Zwiedzanie Rynku Podziemnego w Muzeum Krakowa

Podziemia Rynku w Krakowie
Bez limitu cenowegoDo 100 złDo 20 złDo 50 złKrakówMałopolskiePolskaZa darmo

Byłeś/aś w tym miejscu? Oceń je!

Możesz też napisać komentarz na końcu postu!

Średnia ocena 4 / 5. Ilość oddanych głosów: 1

Oceń tą atrakcje jako pierwszy/a! 🙂

Jakiś czas temu wybraliśmy się do Krakowa tylko po to, żeby zejść do prawdziwego podziemia. Niepozorna podróż w głąb rynku okazała się ciekawą podróżą w czasie. I to do samego średniowiecza! Zapraszamy na wycieczkę po najbardziej innowacyjnym (a jednocześnie całkiem klasycznym) muzeum w stolicy Małopolski. W profesjonalnych przewodnikach przeczytalibyście pewnie, że “tradycja spotkała się tutaj z nowoczesnością”. Jesteście ciekawi jak to wygląda?

Szukacie inspiracji? Najlepsze pomysły co robić w Krakowie!

Podziemia Rynku, Kraków – gdzie wejście?

Znacie to miejsce ze zdjęcia? Nawet jeśli nigdy nie byliście w Krakowie, założymy się, że kojarzycie Sukiennice (albo z pocztówek, albo z Google Grafika, albo z instagramowych fotek podróżujących influencerek). To właśnie w nich znajdziecie wejście do Rynku Podziemnego (aka Podziemi Rynku w Krakowie). Dokładnie vis-à-vis Kościoła Mariackiego.

Rynek Główny w Krakowie

Podziemia Rynku w Krakowie – atrakcje

Kiedy staniecie w progu wystawy możecie mieć mały dysonans. Z jednej strony widzicie supernowoczesną przestrzeń z mnóstwem ekranów, projektorów i świateł. Właśnie taką jak poniżej.

Podziemia Rynku Kraków opis

Z drugiej strony pełno tutaj drewnianych elementów, zabytkowych eksponatów czy prowizorycznych narzędzi sprzed setek lat. Macie dziwne wrażenia, że znajdujecie się w jakimś tajnym skansenie lub konspiracyjnym schronie. Albo że ktoś wsadził Was przy wejściu do wehikułu czasu i wysłał kilka wieków wstecz. Trochę dziwnie, trochę strasznie. Ale na pewno ciekawie! Poniżej na przykład wnętrze średniowiecznej chaty kowala, czyli człowieka wykonującego wówczas jeden z najbardziej przydatnych społecznie zawodów. Możecie do niej zajrzeć i sprawdzić, czy gdybyście byli rycerzem lub chłopem, chcielibyście tam podkuć swojego konia.

Podziemia Rynku Kraków zdjęcia

Spacerując pod płytą rynku, będziecie mieli okazję zobaczyć całe mnóstwo archeologicznych wykopalisk z kategorii “przedmioty codziennego użytku”, “biżuteria”, “broń” i wiele innych. Leżą sobie i czekają na Was w takich oto gablotach.

Podziemia Rynku w Krakowie atrakcje

Tym, którzy pasjonują się historią lub po prostu lubią poszerzać horyzonty, twórcy wystawy przygotowali bardzo szczegółowe opisy poszczególnych atrakcji. Nie ma obowiązku ich czytać, ale naprawdę warto. Niektóre ciekawostki na pewno mocno Was zaskoczą.

Podziemia Krakowa

Spoiler alert! Przechadzając się beztorosko szklanymi korytarzami krakowskich podziemi, możecie natknąć się na… cmentarzysko. Jakież było zdziwienie ekipy Travel-Mates, kiedy pod naszymi stopami ukazał się poniższy eksponat. Skostnieliśmy z wrażenia i o mało nie skończyliśmy jak on, umierając ze strachu.

Podziemia Rynku Kraków zwiedzanie

Jedną z ciekawszych atrakcji Podziemi Rynku znalazł Patryk. Na pewno spodoba się i dzieciom, i dorosłym. Jest to waga, która nie tylko poda Wam ciężar ciała, ale też przeliczy go na różne jednostki.

Kraków Podziemia Rynku

I tak oto okazało się, że Patryk waży zaledwie 1 cetnar krakowski, ale aż 27 funtów. Nie ma wyniku w kilogramach, więc przyjmujemy, że to waga idealna dla mężczyzny takiego jak on. 🙂

Kraków Podziemia Rynku atrakcje

Co jeszcze czeka na Was w Podziemiach Rynku? Kilkusetletnie Kramy Bolesławowe i Kramy Bogate, zabytkowa infrastruktura, rekonstrukcje osad oraz zabudowań czy makieta miasta. Oprócz tego można też zobaczyć seanse filmowe w salach projekcyjnych. A najmłodszym turystom polecamy strefę dla dzieci z teatrzykiem.

Podziemia Rynku w Krakowie – bilety i godziny otwarcia

 • Bilet normalny – 36 zł.
 • Bilet ulgowy – 32 zł.
 • Bilet rodzinny (4 osoby, z czego maksymalnie 2 to dorośli) – 72 zł.
 • Bilet grupowy normalny – 32 zł/osobę.
 • Bilet grupowy szkolny – 26 zł/osobę.

