“Złote, a skromne”? Nie tym razem. W Muzeach Watykańskich nie ma mowy o umiarkowaniu czy prostocie, a przepych wprost bije po oczach od wejścia. Nie spodziewajcie się, że zwiedzając atrakcje turystyczne Państwa Kościelnego, nauczycie się życia w ubóstwie. Możecie natomiast liczyć na zapoznanie się z imponującą kolekcją wspaniałych dzieł sztuki. Powiedzieć, że “Tu jest jakby luksusowo”, to jak nic nie powiedzieć. Zapraszamy w (nie)skromne progi Muzeów Watykańskich.
Wybieracie się do słonecznej Italii? Zobaczcie najlepsze atrakcje we Włoszech!
Muzea Watykańskie – zdjęcia
Wejście do Muzeów Watykańskich
Na początku wycieczki czeka Was restrykcyjna kontrola bezpieczeństwa z wykrywaczem metalu w roli głównej. Obowiązują tutaj takie same zasady, jak na lotnisku. Dzięki niej będziecie pewni, że w trakcie zwiedzania nic złego Wam nie grozi. Aby ją przyspieszyć, wyjmijcie wcześniej z bagażu wszystkie metalowe i elektroniczne urządzenia. Prosto z “bramki”, udajcie się w stronę spiralnej rampy, która powiedzie Was wprost do okazałych watykańskich zbiorów. Uwierzcie na słowo, że to ostatni moment, kiedy wystrój wnętrz nie będzie dla Was przytłaczający.
Dziedziniec Pinii (Dziedziniec Szyszki) w Muzeach Watykańskich
Zanim Wasz wzrok zmęczy się rażącym po oczach bogactwem muzealnych wnętrz, koniecznie złapcie oddech na Dziedzińcu Pinii. Prostokątny plac wziął swą nazwę od 4-metrowej rzeźby sosnowej szyszki (widocznej na zdjęciu powyżej). Najprawdopodobniej pochodzi ona z II wieku i w epoce rzymskiej zdobiła Świątynię Izydy na Polu Marsowym. Dziś na Dziedzińcu Szyszki pilnują jej dwa dorodne pawie wykonane z brązu. Ale to nie wszystko, co można zobaczyć na placu. Jego centralny punkt stanowi monumentalna rzeźba “Sfera con sfera” autorstwa Arnalda Pomodoro powstała w latach 1989-1990. Wykonana z włókna szklanego “Kula w kuli” ma symbolizować Ziemię (zewnętrzna powłoka) oraz Kościół (wewnętrzna bryła), stanowiący nienaruszalną podstawę świata.
Muzea Watykańskie – wnętrza galerii
Przejdźmy wreszcie do meritum. Zastanawiacie się pewnie, jak to w ogóle możliwe, że w malutkim Watykanie można zwiedzać tak ogromne muzea? Cóż, wszystko za sprawą dwóch papieży – Sykstusa IV i Juliusza II. To oni byli prekursorami kolekcjonowania przez kolejne głowy Kościoła Katolickiego drogocennych dzieł sztuki. Łącznie Biskupi Rzymu zgromadzili od 1506 roku aż 70000 zbiorów, z czego 20000 jest aktualnie udostępnionych turystom. Oficjalne otwarcie Muzeów Watykańskich miało miejsce w 1757 roku. Obecnie wszystkie eksponaty, ulokowane na kilku poziomach, zajmują powierzchnię 42000 metrów kwadratowych. W czasie wycieczki pokonaliśmy stosunkowo długą – bo aż 7-kilometrową – trasę zwiedzania. Poruszaliśmy się w otoczeniu marmurowych posadzek i kolumn, a nad naszymi głowami rozciągały się bogato zdobione sufity. Złoto otaczało nas dosłownie ze wszech stron.
