Królewski Ogród Światła i mapping w Wilanowie

Królewski Ogród Światła w Wilanowie
Bez limitu cenowegoDo 100 złDo 50 złPolskaWarszawa

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość oddanych głosów: 1

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Czy chcecie ujrzeć blask, który oślepia bardziej niż miliony monet Mroza? Jeśli tak, czym prędzej się wybierajcie do Pałacu Króla Jana III w warszawskim Wilanowie. Czeka tam na Was Królewski Ogród Światła – jedyna w swoim rodzaju wystawa plenerowa, która potrwa do 26.02.2023. Dodatkowo, tylko w weekendy, po zmroku, na fasadzie pałacu wyświetlane są bajeczne mappingi.

Szukacie pomysłu na fajne spędzanie czasu? Najlepsze pomysły co robić w Warszawie.

Królewski Ogród Światła w Wilanowie

Królewski Ogród Światła to wystawa, która gości na warszawskim Wilanowie już po raz jedenasty. To chyba wystarczający dowód na to, że cieszy się mega dużą popularnością. 🙂 Za każdym razem zaskakuje nowościami i oczarowuje dosłownie od progu. Na wejściu wita Was 75-metrowny muzyczny tunel. Przechodząc przez niego przy dźwiękach muzyki klasycznej, możecie poczuć się jak prawdziwi królowie i królowe.

Królewski Ogród ŚwiatłaZaraz za wejściem zobaczycie fotoramkę w kształcie słońca i księżyca jednocześnie. Koniecznie zróbcie sobie tam zdjęcie. Bardziej klimatyczne będzie pewnie nocą. My zrobiliśmy sobie za dnia, żebyście nas lepiej widzieli. 🙂

Pałac Króla Jana III w Wilanowie dziedziniec

Chwilę poźniej spotka Was kolejna niespodzianka i zdaniem Wiolczi najbardziej bajeczna atrakcja, czyli Ogród Różany Raffaello (zgadnijcie, kto jest sponsorem mecenasem tej wystawy?).

Królewski Ogród Światła Ogród Różany RaffaelloSpacerując wzdłuż świetlistych rzeźb, można znowu poczuć się dzieckiem. Róże są naprawdę ogromne! Żeby pokazać Wam rozmach projektantów i wykonawców, dla porównania umieściliśmy obok kwiatu zachwyconą Wiolczi.

Królewski Ogród Światła Ogród Różany

Za Różanym Ogrodem znajduje się górny taras, który w tym roku wygląda jak pracownia astronomiczna. Jeśli wierzycie w gwiazdy, to wróżymy (hehe) Wam, że spędzicie tutaj całkiem sporo czasu. I to czasu odmierzanego wyjątkowym zegarem słonecznym(?).

Królewski Ogród Światła WilanówKrólewski Ogród Światła nocą

Na dolnym tarasie rozciąga się Muzyczny Ogród Marzeń. Prawda, że piękna nazwa? Jego centralny punkt to epicka fontanna ze zdjęcia poniżej. W czasie pokazów świetlno-muzycznych rytmicznie podświetlają się kolejne elementy ogrodu. Wszystko jest świetnie zsynchronizowane i mimo, że z głośników słychać klasykę (Czajkowskiego, Vivaldiego czy Bacha), nóżka sama chodzi.

Królewski Ogród Światła fontannaKrólewski Ogród Światła pokazWisienką na torcie i absolutnym zaskoczeniem był dla nas labirynt z mitologicznymi postaciami. Po raz kolejny poczuliśmy się tutaj bardzo mali. Wśród starożytnych bohaterów są tu między innymi: skrzydlaty Pegaz, uzbrojony w trójząb Posejdon, waleczny Herakles czy gromowładny Zeus. Jak mawia stare porzekadło: tu się zgubić, to jak się znaleźć. 🙂

Królewski Ogród Światła labiryntKrólewski Ogród Światła bogowie greccyNa naszą szczególną uwagę zasłużył niesamowity kunszt i precyzja wykonania świecących figur. Przyjrzyjcie się Zeusowi poniżej, a zobaczycie, jak ktoś musiał się nad nim napracować. Wszystkie postaci utkane są z finezyjnie uformowanych “kabelków”. Nie wiemy, kto to wszystko wykonał, ale podziwiamy za cierpliwość i artyzm jednocześnie.

Królewski Ogród Światła bogowieKrólewski Ogród Światła mitologiaGeneralnie rzecz ujmując, większość atrakcji jest tak fajna, że całą ekspozycję zobaczyliśmy dwa razy. I z przewidzianych na zwiedzanie 45 minut zrobiło nam się 1,5 godziny. A gdyby nie niska temperatura, to spędzilibyśmy tam pewnie jeszcze więcej czasu.

Królewski Ogród Światła figuryPałac Króla Jana III w Wilanowie

Królewski Ogród Światła – mapping

Dla tych, którzy nie do końca wiedzą co to mapping – śpieszymy z wyjaśnieniem. Do przygotowania mappingu potrzebujecie: skilla do wykonania animacji, projektora oraz miejsca, na którym tę animację wyświetlicie. Kiedy połączycie te wszystkie elementy możecie na przykład pokazać gościom Królewskiego Ogrodu Świateł super filmik wyświetlony na fasadzie Pałacu w Wilanowie. Tak się zresztą tutaj dzieje w weekendy po zmroku.

