Oto wystawa, na której przekonacie się, że nie taki pająk straszny, jak go malują. Nie zagwarantujemy Wam, że pozbędziecie się całkowicie lęku przed tymi stworzeniami, ale na pewno oswoicie się z ich widokiem. Jesteście odważni i zupełnie nie boicie się pająków? Będziecie mieli okazję potrzymać na dłoni włochatego ptasznika. Chodźcie z nami obejrzeć najciekawsze ośmionożne okazy.
Szukacie fajnych rzeczy, które można robić w wolnym czasie? Najlepsze pomysły co robić w Warszawie.
Wystawa Pająków – kod rabatowy
Na początek mały prezent od nas dla Was. Z kodem rabatowym JESIEN10 macie 10% zniżki na bilety na wystawy stałe do końca września 2024. Znajdziecie je w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki), Wrocławiu (Sky Tower), Poznaniu (Galeria Avenida).
Wejściówki kupicie klikając w ten link: Aktualne wystawy – Wystawa Pająków (wystawapajakow.pl)
Wystawa Pająków Warszawa – zdjęcia
Fascynująca Wystawa Pająków to wydarzenie ogólnopolskie. Stałe ekspozycje możecie odwiedzić w Warszawie, Poznaniu oraz Wrocławiu, a czasowe w Augustowie, Chwaszczynie, Elblągu, Gdyni, Jantarze, Kazimierzu Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Olsztynie, Sierakowicach, Zamościu, Żarach i Żywcu. Niezależnie od wybranej lokalizacji, czeka Was niesamowita przygoda.
My wybraliśmy się na Wystawę Pająków w Warszawie, która mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. Wizyta w tym miejscu to doskonały pomysł na rodzinną czy szkolną wycieczkę. Wyjątkowi ośmionożni mieszkańcy wystawy zaciekawią zarówno dzieci, jak i dorosłych. A opiekunowie dydaktyczni wprowadzą zwiedzających w niecodzienny, pajęczy świat.
Na terenie wystawy znajduje się ponad 50 terrariów zamieszkiwanych przez różne stawonogi. Dodatkowo na ścianach wiszą plansze 3D, dzięki którym przyswoicie masę wiedzy o pajęczakach. Ich autorzy postarali się, aby przekazać informacje w naprawdę interesujący i ciekawy graficznie sposób. W czasie tej lektury na pewno nie będziecie się nudzić.
Każdy z “żywych eksponatów” wystawy jest szczegółowo opisany na tabliczkach ze zdjęciem przedstawiciela swojego gatunku. Jeśli tylko zapoznacie się z ich treścią, będziecie wiedzieć, jaką długość może osiągnąć dany pająk; skąd pochodzi; jaki tryb życia prowadzi; jak bardzo jest jadowity. Po przeczytaniu wszystkich informacji, staniecie się prawdziwymi ekspertami.
Samodzielne zwiedzanie wystawy może być ekscytujące, ale my polecamy Wam udział w “żywej lekcji biologii” prowadzonej co godzinę przez opiekunów wystawy. Nie są to przypadkowi pracownicy, tylko autentyczni pasjonaci zwierząt. Nas do magicznego świata stawonogów wprowadził pan Marek, dla którego pająki to prawdziwi ośmionożni przyjaciele.
Już na początku zaskoczyło nas to, że aby wypatrzyć eksponaty w terrariach, musieliśmy się momentami nieco natrudzić. Większość z nich lubi życie w ziemi lub zacienionej kryjówce. Część ma ubarwienie łudząco podobne do podłoża lub drzewa, inne z kolei zachwycają kolorami. Poszczególne gatunki różnią się nie tylko wyglądem, ale też charakterem. Niektóre są szybkie, zwinne oraz skoczne, a pozostałe powolne, leniwe i flegmatyczne.
Na Wystawie Pająków znajdują się mieszkańcy aż 6 kontynentów, co nadaje zwiedzaniu charakter egzotycznej podróży. Już nie trzeba jechać w tropiki – tropiki czekają na Was w Pałacu Kultury. Spotkaliśmy tu nawet gatunki endemiczne: ptasznika wielobarwnego (Caribena versicolor) z karaibskiej Martyniki oraz niebieskiego ptasznika pawianiego (Monocentropus balfouri) z jemeńskiej Sokotry.