Galeria Map Geograficznych w Muzeach Watykańskich
Dla prawdziwych podróżników – a więc także ekipy Travel Mates – najciekawszym pomieszczeniem powinna być Galeria Map Geograficznych. Przemierzanie korytarza o długości 120 metrów przypomina spacer wzdłuż podwodnych tuneli we wrocławskim Afrykarium, bądź łódzkim Orientarium. Ściany są w przeważającej części niebieskie, co sprawia wrażenie przechodzenia przez rozstąpione morze. Na 40 gigantycznych rozmiarów mapach malarz przedstawił poszczególne regiony XVI-wiecznej Italii. Cóż, wówczas papież nie musiał jeździć na pielgrzymki, by wiedzieć, jak wygląda świat. Będąc w Galerii Map, postarajcie się na chwilę oderwać wzrok od ścian, by podziwiać złocenia i ornamenty nad Waszymi głowami. Odnajdziecie w nich artystyczny zapis historii chrześcijaństwa.
Rzeźby w Muzeach Watykańskich
Jakie eksponaty warto zobaczyć w Muzeach Watykańskich? Zacznijmy od rzeźb, bo to właśnie jedna z nich dała początek niebywałej papieskiej kolekcji. Chodzi oczywiście o pochodzącą ze starożytnej Grecji Grupę Laookona, przedstawiającą tytułowego bohatera wraz z synami, zabitych przez węże morskie. Kolejnym istotnym dziełem sztuki jest rzymski posąg Apollo Belwederskiego, którego powstanie datowane jest na II w. n.e. Trzecią słynną rzeźbą Muzeów Watykańskich jest Tors Belwerski, rozsławiony przez Michała Anioła oraz Rafaela Santiego za sprawą świetnie odwzorowanej muskulatury ciała ludzkiego. Nam jednak spodobała się inna marmurowa figura, a mianowicie… Nil. Może brzmi to niedorzecznie, ale ten postawny mężczyzna ze zdjęcia poniżej, wylegujący się na podeście w otoczeniu gromadki dzieci, symbolizuje najdłuższą rzekę Egiptu. Uwierzcie na słowo, że na żywo to najbardziej dynamiczna i wesoła rzeźba Muzeów Watykańskich.
Obrazy, freski, arrasy w Muzeach Watykańskich
Dla wielbicieli malarstwa najważniejszą watykańską galerię z pewnością stanowi Pinakoteka. Za prawdziwy “klejnot” wśród muzealnych dzieł sztuki uważany jest jedyny obraz Leonarda da Vinci, czyli „Święty Hieronim na pustyni”. Ale to nie wszystko. W Muzeach możecie zobaczyć także “Przemienienie” Rafaela, “Złożenie do grobu” Caravaggia, “Pietę” Vincenta van Gogha czy “Świętego Mateusza z Aniołem” Reniego. My w Sali Sobieskiego z dumą przyglądaliśmy się polskiemu akcentowi, czyli “Janowi Sobieskiemu pod Wiedniem”, przekazanemu do Watykanu przez Jana Matejkę. Jeśli chodzi o freski, koniecznie musicie obejrzeć “Szkołę ateńską” Raffaella, na której autor przedstawił aż 40 postaci. Warto także zwrócić uwagę na misternie wykonane arrasy z wełny oraz jedwabiu, przetykane srebrną i złotą nicią, zaprojektowane dla papieża Leona X. Te najbardziej znane przedstawiają sceny z życia Chrystusa – powołanie pierwszych apostołów, ostatnią wieczerzę czy zmartwychwstanie.
