Zwiedzanie Kopalni Soli “Wieliczka”

Kopalnia Soli w Wieliczce
Bez limitu cenowegoDo 100 złKrakówPolska

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość oddanych głosów: 0

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Macie przyjaciela, z którym zjedliście beczkę soli? Jeśli tak, koniecznie zabierzcie go do Wieliczki. W tym uroczym miasteczku pod Krakowem możecie wspólnie zwiedzić Kopalnię Soli. Czy wiecie, że została ona wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z 12 pierwszych obiektów na świecie? A to tylko jeden z powodów, dla którego co roku zjeżdżają tutaj turyści z najdalszych zakątków.

Szukacie inspiracji? Najlepsze pomysły co robić w Krakowie!

Kopalnia Soli “Wieliczka” – Trasa Turystyczna – informacje, atrakcje, zwiedzanie

Kopalnię Soli “Wieliczka” możecie zwiedzić na kilka sposobów (jako turysta indywidualny, grupą zorganizowaną bądź wycieczką szkolną) i różnymi ścieżkami (Trasą Turystyczną, Trasą Górniczą, Śladami Legend). My wybraliśmy Trasę Turystyczną z biletem indywidualnym i to o niej Wam opowiemy.

Kopalnia Soli Wieliczka

Punkt zbiórki i wejście znajdziecie przy Szybie Daniłowicza. Przygotujcie się na około 2-3 godzinne zwiedzanie w temperaturze 17-18 stopni Celsjusza. Upału nie ma, więc zalecamy dosyć ciepłe wdzianka.

Kopalnia Soli Wieliczka schody

Załóżcie też wygodne buty, bo już na dobry początek zejdziecie 380 schodów w dół. Łącznie na całej trasie pokonacie ich około 800 i znajdziecie się na głębokości 135m. Czy warto? Nie obiecujemy, że podczas zwiedzania z wrażenia staniecie jak słup soli, ale gwarantujemy, że będziecie zadowoleni z widoczków. Podobnych nie zobaczycie nigdzie indziej.

Kopalnia Soli Wieliczka komora

Znacie tego pana z dłuższymi włosami i kulą ziemską w dłoniach? Po twarzy pewnie trudno go rozpoznać, ale – sądząc po podpisie na załączonym obrazku – jest to Mikołaj Kopernik. Setki lat temu, zanim kopalnia była dostępna dla turystów, nasz słynny astronom miał ją odwiedzać jako student. Na pamiątkę postawiono mu solny pomnik, którego nie wolno dotykać. Domyślacie się dlaczego? Ano dlatego, że pod wpływem wilgoci, którą mamy na opuszkach palców, w krótkim czasie mógłby się po prostu rozpuścić.

Wieliczka Legendy

W czasie zwiedzania Pani Przewodnik sprzeda Wam zapewne sporo ciekawostek i historyjek związanych z kopalnią soli. A już na pewno legendę o pierścieniu świętej Kingi – węgierskiej księżniczki, której oświadczył się polski władca Bolesław Wstydliwy. Uwaga, ze wzruszenia po policzku może spłynąć Wam (słona) łza.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Mamy tu jakichś wielbicieli gastronomii? Na solnych ścianach kopalni znajdziecie liczne nacieki i wykwity, które swoje nazwy wzięły z domowej kuchni. Na zdjęciu powyżej dorodne kalafiory, pokrywające sufit niczym obłoczek snu z piosenki Zbigniewa Wodeckiego albo warstwa bitej śmietany. Z kolei fanom glutenu z pewnością przypadłyby do gustu zwisające ze ścian cienkie makarony.

Kopalnia Soli Wieliczka co warto zobaczyć

Aby nikogo nie pominąć, mamy też atrakcję dla wziętych historyków. I to tych interesujących się bardzo odległą historią. Jest to neolityczna warzelnia soli sprzed sześciu tysięcy lat. Podobno pierwsze ślady wydobycia tego niezwykle cennego (kiedyś) kruszcu sięgają 3500 roku p.n.e.