My tu gadu-gadu, a największa atrakcja Wystawy Pająków dopiero przed nami. Mamy oczywiście na myśli możliwość potrzymania na ręku włochatego ptasznika. Jak widzicie na zdjęciu, w rzeczywistości jest on wielkości dłoni dorosłego człowieka. Ale nie martwcie się – nawet małe dzieci są w stanie unieść ten słodki, owłosiony ciężar. Zastanawiacie się, jakie to uczucie?
Bardzo przyjemne, co zresztą widać po minie uśmiechniętego Patryka. Jeśli nigdy wcześniej nie trzymaliście takiego pająka na ręku, będzie to pewnie zaskakujące uczucie. A to dlatego, że ośmionożny włochacz jest wyjątkowo przyjemny w dotyku. Niemalże jak maskotka, którą aż chciałoby się przytulić. Oczywiście musicie uważać, bo zbyt mocny uścisk czy upadek, może zakończyć się dla zwierzaka tragicznie.
Oprócz samych pająków, na wystawie zobaczyliśmy także wylinkę jednego z ptaszników. Na początku pomyśleliśmy, że to jakiś wyjątkowy akrobata nakrył się odnóżami. Szybko jednak okazało się, że to tylko zewnętrzna część powłoki pajęczego ciała, która z różnych powodów jest regularnie zrzucana w procesie linienia. Taką wylinkę nietrudno pomylić z żywym ośmionogiem.
Na wystawie przekonacie się również, że pająki to także naprawdę kreatywni artyści. Potrafią precyzyjnie utkaną nicią opleść potężny konar albo wypełnić gęstą siecią całe terrarium. Pajęczyna stanowi także najgroźniejsze narzędzie zbrodni tych zwierząt. W połączeniu z jadem pozwala na unicestwienie nawet znacznie potężniejszej fizycznie ofiary.
Wystawa Pająków nie tylko ptasznikami stoi! Możecie tutaj spotkać również skorpiony. A tak przy okazji: niech Was nie zwiodą ostre szczypce, długi odwłok oraz myląca nazwa. Skorpiony należą do grupy pajęczaków, a nie skorupiaków. Znaczna większość z nich jest bardziej jadowita niż pająki. Ukąszenie skorpiona może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, dlatego w interakcję z tymi zwierzakami może wchodzić wyłącznie opiekun wystawy.
O ile jadowitość tych zwierzaków nie wzbudziła w nas zaskoczenia, o tyle ich fluorescencyjność – owszem. Jakie było nasze zaskoczenie, kiedy po skierowaniu promieni UV na całkowicie czarnego skorpiona, jego pancerz nagle stał się intensywnie niebieski. Coś niesamowitego, musicie to zobaczyć na żywo. Ale to nie jedyny skorpion-kameleon. W jednym z terrariów widzieliśmy jego “kuzyna”, od którego biła żółta, fluorescencyjna poświata.
Absolutnym zaskoczeniem na Wystawie Pająków był dla nas krocionogi. Trudno powiedzieć, żeby nas “zachwyciły”, ale dowiedzieliśmy się, że to naprawdę pożyteczne zwierzaki. Żywią się głównie rozkładającą się materią, więc można je nazwać prawdziwymi naturalnymi sprzątaczami. A do tego w żaden sposób nie szkodzą ludziom.
Czy Wystawa Pająków sprawi, że staniemy się hodowcami tych zwierzaków? Raczej nie. Na pewno jednak spojrzymy łaskawszym okiem na ośmionożnych gości, którzy bez zaproszenia wchodzą nam od czasu do czasu do mieszkania i wspinają się po ścianach, jakby były we własnym domu.
Wystawa Pająków w Warszawie – bilety
Bilety na Wystawę Pająków w Pałacu Kultury i Nauki kosztują odpowiednio:
- bilet normalny – 35 złotych.