Pozostałe eksponaty w Muzeach Watykańskich
Oprócz gigantycznych rozmiarów dzieł sztuki, w gablotach Muzeów Watykańskich można zobaczyć całe mnóstwo mniejszych eksponatów, które w namacalny sposób opowiadają historię od czasów starożytnych do współczesności. Różnorodność pozłacanych monstrancji czy kielichów mszalnych robi wrażenie, jednak co ciekawe wiele zbiorów nie jest bezpośrednio związanych z religią chrześcijańską. Trudno w to uwierzyć, ale w galerii Gregoriańsko-Egipskiej mieści się jedna z największych kolekcji egipskich sarkofagów na świecie. W Muzeach Watykańskich pełno także zbiorów starożytnych, silniej związanych z Mitologią grecką czy rzymską niż z Biblią. Będziecie pewnie zaskoczeni, jeśli dodamy, że można tutaj obejrzeć nawet eksponaty z Dalekiego Wschodu (chińską porcelanę, japońskie drzeworyty, a nawet perskie dywany). Gdybyśmy oceniali Kościół po bogactwie jego muzealnych kolekcji, to musielibyśmy okrzyknąć go naprawdę postępową i otwartą instytucją.
Kaplica Sykstyńska – perła Muzeów Watykańskich
Choć pewnie wielu z Was chciałoby zobaczyć tutaj zdjęcia najsłynniejszej kaplicy na świecie z legendarnym freskiem “Stworzenie Adama”, z przykrością musimy Was poinformować, że ze względu na poszanowanie regulaminu Muzeów Watykańskich, zdecydowaliśmy się nie publikować zdjęć Kaplicy Sykstyńskiej. Bez trudu znajdziecie legalnie wykonane fotki w Internecie. My ze swojej strony potwierdzimy tylko, że namalowane w niej freski są naprawdę epickie i wyjątkowo realistyczne. Czy wyglądają, jakby malował je sam Michał Anioł? Zdecydowanie tak. W końcu naprawdę wyszły one spod pędzla tego wybitnego renesansowego artysty.
Muzea Watykańskie – bilety
Bilety do Muzeów Watykańskich możecie kupić na oficjalnej stronie w następujących cenach:
- normalny – 20 euro (jeśli chcecie skorzystać z opcji “Skip the line”, czyli bez kolejki, należy dopłacić 5 euro).
- ulgowy – 8 euro (jeśli chcecie skorzystać z opcji “Skip the line”, czyli bez kolejki, należy dopłacić 5 euro).
- ulgowy dla Pielgrzymów – 8 euro (jeśli chcecie skorzystać z opcji “Skip the line”, czyli bez kolejki, należy dopłacić 5 euro).
- ulgowy dla grup szkolnych – 4 euro (jeśli chcecie skorzystać z opcji “Skip the line”, czyli bez kolejki, należy dopłacić 2 euro).
Darmowe zwiedzanie Muzeów Watykańskich jest możliwe:
- w każdą ostatnią niedzielę miesiąca (więcej w kalendarzu na oficjalnej stronie Muzeów Watykańskich).
- dla dzieci do 7 roku życia.
My swoje bilety kupiliśmy przy pomocy Go City. To taka “wirtualna karta”, która pozwala zaoszczędzić parę euro na wejściach do wielu atrakcji turystycznych w różnych miastach świata. Na początek wybieracie sobie, ile miejsc chcielibyście zobaczyć – my zdecydowaliśmy się na opcję “5 atrakcji za 129 euro”. Następnie za pomocą aplikacji zarezerwowaliśmy wejście do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej na konkretny dzień i godzinę. Jak nietrudno policzyć, skorzystanie z jednej atrakcji kosztowało nas średnio około 26 euro. Sama rezerwacja online przebiegła szybko i sprawnie. Pamiętajcie tylko, że korzystając z Go City, należy najpierw udać się do lokalnego biura podróży Touristation, skąd lokalny przewodnik zaprowadzi Was pod same drzwi Muzeów Watykańskich.
Muzea Watykańskie – godziny otwarcia
- Standardowo Muzea Watykańskie można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 08:00 – 19:00 (ostatnie wejście o godzinie 17:00).
- Do 31 grudnia 2024 roku w piątki i soboty obowiązują wydłużone godziny otwarcia – do 20:00. (ostatnie wejście o godzinie 18:00).
- Muzea Watykańskie są także otwarte w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w godzinach 09:00 – 14:00 (ostatnie wejście o 12.30).
