Zwiedzanie Sejmu RP w Warszawie

Sejm sala plenarna
Bez limitu cenowegoDo 100 złDo 20 złDo 50 złMazowieckiePolskaWarszawaZa darmo

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 2

Oceń tę atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Dostaliśmy się do sejmu. Bez znajomości i układów. A do tego całkowicie za darmo. Póki co tylko jako turyści, ale i tak było super zasiąść w sejmowych ławach czy choć na chwilę znaleźć się w marmurowym hallu, znanym nam jak dotąd tylko z telewizji.

Szukacie pomysłu na fajne spędzanie czasu? Najlepsze pomysły co robić w Warszawie i okolicy.

Zwiedzanie Sejmu RP – zdjęcia

Budynek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ma charakterystyczną kopułę, na której szczycie powiewa biało-czerwona flaga. I w zasadzie to tyle, co możecie zobaczyć z ulicy. Kompleks budynków sejmowych jest skrzętnie ukryty za krzewami oraz drzewami (teraz przynajmniej już nie za barierkami). Aby obejrzeć go dokładniej, trzeba wejść na jego teren. Jeśli zastanawiacie się, czy warto, zróbcie sobie najpierw małą wycieczkę online z nami. Zapraszamy!

budynek Sejmu RP

Kiedy już zarezerwujecie zwiedzanie przez stronę internetową (poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić), udajcie się na wskazaną godzinę pod adres Wiejska 4/6/8 w Warszawie. Bądźcie koniecznie co najmniej 15 minut przed startem wycieczki, ponieważ Uprzejma Pani w Dziale Przepustek potrzebuje chwilę, aby Was wylegitymować oraz wydać jednorazową kartę wstępu. O, taką jak na zdjęciu poniżej.

jak zwiedzić Sejm indywidualnie

Po otrzymaniu przepustek przejdziecie obowiązkową kontrolę bezpieczeństwa, zupełnie jak na lotnisku. Pamiętajcie, choć może to oczywiste, żeby nie wnosić ze sobą broni palnej, paralizatorów, noży czy materiałów wybuchowych. Po “prześwietleniu” przez Straż Marszałkowską, pójdziecie do szatni i będziecie musieli zostawić tam okrycia wierzchnie i wszelkie bagaże czy torby. Na zwiedzanie możecie zabrać tylko telefon komórkowy.

Sejm makieta

Wycieczkę z przewodnikiem rozpoczynamy od makiety, która pozwala rzucić okiem z góry na cały kompleks parlamentarny. Jego najbardziej rozpoznawalny element to oczywiście budynek z “przyklejoną” kopułą i flagą, czyli Gmach Sejmu z Salą Posiedzeń. Oprócz niego znajdziecie tutaj Senat, Kancelarie, Dom Poselski, Budynek Komisji Sejmowych, Dział Przepustek oraz Centrum Dla Zwiedzających. Cały kompleks jest podobno połączony siecią podziemnych korytarzy, dzięki czemu można poruszać się po całym obiekcie bez wychodzenia na zewnątrz.

gdzie jest siedziba Sejmu

Najistotniejszy punkt wycieczki to oczywiście Sala Posiedzeń, zwana także Salą Plenarną. Nawet jeśli nie jesteście patriotami, to na wejściu poczujecie ten podniosły klimat. W końcu tutaj dzieją się najważniejsze rzeczy w kraju i tworzy się prawo. Sala Obrad w telewizji wygląda na znacznie większą niż w rzeczywistości. Posłowie zasiadają w dębowych ławach na siedziskach wyścielonych zielonym welurem. Wystrój wnętrza określilibyśmy “retro elegancją”. Oprócz marszałka Sejmu, nad prawidłowością głosowań czuwa orzeł w godle Polski, które waży około jednej tony.

Sejm sala obrad

Wejścia na Salę Plenarną strzegą trzy istotne symbole: flaga Polski, flaga Unii Europejskiej oraz krzyż. Mamy więc coś dla prawicy i coś dla lewicy. Inne miejsca, które szczególnie przykuły naszą uwagę to: fotel marszałka Sejmu (największy, bo choć to “druga osoba w państwie”, to z pewnością pierwsza w tej sali), loża prezydencka (wyraźnie oznaczona godłem) oraz mównica. Występy na tej ostatniej bywają źródłem niekończącej się radości (a przynajmniej śmiechu).

Sejm zdjęcia

Z Sali Plenarnej przechodzimy do hallu głównego, czyli najbardziej medialnego miejsca w całym Sejmie. To głównie tutaj politycy udzielają wywiadów dziennikarzom. Chyba każdy z nas, widząc te słynne schody w telewizji, chciał choćby raz się nimi przejść (co oczywiście Ekipa Travel-Mates z przyjemnością uczyniła). Podobno ich projektant inspirował się wystrojem pałacu wersalskiego, tak więc można czuć się tutaj “po królewsku”.