- bilet ulgowy – 30 złotych.
- bilet rodzinny – 99 złotych.
- bilet dla wycieczek szkolnych – 25 złotych/osobę.
- Dzieci do lat 4. oraz opiekunowie grup szkolnych wchodzą bezpłatnie.
Wystawa Pająków w Warszawie – godziny otwarcia
Wystawa Pająków w Pałacu Kultury i Nauki czynna jest codziennie – nawet w niedziele i święta – w godzinach 10:00 – 20:00.
Wystawa Pająków Warszawa – czas zwiedzania
Na zwiedzanie Wystawy Pająków w Pałacu Kultury i Nauki zaplanujcie 1-1,5 godziny. Oczywiście możecie zostać na niej, ile tylko Wam się podoba. Pamiętajcie, że o każdej pełnej godzinie odbywa się “żywa lekcja biologii”, którą prowadzi doświadczony opiekun wystawy. Organizowane są wówczas pokazy z udziałem ptaszników, w czasie których możecie potrzymać takiego osobnika na ręku.
Wystawa Pająków w Warszawie – dojazd
Wystawa Pająków mieści się w Pałacu Kultury i Nauki przy przy placu Defilad 1 w Warszawie.
- Pieszo / rower. Tradycyjnie zachęcamy do ekologicznych wycieczek pieszych i rowerowych – PKiN znajduje się w samym centrum Warszawy.
- Metro. Najbliżej będziecie mieć ze stacji M1 Centrum. Jeśli poruszacie się linią M2, możecie przespacerować się ze stacji Świętokrzyska.
- Autobus. Najbliższy przystanek autobusowy to Centrum, a także Warszawa D.T. Centrum, Metro Świętokrzyska, Emilii Plater, Dworzec Centralny, Warszawa Śródmieście.
- Tramwaj. Najbliższy przystanek tramwajowy to Centrum, a także Metro Świętokrzyska, Dworzec Centralny.
- Pociąg. PKiN znajduje się kilka minut pieszo od stacji Warszawa Centralna lub Warszawa Śródmieście.
- Samochód. Możecie zaparkować na płatnym parkingu mieszczącym się przy placu Defilad. Wjedziecie na niego od ul. Emilii Plater, od Sali Kongresowej lub od ul. Świętokrzyskiej (przy Pałacu Młodzieży).
Wystawa Pająków Warszawa – ciekawostki i wskazówki
- Czy wiecie, że niemal wszystkie pająki są jadowite? Wyjątkiem są koliściakowate. Większość z nich ma jednak łagodny jad, porównywalny z jadem pszczoły. Co ciekawe, należą one do zwierząt defensywnych. Jeśli nie czują zagrożenia, nie zaatakują jako pierwsze.
- Pająk to doskonały wybór zwierzęcia hodowlanego dla ludzi, którzy mają mało czasu lub często przebywają poza domem. Wymagają naprawdę niewiele opieki. I raczej nie tęsknią za swoim właścicielem. 😉
- Najbardziej jadowity pająk na świecie to Atrax robustus. Potocznie zwany jest ptasznikiem australijskim. Występuje w Australii (głównie w Queensland i Nowej Południowej Walii, szczególnie często w okolicach Sydney).
- Z kolei największy pająk na świecie to ptasznik goliat. Może osiągać około 30 centymetrów długości. W naturze można go spotkać w Ameryce Południowej (w Brazylii, na Gujanie Francuskiej, w Wenezueli).
- Jak wygląda ugryzienie pająka? Dosyć charakterystycznie. Jeśli zobaczycie na skórze dwie małe kropki oddalone od siebie o 1-2 milimetry, to znak, że padliście ofiarą ukąszenia. Spokojnie, wystarczy odkazić ranę i pić wapno. Wyjdziecie z tego cało!