Muzea Watykańskie – czas zwiedzania
- Na spacer po Muzeach Watykańskich, w czasie którego pobieżnie obejrzycie eksponaty, zarezerwujcie minimum 3 godziny.
- Jeśli chcecie nieco pokontemplować watykańską sztukę, przeznaczcie na tę atrakcję 4-5 godzin. Nam mniej więcej tyle czasu zajęło spokojne przejście trasą zwiedzania, poświęcenie dłuższej chwili najbardziej interesującym (według nas) dziełom sztuki oraz zrobienie zdjęć.
- Prawdziwi koneserzy sztuki mogą tutaj spędzić cały dzień, a nawet podzielić wizytę na kilka dni. Nie żartujemy. Pamiętajcie, że jest tutaj do obejrzenia 20000 eksponatów.
Muzea Watykańskie – dojazd
Muzea Watykańskie znajdują się w Watykanie pod adresem Viale Vaticano, VA 00120.
- Pieszo/rower. Atrakcję dzielą nieco ponad 3 kilometry od centrum Rzymu – to około 45 minut spacerem lub niespełna 20 minut jednośladem.
- Autobus. Najbliższy przystanek autobusowy to V.Le Vaticano / Musei Vaticani, znajdujący się pod samym wejściem do Muzeów Watykańskich.
- Metro. Muzea Watykańskie leżą około 500 metrów (około 7 minut spacerem) od stacji metra Ottaviano i około 600 metrów (9 minut spacerem) od stacji metra Cipro.
- Samochód. W pobliżu Muzeów Watykańskich znajduje się wielopoziomowy, płatny parking podziemny. Łapcie lokalizację: PARKING PRZY MUZEACH WATYKAŃSKICH
Muzea Watykańskie – ciekawostki i wskazówki
- Muzea Watykańskie są jednym z najczęściej odwiedzanych tego typu obiektów na świecie. W 2023 roku dotarło tutaj ponad 6 milionów turystów.
- W Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się konklawe, czyli zgromadzenie kardynałów wybierające nowego papieża.
- 120-metrowa Galeria Map w Muzeum Watykańskim to najdłuższa na świecie galeria sztuki.
- Wybierając się do Muzeów Watykańskich, pamiętajcie o odpowiednim ubiorze. Odsłonięte ramiona czy kolana, głębokie dekolty oraz nakrycia głowy zostawcie na inną okazję. Niemile widziane są także tatuaże, które mogłyby obrażać uczucia religijne.
- Wszelkie bagaże (walizki, torby, plecaki), parasole, sprzęt fotograficzny dużych rozmiarów (kamery, aparaty, statywy, stojaki) należy zostawić w bezpłatnej szatni.
- Muzea Watykańskie z przyjemnością goszczą rodziny z dziećmi, także w wózkach. O najdogodniejszą trasę zwiedzania należy dopytać personel. Na terenie obiektu znajdują się również windy. Rodzice mogą także przewinąć i nakarmić swoje pociechy w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach.
- Niestety, do Muzeów Watykańskich nie można wprowadzać zwierząt. Wyjątkiem są psy-przewodnicy, towarzyszący osobom niewidomym. Należy wprowadzać je na smyczy i w kagańcu.
Muzea Watykańskie – opinie
- Patrix – 7/10. To największe skupisko dzieł sztuki w jakim byłem! Ilość wszelkiego rodzaju obrazów i rzeźb jest ogromna. Trudno im się przyjrzeć i pokontemplować, bo wciąż jest się bodźcowanym kolejnymi. Jeżeli chcielibyśmy poświęcić każdemu eksponatowi tylko przez 3 sekundy, to zwiedzanie obiektu zajęłoby ponad 16 godzin! Dlatego po zobaczeniu kilku tysięcy eksponatów, zaczynałem lecieć alejkami, już bez większych emocji. Zacząłem być nieco zmęczony przepychem. Zwiedzanie Musei Vaticani to bardzo ciekawe i specyficzne uczcie.
