Berliner Fernsehturm – wjazd na wieżę telewizyjną w Berlinie

Berliner Fernsehturm
Bez limitu cenowegoDo 100 złNiemcy

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 1

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Byliśmy w najwyższym budynku w Berlinie. A nawet w całych Niemczech. Wieża telewizyjna Berliner Fernsehturm mierzy 368 metrów i wygląda jak potężna igła z dyskotekową kulą zawieszoną mniej więcej na 2/3 wysokości. Jest tak epicka, że musimy Wam ją pokazać. I z zewnątrz, i wewnątrz.

U sąsiadów też jest pięknie. Zobaczcie najlepsze atrakcje w Niemczech!

Wjazd na wieżę telewizyjną w Berlinie – zdjęcia

Tej atrakcji turystycznej nie da się nie zauważyć, będąc w Berlinie. I to dosłownie. Berliner Fernsehturm wznosi się wysoko ponad okolicznymi budynkami i podobno widać ją z każdego miejsca w stolicy Niemiec. I Patryk, i Wiolczi mijali ją wielokrotnie w przeszłości, ale żadne z nich pomyślało, aby zdobyć szczyt kulę. Dopiero kiedy połączyli siły, zdecydowali się na podbój tarasu widokowego.

wjazd na wieżę widokową w Berlinie cena

Przygoda z kulą jest szybka, łatwa i przyjemna. Podróż na wysokość 203 metrów rozpoczyna się od wjazdu windą, w czasie którego możecie przez chwilę poczuć się jak w “Incepcji”. Jeśli macie lęk wysokości lub nie najlepiej czujecie się w małych pomieszczeniach, radzimy nie patrzeć w górę. Waszym oczom ukaże się wówczas przezroczysty sufit z widokiem na szyb, przez który za chwilę będzie pędzić winda.

wieża widokowa w Berlinie

W mgnieniu oka znajdziecie się na okrągłym tarasie widokowym Berliner Fernsehrtum. Co może Was zaskoczyć? Z pewnością to, że choć z zewnątrz wieża telewizyjna wygląda całkiem nowocześnie, to w środku czas się zatrzymał. Bierzemy jednak poprawkę na to, że trudno robi się remont na 203 m n.p.m., a do tego zbyt częste unowocześnianie wystroju nie jest eko. A nade wszystko – czuć tutaj ducha NRD.

wieża tv Berlin

Przykro nam, ale na tarasie widokowym nic Was nie powinno zaskoczyć. Panorama 360 stopni, którą można podziwiać, chodząc w kółko, sprawia, że rzeczywiście czujemy się jak w kuli. Przy każdym oknie znajdziecie zdjęcia obiektów widzianych przez daną szybkę z dokładnymi opisami widocznych atrakcji (oczywiście w kilku językach). Nie są nudne, więc możecie je śmiało przeczytać i pogłębić swoją wiedzę z architektury Berlina. A jest ona naprawdę ciekawa, zwłaszcza ze względu na dawny podział stolicy Niemiec na część wschodnią i zachodnią.

wieża Berlin zdjęcia

Na co szczególnie zwróciliśmy uwagę, obserwując Berlin z lotu ptaka? Przede wszystkim na dużą ilość betonu. Miasto z góry jest szare i naprawdę ciasno zabudowane. Gdzieniegdzie przebijają się zielone skwery i parki, ale zajmują znikomą część terenu. Największym zielonym obszarem, wyróżniającym się na planie Berlina, jest Tiergarten. Z tarasu widokowego świetnie widać mocno rozbudowana sieć dróg i kolei, która – choć nie zdobi miasta – jest naprawdę godna podziwu i działa doskonale. Wycieczka kończy się szybko – po jednej rundce wokół tarasu widokowego wsiadamy w windę i pędzimy na parter.

Wieża telewizyjna w Belinie – bilety

 • Bilet na taras widokowy Berlińskiej Wieży Telewizyjnej:
  • normalny – 22,50 €.
  • ulgowy (dla dzieci w wieku 4-14 lat) – 12,50 €.
 • Bilet elastyczny na taras widokowy (z możliwością anulowania 24h przed planowaną wizytą):
  • normalny – 28,00 €.
  • ulgowy (dla dzieci w wieku 4-14 lat) – 18,00 €.
 • Bilet na taras widokowy + film VR “Berlińska Odyseja”:
  • normalny – 29,50 €.
  • ulgowy (dla dzieci w wieku 6-14 lat) – 19,50 €.

wieża tv Berlin bilety

Wieża widokowa w Berlinie – godziny otwarcia

Taras widokowy Berlińskiej Wieży Telewizyjnej otwarty jest codziennie od 10:00 do 23:00. W tych samych godzinach możecie odwiedzić restaurację Sphere.