Wystawa Pająków w Warszawie – opinie
- Patrix – 9/10. Wystawa Pająków jest super! Zwłaszcza odbywające się co godzinę pokazy z przewodnikiem (w cenie biletu), w trakcie których możecie potrzymać pająka na ręce. Muszę przyznać, że trochę się bałem, kiedy pajączek zaczął wchodzić na moją dłoń. Po chwili jednak strach minął i została tylko ekscytacja. Polecam każdemu! Ponadto przy każdym pająku znajduje się opis gatunku podany w lekkiej fajnej formie. Fajnie też, że na wystawie miałem okazje zobaczyć również skorpiona świecącego w świetle UV. Mały minus za to, że Wystawa Pająków odbywa się w średnio-wyglądającym wnętrzu, którego wymaga odświeżenia.
- Wiolczix – 10/10. Na Wystawę Pająków szłam z lekką obawą. Nie mam arachnofobii. Nie wpadam też w panikę, kiedy zobaczę kątnika w pokoju. Ale pająki na pewno nie były moimi ulubionymi zwierzakami i podchodziłam do nich raczej z niechęcią. Po tej wystawie zmieniłam zdanie. Oswoiłam się z ich widokiem i już nie budzą we mnie takiego strachu, jak wcześniej. Kiedy wzięłam ptasznika na rękę, okazało się, że jest naprawdę miły w dotyku. Szok! Dodatkowo w czasie wizyty opiekun wystawy, pan Marek, sprzedał nam mnóstwo ciekawostek o pająkach. Większość z nich naprawdę nas zaskoczyła. Jeśli tylko będziecie mieć okazję, koniecznie zajrzyjcie na Wystawę Pająków. Atrakcja jest warta swojej stosunkowo niskiej ceny.
Wystawa Pająków Warszawa – najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje Wystawa Pająków w Warszawie?
Bilet normalny na Wystawę Pająków w Warszawie kosztuje 35 złotych. Za ulgowy należy zapłacić 30 złotych. Wejściówkę rodzinną można zakupić w cenie 99 złotych. W przypadku wycieczek szkolnych, bilet kosztuje 25 złotych za osobę. Dzieci do 4. roku życia oraz opiekunowie grup wchodzą za darmo.
Gdzie kupić bilety na Wystawę Pająków?
Bilety na Wystawę Pająków można kupić na miejscu w kasie lub online. Nie trzeba drukować biletu nabytego przez Internet – można okazać go na urządzeniu mobilnym.
Czy na Wystawę Pająków można przyjść z dzieckiem?
Tak, na Wystawę Pająków można przyjść z dzieckiem. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Miejsce jest w pełni bezpieczne. Dla najmłodszych wielką frajdą będzie obejrzenie włochatych zwierzaków. Starsze, jeśli starczy im odwagi, będą mogły wziąć na rękę ptasznika. Opiekunowie wystawy zorganizowali także kącik dla dzieci, w którym mogą one usiąść i porysować.
Czy Wystawa Pająków jest bezpieczna?
Tak, Wystawa Pająków jest w pełni bezpieczna. Terraria są odpowiednio zabezpieczone – nie ma więc mowy o tym, aby któryś z “lokatorów” wydostał się z niego bez wiedzy opiekuna. Ponadto na Wystawie Pająków nie ma gatunków śmiertelnie jadowitych, więc nawet gdyby któryś z osobników Was ukąsił, nie grozi Wam nic poważnego.
Czy na Wystawie Pająków każdy może potrzymać pająka na ręce?
Tak, podczas zwiedzania Wystawy Pająków każdy, kto ma ochotę i się nie boi, może potrzymać na ręku ptasznika. Odbywa się to w czasie cogodzinnych pokazów. Pamiętajcie tylko, żeby zachowywać się ostrożnie i rozsądnie. Przede wszystkim, aby nie uszkodzić pająka, dla którego każdy upadek z wysokości może zakończyć się tragicznie.
Czy na wystawie można kupić pająki?
Nie, Wystawa Pająków nie prowadzi, niestety, sklepu zoologicznego. Nie kupicie tutaj ani zwierząt, ani akcesoriów z nimi związanych. Możecie natomiast nabyć ciekawe pamiątki w sklepiku przy kasie.
Wystawa Pająków w Warszawie – mapa
Wystawę Pająków znajdziecie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.