Kopalnia Soli Wieliczka Kaplica Świętej Kingi

Wszystkie atrakcje kopalni są super, ale prawdziwa perełka dopiero przed nami. Najważniejszym (i chyba najpiękniejszym) punktem na Trasie Turystycznej jest oczywiście Kaplica Świętej Kingi. Najokazalej prezentuje się z góry, rozświetlona przez olbrzymie żyrandole. Koniecznie jednak musicie zejść na dół, żeby przyjrzeć się detalom. Wszystkie rzeźby oraz ołtarz są wykonane z niezwykłą precyzją i robią niesamowite wrażenie.

Wieliczka Kaplica Św Kingi

Na jednej ze ścian Kaplicy Świętej Kingi wykuta jest Ostatnia Wieczerza. Kiedy staniecie w pewnej odległości od “obrazu” i spojrzycie na niego pod odpowiednim kątem, będzie on sprawiał wrażenie trójwymiarowego. Nie jest to może “Avatar” w 3D, ale też całkiem dobrze się prezentuje.

Kopalnia Soli Wieliczka jezioro

Czy wybierając się do kopalni soli pomyślelibyście, że czeka Was tym samym mały wypad nad jezioro? Dla nas podziemny zbiornik wodny – i to taaakich rozmiarów – był prawdziwą niespodzianką. A do tego ten piękny turkusowy kolor. Wow!

kopalnia soli wieliczka czy warto

Zachwyconych kopalnianymi wodami było znacznie więcej! Niektórzy śmiałkowie chęć eksplorowania ich przypłacili nawet życiem. Ponad 100 lat temu grupa niemieckich żołnierzy wpłynęła do jednej z komór na promie, konkretnie do tej na zdjęciu powyżej. Niestety, ich statek był mocno przeładowany i liny nie wytrzymały obciążenia. W efekcie siedmiu mundurowych utonęło.

komora staszica wieliczka

Wyobrażacie sobie podziemny skok na bungee albo lot balonem? Jedno i drugie miało miejsce w Komorze Staszica, którą widzicie na zdjęciu powyżej. Niemożliwe? A jednak! Solna grota ma naprawdę imponujące rozmiary, a jej sufit sięga wyżej niż wzrok Wiolczi.

Kopalnia Soli Wieliczka zwiedzanie

Przed wyjściem z podziemi rzućcie jeszcze okiem na gabloty, w których czekają na Was przeróżnego rodzaju i koloru sole czy kryształy. To nieprawdopodobne, że sól może przybierać tyle kształtów oraz barw.

Kopalnia Soli Wieliczka winda

Zanim wydostaniecie się na powierzchnię, przyjdzie Wam chwilę poczekać w kolejce do windy. Będziecie mieli wtedy okazję przekonać się, że Wieliczkę naprawdę odwiedzają ludzie z całego świata. Jeśli nie byliście nigdy wcześniej w kopalni, jesteśmy przekonani, że zaskoczy Was wygląda i działanie windy. Bardziej przypomina ona niezbyt stabilną, prowizoryczną klatkę niż typowy dźwig w bloku. Ale spokojnie, obsługa zadba o to, abyście bezpiecznie dostali się na górę.

Kopalnia soli w Wieliczce – bilety oraz godziny zwiedzania

Czy za zwiedzanie Kopalni Soli “Wieliczka” trzeba słono zapłacić? Sami oceńcie. Ceny wejściówek za przejście Trasą Turystyczną z przewodnikiem wyglądają następująco:

 • Bilet normalny – 92 zł.
 • Bilet ulgowy (studenci, seniorzy, osób z niepełnosprawnościami) – 82 zł.
 • Bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży – 72 zł.
 • Bilet rodzinny (2+2) – 270 zł.
 • Posiadacze Karty Dużej Rodziny dostaną w kasie 30% zniżki na odpowiedni bilet.
 • Dzieci do czwartego roku życia wchodzą za darmo.

Bilet na Trasę Turystyczną uprawnia Was do wejścia do Muzeum Żup Krakowskich.

Trasa Turystyczna jest czynna codziennie od 8:00 do 19:00.

Kopalnia Soli Wieliczka bilety

Kopalnia Soli “Wieliczka” – dojazd

Kopalnia Soli w Wieliczce oddalona jest niespełna 15km od centrum Krakowa.