wieża Berlin bilety

Wieża telewizyjna Berlin – czas zwiedzania

Zwiedzanie wieży telewizyjnej w Berlinie (wraz z wjazdem windą na taras widokowy i zjazdem na parter) zajmie Wam mniej niż godzinę. Jeśli chcielibyście dokładnie przeczytać wszystkie opisy znajdujące się przy zdjęciach (widoczne na fotce poniżej) i pokontemplować widoczki nieco dłużej, zarezerwujcie sobie około 1,5 godziny.

wieża telewizyjna Berlin

Wieża TV w Berlinie – dojazd

Berlińska Wieża Telewizyjna znajduje się w turystycznej dzielnicy Mitte, zaraz przy Alexandrplatz.

 • Samolot. Aby zwiedzić stolicę Niemiec, musicie dolecieć do portu lotniczego Berlin Brandenburg (BER).
 • Pociąg. Z Polski łatwo i naprawdę szybko dostaniecie się do stolicy Niemiec koleją. I to PKP! My wsiedliśmy do pociągu w Warszawie, by po niespełna 5,5 godzinach wysiąść na dworcu Berlin Hauptbahnhof. Bilety w dwie strony kosztowały 390 zł.
 • Komunikacja miejska. Berlin to ogromne miasto, ale za to naprawdę świetnie skomunikowane. Chcąc dotrzeć jak najbliżej Berliner Fernsehturm, powinniście wysiąść na przystanku: Berlin Alexanderplatz Bahnhof, S+U Alexanderplatz Bhf/Gontardstraße, U Rotes Rathaus, Spandauer Str./Marienkirche lub S+U Alexanderplatz Bhf/Memhardstr.
 • Autobusy turystyczne hop on-hop off. Jak to działa w praktyce? Kupujecie bilet okresowy (na przykład 24-godzinny, ale są też dłuższe opcje). W tym czasie możecie wskakiwać i wyskakiwać na dowolnym przystanku położonym na trasie przejazdu wybranego przewoźnika. Mapki dostaniecie u kierowcy lub znajdziecie online. Travel-Mates wprost uwielbia ten sposób podróżowania. W Berlinie prężnie działa kilka takich firm, które umożliwiają zwiedzanie miasta z pokładu autobusu. My skorzystaliśmy z najciekawszej propozycji i najdłuższej trasy, którą oferuje CitySightseeing. Możecie też przejechać się równie popularnym Big Busem lub City Circle. Każdy z tych przewoźników ma swój przystanek przy wieży telewizyjnej Berliner Fernsehturm.
 • Taxi. W mieście sprawnie działa Uber, Bolt i Freenow. Ceny za przejazdy są ok 1,5 raza wyższe niż w Polsce (oczywiście po przeliczeniu na złotówki).

najwyższy budynek w Berlinie

Berliner Fernsehturm – ciekawostki i wskazówki

 • W Berlińskiej Wieży Telewizyjnej znajduje się najwyżej położony w mieście bar (203 m n.p.m. – na poziomie tarasu widokowego) oraz restauracja Sphere (207 m n.p.m. – wchodzimy do niej po stopniach z tarasu widokowego).
 • Restauracja Sphere obraca się o 360 stopni dwukrotnie w ciągu godziny. Dzięki temu goście podczas jednego posiłku mogą dwa razy obejrzeć panoramę miasta. Połączenie zwiedzania z jedzeniem? Wspaniała oszczędność czasu. Warto dodać, że wejściówka do restauracji jest dodatkowo płatne (bez rezerwacji nie można nawet zajrzeć na górę). Oczywiście za zamówione dania również należy dodatkowo zapłacić. Ciekawostką jest, że ze względu na bezpieczeństwo pożarowe kuchnia restauracji znajduje się na parterze, a wszystkie posiłki przyjeżdżają do gości specjalną gastronomiczną windą.
 • Berliner Fernsehturm to – jak już wyżej napisaliśmy – najwyższy obiekt w Niemczech. Ale bije też rekordy europejskie! Jest to czwarty co do wielkości obiekt wolnostojący na naszym kontynencie, a także najwyższy dostępny publicznie budynek w Europie.
 • Berlińską Wieżę Telewizyjną odwiedza rocznie ponad milion turystów.
 • Epicka kula wieży ma 32 metry średnicy i waży 4800 ton!
 • Szukacie oryginalnego miejsca na wzięcie ślubu? Proszę bardzo. Berlińska Wieża Telewizyjna stoi otworem przed przyszłymi nowożeńcami. Tylko czy Państwo młodzi staną na wysokości… zadania?

