondzie. W jednej ze scen kultowego “Casino Royale” Daniel Craig biega pomiędzy plastynowanymi eksponatami.
 • Gunther von Hagens urodził się w 1945 roku na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich (obecnie miejscowość Skalmierzyce). Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w Niemczech. Odważnie deklaruje, że kiedy umrze, chciałby, aby jego ciało zostało poddane plastynacji. Może kiedyś będzie więc okazja zobaczyć w gablocie wnętrzności samego autora Body Worlds?

Body Worlds opinieBody Worlds exhibition

Body Worlds Vital – opinie

 • Patrix – 10/10. Wystawa Body Worlds jest bardzo niezwykła. Kiedy dowiedziałem się, że składa się z prawdziwych ludzkich ciał, to osłupiałem. Jednak zdecydowanie warto ją odwiedzić. Prawdziwe eksponaty znacznie bardziej obrazują działanie ludzkiego ciała niż rysunki w podręcznikach biologii. Jeszcze większy plus za porównanie zdrowych organów (np. mózgu) z chorymi. To jaki rzeczywisty wpływ na budowę organu mają wyżej wspomniane choroby, zapiera dech w piersiach.
 • Wiolczix – 9/10. W czasie wystawy Body Worlds Vital towarzyszyły mi naprawdę mieszane uczucia. Rzeczywiście jest ona niezwykłym połączeniem wielu różnych dziedzin. Tu w jednym miejscu spotyka się medycyna, anatomia i sztuka. Cała ekspozycja jest jednocześnie ultraciekawa i szokująca. Ultraciekawa, bo masz okazję zobaczyć “od wewnątrz” jak skomplikowaną i precyzyjną fabrykę stanowi ludzki organizm. Szokująca, kiedy zdajesz sobie sprawę, że ze wszystkich stron jesteś tak naprawdę otoczony martwymi ludźmi i ich zwłokami. Duży plus za edukacyjne przesłanie wystawy: twórcy pokazują chore narządy czy układy, ale też informują co zrobić i jak żyć, żeby zapobiegać różnego rodzaju schorzeniom. Brawo! Odejmuję jeden punkt za kontrowersje związane z pochodzeniem ciał i z legalnością ich wykorzystania. Tak czy inaczej uważam, że to jedna z najciekawszych i najbardziej edukujących wystaw, jakie widziałam. Zdecydowanie polecam.

Body Worlds 2023Gunther von Hagens wystawa

Wystawa Body Worlds Vital w Warszawie – mapa

Wystawę Body Worlds – Vital możecie zobaczyć w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ekspozycja znajduje się na IV piętrze.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…