Królewskie Ogród Światła pokazy bajekMy w tym roku obejrzeliśmy “Bajkę o królewskiej wydrze”. Jakie wydarzenie z życia króla Jana III Sobieskiego zainspirowało twórców mappingu do stworzenia tej animacji? O tym przeczytacie poniżej.

Królewskie Ogród Światła mappingPokaz jest świetny! A że “martwe” elementy budynku stają się jednocześnie “żywymi” uczestnikami projekcji, tym lepiej się go ogląda. Jedynym minusem mappingu jest jego długość – trwa tylko 10 minut, a chciałoby się oglądać tę magiczną animację o wiele dłużej.

Królewski Ogród Światła i mapping – bilety

  • Poniedziałek-czwartek: bilet normalny – 20 zł, bilet ulgowy – 10 zł.
  • Piątek-niedziela oraz 11.11, 06.12, 25-30.12, 01.01, 06.01., 14.02: bilet normalny 40 zł, bilet ulgowy – 20 zł. Cena biletu weekendowego/świątecznego zawiera wejście na pokaz mappingu.

Bilety kupicie: on-line (bilety.wilanow-palac.pl), w automatach przed wejściem (płatność wyłącznie kartą) i w kasie biletowej (możliwa płatność gotówką).

Królewski Ogród Światła bilety

Królewski Ogród Światła – dojazd

  • Do Królewskiego Ogrodu Świateł w Wilanowe najłatwiej będzie dojechać samochodem. Najbliższe parkingi: wzdłuż ul. Cendrowskiego; przy ul. Stanisława Kostki Potockiego 31 (czynny codziennie); przy ul. Stanisława Kostki Potockiego 6A.
  • Do przystanku Wilanów, skąd jest najbliżej do pałacu, dojedziecie także autobusami warszawskiej komunikacji publicznej (do dzielnicy nie dojeżdżają niestety tramwaje ani metro).

Królewski Ogród Światła dojazd

Królewski Ogród Światła i mapping – ciekawostki i wskazówki

  • Chcielibyśmy nieco uspokoić tych, którym nie są obojętne losy naszej planety. Jak dużo prądu pobiera Królewski Ogród Światła? Otóż Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie deklaruje, że używa wyłącznie energooszczędnych diod LED, a cała wystawa pobiera zaledwie 0,63% całkowitego zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną w ciągu danego miesiąca. Oświadczenie w tej sprawie znajdziecie na ich oficjalnej stronie internetowej.
  • Wspominaliśmy wyżej o mappingu, którego bohaterką była królewska wydra. A czy ktoś z Was wie w ogóle, skąd wziął się ten pomysł i co to był za zwierzak? Jeśli nie, to Wam opowiemy… Kiedy my, zwykli śmiertelnicy, trzymamy w domu psy lub koty, król Jan III Sobieski wymarzył sobie wydrę. I to nie byle jaką! Była to wydra-celebrytka, która należała do Jana Chryzostoma Paska (część z Was może kojarzyć go z lekcji języka polskiego jako autora “Pamiętników”). Zwierzę było nieodłącznym towarzyszem swojego pana. Podobno ta zdolna bestia potrafiła łowić ryby, a nawet pełniła funkcję stróża i budzika. Pasek kochał ją bardzo, ale gdy król zażyczył sobie, że chce mieć wydrę na swoim dworze, nie można było mu odmówić. Przetransportowane do pałacu zwierzę nie zadomowiło się jednak w pałacowych pokojach i szybko czmychnęło na Pola Wilanowskie, pozostawiając zarówno władcę, jak i byłego właściciela pogrążonych w smutku.
  • Chcecie mieć pamiątkową super-fotkę z tej atrakcji? Nie bójcie się podejść do innych zwiedzających i zapytać, czy Wam ją zrobią. Z pewnością nikt Wam nie odmówi, ale efekty mogą być skrajnie rozbieżne, co widać na zdjęciach poniżej. Nie musimy chyba dodawać, że obie fotki mają różnych autorów? 🙂

Królewski Ogród Światła zdjęciaKrólewski Ogród Światła czy warto

Królewski Ogród Światła i mapping – czy warto?

  • Patrix – 10/10. Wyświetlane na pałacu bajki to super sprawka. Mało jest okazji zobaczyć coś podobnego, więc za każdym razem – robi wrażenie. Zaraz po mappingu wystarczy puścić “All I want for Christmas”, zrobić spacerek po Królewskim Ogrodzie Światła i świąteczna atmosfera gotowa!
  • Wiolczix – 10/10. Dla mnie Królewski Ogród Światła ma już swoje stałe miejsce w kalendarzu i jest obowiązkową tradycją przedświąteczną. Co roku wydaje mi się, że nie może być już piękniej… I co roku twórcy mnie czymś zaskakują! W tej edycji najwspanialszy jest oczywiście różany ogród z kwiatami w rozmiarze XXL, ale mitologiczne postaci też zrobiły na mnie niesamowite wrażenie. Dużo atrakcji interaktywnych, które wzbudzają zainteresowanie zarówno u młodszych, jak i starszych gości. Niezależnie od wieku, fajnie jest samemu zakręcić ogromnym globusem czy pograć z wydrą w berka. Dopełnieniem “rzeczywistych” atrakcji jest wirtualny mapping, czyli świetna atrakcja, którą rzadko można obejrzeć, a która tak samo urzeka dzieci, jak i dorosłych. Wszystko to w iście królewskim otoczeniu. Nic dodać, nic ująć.

Królewski Ogród Światła róże

Królewski Ogród Światła – mapa

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…