wieża tv w Berlinie

Wieża telewizyjna w Berlinie – opinie

 • Patrix – 6/10. Berlińska wieża telewizyjna wygląda naprawdę epicko i jest widoczna prawie z każdej części miasta. Przechadzając się po Berlinie zastanawiałem się co to za szpikulec wystający ponad bloki. Kiedy dowiedziałem się, że to punkt widokowy, to wiedziałem, że muszę tam być! Przezroczysty sufit i ogromna prędkość windy zapierają dech w piersiach. Jeżeli chodzi o wnętrze samego punktu widokowego, to jest to mała szklarnia, w której przebywanie nie jest do końca przyjemne. Szyby są brudne, a sam widok raczej przeciętny. Berlin to betonoza (poza jednym dużym parkiem). Zdecydowanie bardziej polecam opcję warszawką, bo widoki są znacznie fajniejsze. Jeżeli nie byliście to zachęcam do przeczytania: Pałac Kultury i Nauki – wjazd na taras widokowy.
 • Wiolczix – 7/10. Być w Berlinie i nie wjechać na wieżę telewizyjną? To jak być w Rzymie i papieża nie widzieć. 😉 A tak zupełnie serio: nie mogliśmy odmówić sobie wjazdu na Berliner Fernsehturm, bo to najwyższy punkt zarówno w stolicy Niemiec, jak i całych Niemczech. Jeśli byliście już na takich punktach widokowych, to nic spektakularnego Was tutaj nie zaskoczy. Z zewnątrz wieża wygląda naprawdę epicko, ale wewnątrz czas jakby się zatrzymał kilkadziesiąt lat temu (nie szukajcie tutaj klimatycznego wystroju, nowoczesnych rozwiązań czy przezroczystych podłóg z hartowanego szkła). Niemniej jednak widok na Berlin jest stąd naprawdę zacny. Z wieży można zauważyć jak bardzo betonowym miastem jest stolica Niemiec. Tak czy inaczej, jeśli lubicie tego typu atrakcje, koniecznie tutaj wjedźcie. Jeśli natomiast nie jesteście fanami “rozrywki na wysokości”, możecie sobie odpuścić.

wieża telewizyjna Berlin opis

Wieża TV w Berlinie – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje wjazd na wieżę widokową w Berlinie?

W zależności od rodzaju biletu, wjazd na Berlińską Wieżę Telewizyjną kosztuje od 22,50 euro do 29,50 euro za bilet normalny (odpowiednio od 12,50 euro do 19,50 euro za bilet ulgowy). Dzieci do 4 roku życia wjeżdżają na taras widokowy za darmo.

Jak się nazywa wieża telewizyjna w Berlinie?

Wieża telewizyjna w Berlinie nazywa się Berliner Fernsehturm. Po polsku nazwa ta oznacza nic innego jak… “Berlińska Wieża Telewizyjna”.

Czy wieża telewizyjna w Berlinie się obraca?

Tak. Oczywiście nie cała wieża się obraca, ale część jej kuli, w której mieści się restauracja Sphere. Pełny obrót zajmuje od 30 do 60 minut.

Jak wysoka jest wieża telewizyjna w Berlinie?

Berlińska Wieża Telewizyjna mierzy 368 metrów, co czyni ją najwyższym budynkiem zarówno w Berlinie, jak i w całych Niemczech.

Gdzie jest najwyższa wieża telewizyjna w Niemczech?

Berlińska Wieża Telewizyjna znajduje się w najbardziej turystycznej dzielnicy miasta – Mitte, zaraz przy Alexanderplatz, pod adresem Panoramastraße 1A.

Jak Niemcy potocznie nazywają wieżę telewizyjną w Berlinie?

Berlińska Wieża Telewizyjna jest również nazywana Wieżą Alexa, czyli Alex-Turm. Jak nietrudno się domyślić, swój “pseudonim” zawiera swojemu położeniu przy Alexanderplatz.

Czy w Berlińskiej Wieży Telewizyjnej można coś zjeść?

W Berlińskiej Wieży Telewizyjnej można zjeść porządny posiłek. Na wysokości 207 m n.p.m. znajdziecie restaurację Sphere, w której kucharze serwują dania kuchni niemieckiej. Kolacja w takim miejscu przy zachodzie słońca może być naprawdę wspaniałym pomysłem.

Fernsehturm Berlin

Berliner Fernsehturm – mapa

Berlińska Wieża Telewizyjna znajduje się przy Panoramastraße 1A, w dzielnicy Mitte.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…