[Muzeum nieczynne z powodu przenosin -poinformujemy Was, kiedy tylko dowiemy się, że ponownie działa.] Przedstawiamy Wam miejsce usłane… jabłkami, czyli Apple Muzeum Polska. W warszawskiej Fabryce Norblina czeka na Was ponad 1700 eksponatów światowego technologicznego czempiona. Te najbardziej wiekowe na pewno zaskoczą młodszych zwiedzających – w końcu w niczym nie przypominają współczesnych sprzętów. Starszym gościom łezka w oku może się zakręcić na widok repliki Apple-1 z 1976 roku czy Macintosha 128K. Gotowi na relację z naszej wizyty?
Szukacie fajnych rzeczy, które można robić w wolnym czasie? Najlepsze pomysły co robić w Warszawie.
Apple Muzeum Polska – relacja z wizyty
Na początek ustalmy jedno: jeśli nie odwiedzicie Apple Muzeum Polska, nie macie prawa nazywać się prawdziwym iFreakiem. Nie przejdzie już tłumaczenie w stylu: “Nawet nie wiem jak tam trafić”. Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziecie przecież tutaj! A gdybyście zagubili się w samym Norblinie, to mamy dla Was fotkę wejścia. Wygląda niepozornie i skromnie, a prowadzi do nieskończonego źródła wiedzy o Apple.
Interaktywność i nowoczesny design – na to postawili twórcy Apple Muzeum Polska. Przy poszczególnych eksponatach znajdziecie kody QR, które wystarczy zeskanować, żeby audioprzewodnik opowiedział Wam o tym, co macie właśnie przed oczami. Jak to zwykle w muzeach bywa – na początek trochę wiedzy teoretycznej, suchych faktów i wydarzeń historycznych.
Co byście zrobili, gdybyście potrzebowali pieniędzy na założenie własnej firmy? Steve Jobs na przykład sprzedał swój pierwszy samochód za zawrotną sumę 1500 dolarów. Czy jego model znajdziecie w Apple Muzeum Polska? Oczywiście. Pomysł pozbywania się auta może być postrzegany jako szalony, ale jak się okazuje, w tym szaleństwie była metoda na spektakularny sukces. To nie jedyna biznesowa inspiracja, jaką znajdziecie w muzeum Apple.
Jeśli wzorem Małego Księcia najważniejsze jest dla Was niewidoczne dla oczu, to świetnie się składa. W Muzeum Apple Polska będziecie mieli okazję zobaczyć także to, co kryło bądź kryje wnętrze komputerów. I założymy się, że pewnie będziecie zaskoczeni. Na przykład takim oto pierwszym dyskiem Apple, który mając pojemność 5MB kosztował w dniu premiery 3499 dolarów (czyli ponad dwa razy więcej niż Steve Jobs zarobił na sprzedaży swojego VW).
)
Czas na to, co najważniejsze, czyli podróż po (r)ewolucji Apple. W szklanych gablotach zobaczycie jedne z najstarszych modeli komputerów z jabłkiem. To doskonała okazja, aby obejrzeć rozwój technologii w pigułce. Czyli jak od prowizorycznego sprzętu – przypominającego hybrydę maszyny do pisania i telewizora z kineskopem – dotarliśmy do subtelnego Maca z bogatym wnętrzem i unikatowym designem.
Taką właśnie hybrydę możecie podziwiać na zdjęciu poniżej. Ale to pewnie nie komputer najbardziej zwraca uwagę na zdjęciu. Przyznajcie się: kto z Was wiedział, że nadgryzione jabłko Apple było kiedyś wielokolorowe? Wbrew podejrzeniom, tęczowe barwy wcale nie nawiązywały do społeczności LGBT+. Miały po prostu podkreślać wyjątkowość logo, a tym samym wszystkich produktów marki.
W Apple Muzeum Polska część eksponatów jest oddana do użytku publicznego, co oznacza, że możecie sobie do woli poklikać na starych Macach. Tutaj – naszym skromnym zdaniem – najładniejszy z dostępnych modeli, czyli Power Mac G4 MDD z początku lat dwutysięcznych. To właśnie na przełomie wieków Apple zaczął przykładać ogromną wagę do designu i detali. Zwróćcie uwagę na stonowane kolory, przezroczyste elementy, dopracowane detale, zaokrąglenia… Wszystko to sprawia, że Apple jest postrzegany jako naprawdę classy marka.