- Wiolczix – 5/10. Nie taki Watykan skromny, jak go Kościół maluje. Jako fanka sztuki sakralnej wszelkich wyznań i religii, nie mogę ocenić Muzeów Watykańskich nisko. Architektura budynków jest wspaniała. Strzeliste ściany, łukowe sklepienia, marmurowe filary, mozaiki na podłodze, a przede wszystkim przepiękne freski (idę o zakład!) zrobią potężne wrażenie na każdym zwiedzającym – nawet takim, który kompletnie nie interesuje się sztuką. Kolekcja zgromadzonych dzieł jest imponująca. Ale jeśli spojrzeć na to z innej strony… Bogactwo, które zewsząd kipi w Muzeach Watykańskich jest zatrważające, przytłaczające i – po prostu – niesmaczne. Kościół katolicki, który każe żyć skromnie i odrzucić wszystkie doczesne bogactwa gromadzi ponad 70000 drogich dzieł sztuki, tworzy potężne muzea i sprzedaje do nich bilety po 20 euro? Rozumiem, gdyby przynajmniej dochód ze sprzedaży był przekazywany na cele charytatywne, ale śmiem domniemywać, że raczej tak nie jest (poprawcie mnie, jeśli się mylę). Nie żeby coś, ale twórcom Kościoła chyba nie o to chodziło. Cóż, zostawiam Was samych z tym przemyśleniem. Niemniej jednak, pomimo pewnego rodzaju hipokryzji, zobaczenie na żywo Muzeów Watykańskich polecam.
Muzea Watykańskie – najczęściej zadawane pytania
Ile czasu na zwiedzanie Muzeów Watykańskich?
Według nas na wizytę w tym miejscu powinniście przeznaczyć minimum 3 godziny. Jeśli chcecie dłużej pochylić się nad niektórymi dziełami sztuki, zarezerwujcie sobie 4-5 godzin.
Ile kosztuje wejście do muzeum watykańskiego / Muzeów Watykańskich?
Wejście do Muzeów Watykańskich kosztuje 20 euro dla osób dorosłych (bez ulg); 8 euro dla osób, którym przysługują ulgi; 4 euro dla członków grup zorganizowanych. Jeśli chcecie skorzystać z opcji “Skip the line” i nie stać w długiej kolejce musicie dopłacić 5 euro (członkowie grup – 2 euro). Za darmo mogą wejść dzieci poniżej 7. roku życia. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca Muzea Watykańskie umożliwiają bezpłatną wizytę – trzeba się jednak liczyć z dużym zainteresowaniem turystów i tłumem oczekających.
Czy Muzea Watykańskie można zwiedzać bez przewodnika?
Tak, Muzea Watykańskie można zwiedzać bez przewodnika. Na wejściu dostępne są szczegółowe mapy budynku. Przemieszczając się pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami, możecie także korzystać ze specjalnej aplikacji na smartfon, zastępującej audioprzewodnik. Trasa zwiedzania jest jasno i czytelnie oznaczona, dzięki czemu nie będziecie mieć problemów z odnalezieniem się we wnętrzu. My skorzystaliśmy z opcji samodzielnego zwiedzania i byliśmy bardzo zadowoleni.
Czy do Watykanu można wejść za darmo?
Do Watykanu można wejść za darmo – spacerowanie nic nie kosztuje. Jeśli macie ochotę zobaczyć atrakcje turystyczne Państwa Kościelnego, to wiedzcie, że wstęp do Bazyliki św. Piotra oraz na teren Placu św. Piotra jest bezpłatny, a do Kaplicy Sykstyńskiej i Muzeów Watykańskich biletowany (za bilet normalny należy zapłacić 20 euro, za ulgowy – 8 euro).
Muzea Watykańskie – mapa
Muzea Watykańskie znajdują się w północnej części niewielkiego Państwa Watykańskiego.