Sejm hol główny

Istotny akcent, na który może nie wszyscy zwracają uwagę, to mosiężna poręcz wieńcząca balustradę tych potężnych, trójdzielnych schodów. Przybiera ona formę długiego, złotego węża, wijącego się wokół całego hallu. Cóż, nie bez powodu wybrano to zwierzę. Jest ono symbolem władzy, odwagi i ambicji. Ale także sprytu, chciwości oraz przebiegłości. (Który zestaw cech pasuje bardziej do tego miejsca? Wybierzcie sami.)

Sejm RP Warszawa

Przestronny, jasny hall składa się z dwóch kondygnacji. Piękna, trójkolorowa posadzka wykonana jest z marmuru. Na ścianach widnieją tablice pamiątkowe, przypominające istotne daty, wydarzenia czy postaci. Warto choć na chwilę zatrzymać się przy każdej z nich. Na parterze znajdziecie tę, która upamiętania wizytę i postać Jana Pawła II. Na piętrze z kolei można zobaczyć tablice dotyczące posłów poległych w czasie II wojny światowej oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.

zwiedzanie Sejmu

W hallu głównym trudno przejść obojętnie obok dwóch gablot z “sejmowymi skarbami”. W jednej z nich znajdują się historyczne laski marszałkowskie. Nietrudno zauważyć, że symbole władzy “drugiej najważniejszej osoby w państwie” na przestrzeni lat zmieniały swój wygląd. Obok stoi witryna z krzyżem otrzymanym przez marszałka Marka Kuchcińskiego z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Sejm zwiedzanie rezerwacja

Na deser – wisienka na torcie, czyli Sala Kolumnowa. Jak zdradziła nam Pani Przewodniczka, licealiści zwiedzający Sejm często pytają o możliwość zorganizowania tutaj balu maturalnego (aka studniówki). Niestety, to pomieszczenie przeznaczone jest na posiedzenia komisji sejmowych, konferencje, wysłuchania publiczne oraz spotkania największego klubu parlamentarnego. Sala Kolumnowa robi wrażenie wystrojem oraz dekoracjami i sprawia, że Sejm żegnamy z przytupem, należytą powagą, a także ogólnym zadowoleniem z wycieczki.

Sejm sala kolumnowa

Zwiedzanie budynku Sejmu – bilety

Sejm RP można zwiedzić za darmo – na taką wycieczkę, jak nasza, nie obowiązują żadne bilety. Pamiętajcie jednak, że należy zarezerwować wizytę z wyprzedzeniem, a 15 minut przed planowanym wejściem trzeba stawić się po bezpłatną przepustkę pod adresem Wiejska 4/6/8.

ława sejmowa

Zwiedzanie Sejmu – rezerwacja

Aby zwiedzić Sejm RP, musicie wcześniej zabukować wizytę. Łapcie link do rezerwacji: KLIK.

Pamiętajcie: zwiedzanie indywidualne nie oznacza, że będziecie sami z przewodnikiem – zostaniecie dołączeni do grupy innych osób, które również zdecydowały się na tę opcję. Jeśli wybieracie się całą klasą lub rocznikiem ze studiów, kliknijcie w wariant “dla grup zorganizowanych”.

jak dostać się do Sejmu

Zwiedzanie Sejmu RP – czas zwiedzania

Na stronie internetowej Sejmu RP znajdziecie informację, że czas zwiedzania wynosi około 40 minut. Tyle trwa jednak samo oprowadzanie przez przewodnika. Tak naprawdę musicie przyjechać najpóźniej 15 minut przed godziną zwiedzania po przepustkę, przejść kontrolę bezpieczeństwa, całą grupą zostawić rzeczy w szatni i dopiero wtedy zaczyna się “tour de Sejm”. Przeznaczcie więc na zwiedzanie nieco ponad godzinę.

Sejm zwiedzanie

Zwiedzanie budynku Sejmu – dojazd

Kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej znajdziecie pod adresami Wiejska 4/6/8 oraz Wiejska 1. Bez trudu dojedziecie tutaj każdym środkiem transportu.

  • Tradycyjnie zachęcamy do ekologicznych wycieczek pieszych i rowerowych – Sejm RP znajduje się niespełna 2 kilometry od centrum Warszawy (25 minut pieszo lub niecałe 10 minut rowerem).
  • Autobus. W pobliżu znajdują się przystanki autobusowe: Wiejska (najbliższy), Piękna i Śniegockiej.
  • Tramwaj. Najbliżej będziecie mieć z Placu Zbawiciela lub Muzeum Narodowego (ale w obydwu przypadkach od Sejmu dzieli Was jeszcze kilkanaście minut pieszo).
  • Metro. Najbliżej będzie ze stacji M1 Politechnika, ale i tak czeka Was stąd 15-20 minutowy spacer.
  • Samochód. Możecie skorzystać z płatnych parkingów miejskich w pobliżu Sejmu.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Zwiedzanie Sejmu – ciekawostki i wskazówki