Nawet mocno plastikowe iBooki mają w sobie coś urzekającego, mimo że wyglądają jak zabawkowe komputery dla dzieci. Zaczęto je produkować w 1999 roku i miały stanowić alternatywę dla lepiej wyposażonych PowerBooków. W Apple Muzeum Polska czeka na Was cała galeria tych niskobudżetowych laptopów. I to we wszystkich kolorach tęczy!
Warszawskie muzeum Apple przygotowało też niespodziankę dla miłośników LEGO: Macintosha Classic zbudowanego z najfajniejszych klocków na świecie. Model został wyprodukowany w 2022 roku i na żywo prezentuje się naprawdę świetnie, choć mało realistycznie. Nie powiemy Wam, czy działa – musicie koniecznie sprawdzić sami.
Czy są tu jacyś milenialsi? Pamiętacie jeszcze, że przed erą smartfonów trzeba było mieć osobny sprzęt do słuchania muzyki? Kto z Was używał iPoda? Trzeba przyznać, że produkt Apple był zdecydowanie najładniejszym wizualnie urządzeniem na rynku.
Kolekcja zdjęć iPodów to dopiero początek sentymentalnej podróży. Zestawienie iPhonów oraz iPadów to dopiero atrakcja dla miłośników jabłka. Od zarania dziejów Apple po produkty ze zdjęcia poniżej w dniu premiery ustawiały się potężne kolejki. Można nie rozumieć fenomenu tej marki, ale na pewno trzeba uznać jej potęgę.
Szczęśliwi czasu nie liczą, ale gadżeciarski zegarek zawsze dobrze prezentuje się na ręku właściciela i potrafi przykuć uwagę. Twórcy Apple wiedzieli o tym doskonale. W ich ofercie znalazły się zarówno “efekciarskie” modele, jak i te naprawdę eleganckie. Próbka poniżej.
Kiedy już przeczytacie wszystkie informacje i obejrzycie dokładnie każdy eksponat (bardziej zaawansowanym technologicznie i zainteresowanym tematem może zająć to kilka godzin), pora na obowiązkowy punkt programu: wizytę w Game Roomie.
Gra na takich sprzętach to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza dla mniej wprawionych użytkowników. Szybko okazało się jednak, że kilkanaście minut treningu wystarczy, aby ekipa Travel-Mates wbiła rekord w legendarnej Candy Cruncher. Dajcie znać, czy komuś udało się przebić ten wynik. A może to był ktoś z Was?
Czy podobało nam się w Apple Muzeum Polska w Warszawie? Zdecydowanie tak. Ale tylko dlatego, że jedna połowa z nas jest technologicznym świrem, a druga uwielbia dowiadywać się nowych rzeczy nawet z najbardziej nieinteresujących ją dziedzin. Lojalnie więc uprzedzamy: jeśli nie jesteście fanami Apple lub nie interesujecie się dosłownie wszystkim dookoła, to darujcie sobie wizytę w tym muzeum. Całej reszcie zdecydowanie ją polecamy. Spójrzcie tylko na nasze zadowolone, rozmazane i nieco muśnięte ultrafioletem twarze.
Muzeum Apple w Warszawie – bilety
Ceny biletów uzależnione są od dnia, w którym wybierzecie się na zwiedzanie (poniedziałek-piątek/weekend).
- Bilet normalny – 45/55 zł;
- Bilet ulgowy – 30/40 zł;
- Bilet rodzinny – 120/140 zł.
- Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.
Muzeum Apple w Fabryce Norblina – dojazd
Fabryka Norblina, w której znajduje się Apple Muzeum Polska, mieści się na warszawskiej Woli przy ul. Żelaznej 51/53. Bez trudu dojedziecie tutaj każdym środkiem transportu.
- Samochód. Możecie zaparkować na jednym z 500 płatnych miejsc parkingowych (wjazd od ulicy Prostej).
- Tramwaj/autobus. Wysiądźcie na przystanku Norblin.