Godziny otwarcia Rynku Podziemnego prezentują się następująco:

 • Poniedziałek: 10:00 – 19:00.
 • Wtorek: 10:00 – 14:00.
 • Środa-czwartek: 10-00 – 19:00.
 • Piątek-niedziela: 10:00 – 20:00.
 • Ważne! Muzeum jest zamknięte w drugi poniedziałek każdego miesiąca.

Podziemia Rynku w Krakowie bilety

Podziemia Rynku w Krakowie – dzień bezpłatnego zwiedzania

Jak myślicie, ile zapłaciliśmy za zwiedzanie Rynku Podziemnego w Krakowie? Naszą ulubioną kwotę, czyli okrągłe 0 złotych. Wy też możecie zejść do krakowskich podziemi za darmo – wystarczy, że wybierzecie się tam we wtorek. To dzień bezpłatnego zwiedzania dla wszystkich chętnych.

Podziemia Rynku w Krakowie bezpłatne zwiedzanie

Podziemia Rynku w Krakowie – czas zwiedzania

Na zwiedzanie indywidualne zarezerwujcie sobie minimum godzinę.

Podziemia Rynku w Krakowie czas zwiedzania

Podziemia Rynku w Krakowie – dojazd

Chyba nikogo nie zaskoczymy: Rynek Podziemny znajduje się na krakowskim Rynku Głównym (a właściwie kilka metrów pod). Do podziemi zejdziecie przez Sukiennice od strony Kościoła Mariackiego. To tam znajduje się wejście – dokładną lokalizację znajdziecie na dole tego posta albo wpisując w Mapy Google “Rynek Podziemny”.

W okolice Rynku Głównego dojedziecie samochodem, autobusem, tramwajem lub pociągiem. Jeśli wybierzecie komunikację miejską, blisko będziecie mieć z przystanków: Teatr Słowackiego, Stary Kleparz, Poczta Główna, Teatr Bagatela, Filharmonia czy Dworzec Główny Zachód. Jeśli zdecydujecie się na kolej, wysiądźcie na stacji Kraków Główny – stąd już tylko kilka minut spacerem dzieli Was od Podziemnego Rynku.

Podziemia Rynku w Krakowie dojazd

Podziemia Rynku w Krakowie – ciekawostki i wskazówki

 • Muzeum w podziemiach krakowskiego Rynku Głównego zajmuje aż 6 tysięcy metrów kwadratowych. Ogromne, prawda?
 • Nie chcemy Was zniechęcać do wizyty, ale czy wiecie, że setki lat temu na miejscu obecnego Rynku Głównego było ogromne cmentarzysko? W czasie prac archeologicznych badacze natrafili na mnóstwo ludzkich szczątek. Część z nic została udostępniona zwiedzającym Pozdziemia Rynku. To właśnie je udokumentowaliśmy na jednym ze zdjęć powyżej.
 • Zwiedzanie Podziemi Rynku to trochę jak wizyta w kinie 4DX. Oprócz tego, że przenosicie się w czasie i czujecie się jak na spacerze po średniowiecznym mieście lub wiosce, dochodzą też do Was różnego rodzaju dźwięki i obrazy z minionych epok. Usłyszycie więc krakowskie przekupki na targu albo odgłosy wielkiego pożaru. Zobaczycie też projekcję na coraz popularniejszym, choć wciąż rzadko spotykanym, ekranie z pary wodnej.
 • Będąc w Podziemiach Rynku, koniecznie poczytajcie sobie ciekawostki na interaktywnych ekranach. My dowiedzieliśmy się z nich na przykład, za jakie obrzydliwe przewinienia (wedle średniowiecnych teorii) kobiety miały trafiać do piekła. Chcecie wiedzieć? Przygotujcie się. Między innymi za nakładanie make-upu oraz zbyt rozbudowaną garderobę.

Podziemia Rynku Kraków ciekawostki

Podziemia Rynku w Krakowie – opinie

 • Patrix – 7/10. Dużo słyszałem o zwiedzaniu podziemi Krakowa. Nareszcie udało mi się je zobaczyć. Ruiny miasta robią duże wrażenie. Czuć w nich historię. Spore wrażenie zrobiła też chata kowala, która pozwala poczuć “jak wtedy się żyło”. Tak smakuje historia!
 • Wiolczix – 7/10. Muzeum jest bardzo nowoczesne. Utrzymane w idealnym stanie (serio, wygląda jakby było otwarte wczoraj). To, co mi się podoba, to na pewno nieco tajemniczy klimat, jaki w nim panuje. Jeśli chcecie tylko wejść i zobaczyć jak wyglądają “te słynne podziemia”, ale nie czujecie potrzeby zgłębiania wiedzy o grodzie Kraka – na pewno spodoba Wam się wystrój, światła oraz eksponaty. Jeśli chcecie zgłębić wiedzę historyczną o mieście i szukacie mnóstwa ciekawostek – to także jest miejsce dla Was. Na każdym kroku znajdziecie teksty, opisy, ekrany, filmy etc. Ja sama daję jednak tylko 7, bo niby “nie ma się do czego przyczepić”, ale jednak nic mnie tutaj nie “porwało” i nie “zachwyciło”. Mimo to mocno polecam.

Podziemia Rynku Kraków opinie

Podziemia Rynku w Krakowie – mapa

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…