  • Na początek zagadka: kto w Polsce sprawuje władzę? Sejm czy Senat? Żaden z nich. Nasi Drodzy, pamiętajcie, że według konstytucji: “Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”. Nie zapominajcie więc, że Ci panowie i panie, którzy zasiadają w Izbie Wyższej lub Niższej, są tylko reprezentantami obywateli. Jeśli ich sposób prowadzenia polityki nam się nie podoba, warto ich wymieniać na lepsze modele przy okazji kolejnych wyborów.
  • Posiedzenia Sejmu są jawne, więc jeśli macie ochotę, możecie skorzystać z prawa do obserwacji obrad (zarówno indywidualnie, jak i w grupie). Wcześniej oczywiście musicie zgłosić się po przepustkę.
  • Domatorzy mają możliwość zwiedzania Sejmu online. Wystarczy, że znajdziecie na stronie internetowej zakładkę “Wirtualny spacer”.
  • “Kto ma ule, ten ma miód, kto ma posłów, ten ma trud” – jak zdradziła nam Pani Przewodnik, tak zwykł mawiać marszałek Szymon Hołownia w nawiązaniu do hodowli pszczół na terenie kompleksu sejmowego oraz pełnionej przez siebie funkcji.
  • Krzyż znajdujący się w gablocie w hallu głównym (o którym wspominaliśmy powyżej) wykonano z drewna dębowego z czasów chrztu Mieszka I.
  • Połowę ekipy Travel-Mates zaskoczyły zamontowane w hallu na stałe mikrofony różnych stacji telewizyjnych i radiowych. (Wiolczi od zawsze myślała, że w czasie wypowiedzi polityków są one trzymane przez dziennikarzy.)

Sejm RP

Zwiedzanie Sejmu RP – opinie

  • Patrix – 8/10. Wejście na salę plenarną, gdzie odbywają się obrady to bardzo specyficzne uczucie. Miła Pani Przewodniczka opowiedziała nam mnóstwo ciekawostek o tym jak wygląda tu “życie codzienne”. Uważam, że warto się wybrać, zwłaszcza że kosztuje to 0 zł.
  • Wiolczix – 7/10. “Krótko, zwięźle i na temat” – tak w jednym zdaniu podsumowałabym wycieczkę do Sejmu RP. Pani Przewodniczka była konkretna, interesująco opowiadała, zdradziła nam sporo ciekawostek, ale tak naprawdę najwięcej czasu spędziliśmy przy… makiecie całego obiektu. Potem szybko przemaszerowaliśmy do sali plenarnej, chwilę spędziliśmy w słynnym holu głównym, następnie 3 minutki w Sali Kolumnowej i można iść do domu. Godzinę zwiedzania można było nieco lepiej i ciekawiej zagospodarować. Niemniej jednak zwiedzanie całego obiektu to sympatyczna przygoda. Fajnie, że nareszcie Sejm jest dla ludzi, a nie tylko ludzie dla Sejmu.

jak zwiedzić Sejm

Zwiedzanie budynku Sejmu – najczęściej zadawane pytania

Czy można zwiedzać Sejm Rzeczypospolitej Polskiej indywidualnie? Czy są wycieczki do Sejmu?

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej można zwiedzać. Oczywiście nie ma możliwości poruszania się po jego terenie samodzielnie. W lutym 2024 roku ruszył Internetowy System Rezerwacji Wizyty w Sejmie, przez który można indywidualnie zapisać się na wycieczkę z przewodnikiem. Mile widziane są tutaj także grupy zorganizowane, liczące od 15 do 55 osób.

W jakie dni można zwiedzać Sejm? Kiedy można zwiedzać Sejm?

Sejm można zwiedzać w dni robocze, w które nie odbywają się posiedzenia, wizyty państwowe lub inne istotne wydarzenia. Wycieczki indywidualne z przewodnikiem ruszają o godzinie 12:00. Grupy zorganizowane (15-55 osób) mogą zwiedzać budynek w godzinach 9:00-15:00.

Ile kosztuje zwiedzanie Sejmu? Czy zwiedzanie Sejmu jest płatne?

Sejm można zwiedzić za darmo. Sprzedaż biletów nie jest w ogóle prowadzona, należy tylko wcześniej zarezerwować bezpłatną wizytę. Jedyny koszt, który należy ponieść, to czas i ewentualny dojazd na miejsce.

Czy każdy może wejść do budynku Sejmu? Kto może wejść do Sejmu?

Tak, każdy chętny może wejść do Sejmu RP. Ale nie tak z ulicy. 🙂 Jeśli nie jesteście pracownikami, musicie uzyskać specjalny identyfikator wydawany przez Dział Przepustek. I to zarówno, gdy chcecie zwiedzić Sejm z wycieczką, jak i wziąć udział w posiedzeniach jako obserwator.

Gdzie jest budynek Sejmu?

Budynek Sejmu RP znajduje się w Warszawie przy ulicy Wiejskiej (Wiejska 1 oraz Wiejska 4/6/8). To zaledwie 2 kilometry od centrum miasta. Jeśli więc będziecie akurat na wycieczce w stolicy, koniecznie pójdźcie na darmową wycieczkę do polskiego parlamentu.

jak można zwiedzić Sejm

Zwiedzanie Sejmu – mapa

Dział Przepustek, w którym odbierzecie swoje wejściówki na zwiedzanie indywidualne Sejmu RP, znajduje się przy ulicy Wiejskiej 4/6/8 w Warszawie.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…