- Metro. Najbliżej będzie ze stacji M2 Rondo ONZ lub Rondo Daszyńskiego.
- My oczywiście zachęcamy do skorzystania z najbardziej ekologicznych rozwiązań – własnych nóg lub roweru.
Apple Muzeum Polska – ciekawostki i wskazówki
- Twórcy wystawy twierdzą, że Apple Muzeum Polska to największa taka kolekcja na świecie. Choć sami nie policzyliśmy wszystkich eksponatów, nie mamy podstaw żeby im nie wierzyć. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój i utrzymanie pozycji światowego lidera.
- Do muzeum koniecznie zabierzcie ze sobą słuchawki. Niby można słuchać audio-przewodnika na głośniku, ale lepiej sprawcie przyjemność sobie i innym. Zdecydowanie bardziej komfortowo będzie Wam użyć słuchawek.
- Czytajcie lub słuchajcie dokładnie wystawowych ciekawostek. Dzięki temu poznacie naprawdę ciekawą historię firmy będącej światowym technologicznym gigantem; dowiecie się co nieco o chińskich i rosyjskich podróbkach Apple; wzbogacicie swój słownik o nowe technologiczne pojęcia, o których amatorzy (Wiolczi) mogli nawet nie słyszeć. Przykład? Bardzo proszę: wiecie do czego służył gwizdek Cap’n Crunch, którym posługiwali się pierwsi hakerzy? Odpowiedź poniżej.
Muzeum Apple w Warszawie – opinie
- Patrix – 10/10. W Apple Muzeum Polska przeżyjecie rozwój komputeryzacji rok po roku. Muzeum jest przygotowane w kolejności chronologicznej, więc swoją przygodę zaczniecie od pierwszego komputera projektowanego przez Apple, a skończycie na najnowszych iPhone’ach. Fascynująca droga! Co mnie bardzo ucieszyło – z niektórych eksponatów można było skorzystać. Chwycić jedną z pierwszych myszy komputerowych, czy stuknąć w klawiaturę komputera Apple Lisa II… naprawdę ekscytujące. Polecam!
- Wiolczix – 8/10. Ciekawe. Naprawdę ciekawe muzeum. Nawet dla tak nie-technologicznego człowieka jak ja. Dla mnie najfajniejsze były iBooki we wszystkich kolorach tęczy – nie widziałam ich wcześniej na żywo, a wypadają naprawdę uroczo. Fajnie było też zobaczyć jak na przestrzeni lat ewoluowały iPody, iPhony i iWatche. Super, że części eksponatów można samemu dotknąć. Świetna atrakcja dla dużych i małych.
Muzeum Apple Polska – najczęściej zadawane pytania
Czy w Polsce jest muzeum Apple?
Do 2024 roku w Fabryce Norblina w Warszawie można było zobaczyć bogatą kolekcję eksponatów Apple Muzeum Polska. Niestety, obecnie jest ono tymczasowo zamknięte, a twórcy poszukują nowej lokalizacji. Wciąż jednak można śledzić ich poczynania w social mediach.
Co zobaczyć w Apple Muzeum Polska?
W Apple Muzeum Polska znajduje się mnóstwo ciekawych eksponatów. Na ich widok prawdziwym fanom “jabłek” może zakręcić się łezka w oku. Na początek krótka historia powstania firmy opatrzona zdjęciami i pamiątkowymi gadżetami. Będzie okazja zobaczyć pierwszy dysk Apple czy kolorowego Macintosha Classic zbudowanego z klocków LEGO. Zwiedzający na “żywych przykładch” prześledzą ewolucję Maców, iPhone’ów, iPadów, iPodów oraz Apple Watch. Przy wyjściu znajdzie się także kącik dla wielbicieli retro gierek.
Czy iPhone jest od Apple?
Tak, iPhone jest produktem Apple Inc – podobnie jak komputer Mac, iPod, iPad, Apple Watch, AirPods, HomePod oraz słuchawki Beats Electronics.
Jaki system operacyjny ma Apple?
Wszystkie produkty firmy Apple działają na systemie iOS.
Muzeum Apple w Fabryce Norblina – mapa
Muzeum Apple Polska znajduje się w Fabryce Norblina w Warszawie.