 • Samochód. Z Krakowa dojedziecie tutaj w niespełna pół godziny. Na terenie kopalni znajdziecie dwa płatne parkingi: pierwszy znajduje się przy Tężni Solankowej (wjazd od ulicy Dembowskiego 22), na drugi wjedziecie od ulicy Daniłowicza 10.
 • Autobus. Jeśli chcecie dostać się tutaj z Krakowa, złapcie autobus linii 304 na przystanku Dworzec Główny Zachód w okolicach Galerii Krakowskiej. Wysiądźcie na przystanku Wieliczka Kopalnia Soli. Pamiętajcie, żeby kupić bilet aglomeracyjny, który obejmuje strefę I i II.
 • Pociąg. Wsiądźcie w kolejkę podmiejską na stacji Kraków Główny i wysiądźcie na stacji Wieliczka Rynek Kopalnia. Stąd już tylko kilka minut spacerkiem do celu.

Kopalnia Soli Wieliczka dojazd

Kopalnia Soli w Wieliczce – ciekawostki i wskazówki

 • Chcecie pokazać swoim obcojęzycznym znajomym jedną z najczęściej odwiedzanych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w Polsce? Nie ma problemu! W Kopalni Soli “Wieliczka” przewodnicy mówią w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim, hiszpańskim i ukraińskim. Takie wycieczki zabukujcie jednak z wyprzedzeniem.
 • Spodobała Wam się Kaplica Św. Kingi? Nam bardzo! Z oficjalnych i nieoficjalnych źródeł wiemy, że po zamknięciu Trasy Turystycznej można wziąć w niej ślub. To dopiero magiczne, nietypowe miejsce. Niestety, cena za wynajęcie kaplicy na tego typu uroczystość jest owiana tajemnicą, a żeby ją poznać trzeba indywidualnie kontaktować się z działem marketingu.
 • Jeśli wierzycie w przesądy, a nawet jeśli nie wierzycie, warto… polizać solną ścianą w Wieliczce. Brzmi mało sterylnie, ale podobno przynosi to zdrowie, szczęście i powodzenie. Zgodnie twierdzimy, że warto zaryzykować.
 • Sól ma ogromną leczniczą moc! Jest niezastąpiona w zapobieganiu i leczeniu chorób układu oddechowego. Astmatycy, alergicy, zatokowcy – pędźcie do Wieliczki i koniecznie skorzystajcie z jej dobrodziejstw. W samej kopalni, na 135m pod ziemią, znajduje się słynne Uzdrowisko. Korzystają z niego pacjenci w każdym wieku. Z kolei w pobliskim Parku św. Kingi (zaraz przy Szybie Daniłowicza, czyli w pobliżu wejścia) znajdziecie Tężnię Solankową. Po wizycie natychmiastowa poprawa samopoczucia gwarantowana!

Kopalnia Soli Wieliczka ciekawostki

Kopalnia Soli “Wieliczka” – opinie

 • Patrix – 7/10. Byłem tutaj na wycieczce szkolnej. Przyznam, że zapamiętałem Kopalnie Soli “Wieliczka” bardziej epicko, ale mimo tego wciąż była super. Fajnie, że zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, dzięki czemu możemy usłyszeć jak to wszystko działało. I bardzo źle, że Pani Przewodnik powiedziała nam, że w kaplicy w kopalni można brać śluby. Teraz okazuje się, że moje wesele marzeń będzie znacznie droższe niż przewidywałem. Wracając… wycieczka bardzo fajna. Zwiedzanie przyjemne. Jedyne do czego mogę się przyczepić to cena.
 • Wiolczix – 8/10. Absolutnie magiczna wycieczka do podziemi. Kopalnię Soli w Wieliczce odwiedziłam po raz pierwszy, kiedy byłam dzieckiem i już wtedy zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Wróciłam po kilkunastu latach i okazuje się, że jest jeszcze piękniejsza niż wtedy. Oczywiście atrakcją numer 1 jest dla mnie Kaplica Świętej Kingi z potężnymi żyrandolami. Ale to nie wszystko. Ogromne groty, turkusowe jeziorka, solne nacieki na sufitach… Takich widoków nie zobaczycie nigdzie indziej w Polsce. Musicie tam pojechać. Choćby po to, żeby przeciskać się tymi wąskimi podziemnymi korytarzami ze zdjęcia poniżej. : )

Kopalnia Soli Wieliczka opinie

Kopalnia Soli w Wieliczce – mapa

Kopania Soli w Wieliczce znajduje się pod adresem Daniłowicza 10, Wieliczka.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…